Ketvirtadienį LSDP į internetinę erdvę paleido peticiją „Laikas baigti karantiną“, kuria kreipiasi į Vyriausybę ir prašo nedelsiant atšaukti visuotinį karantino režimą.
Partija pabrėžia, kad COVID-19 atvejų skaičius Lietuvoje palaipsniui mažėja, „visuotinius karantinus viena po kitos atšaukinėja ir kaimyninės šalys“, o „kelis kartus per dieną skelbiami vis nauji nurodymai ar rekomendacijos“ esą „vargina ir sekina visuomenę, augina psichologinę įtampą“ ir tai neva rodo apklausos.
„Vis daugiau požymių, kad teisinis visuotinio karantino režimas valdantiesiems reikalingas ne dėl objektyvių priežasčių, o dėl artėjančių rinkimų ir didesnės valdžios – taip galima greičiau priimti ne visada būtinus ir reikalingus sprendimus, galią sutelkti nedidelės žmonių grupelės rankose“, – rašoma peticijoje, su kuria galite susipažinti čia.
15min kalbintas LSDP lyderis Gintautas Paluckas teigė, jog Vyriausybei reikia atšaukti ne tik karantiną, bet ir ekstremalią padėtį dėl COVID-19.
„Mes norime atšaukti visuotinį karantiną ir ekstremalią padėtį. [...] Ekstremalios situacijos poreikio absoliučiai, visiškai jau nėra, nes nėra jokios ekstremalios situacijos – susirgimų dinamika tai labai aiškiai rodo.
O kalbant apie karantiną, karantinas taip pat turi būti atšauktas, nes ir pagal įstatymą karantinui šiaip numatomas maksimalus trijų mėnesių terminas, su rimta galimybe jį pratęsti dar mėnesiui. Tačiau akivaizdu, kad tokių aplinkybių nėra ir karantinas turi būti atšauktas“, – aiškino jis.
Esant poreikiui, karantinas, pasak G.Palucko, galėtų tęstis lokaliai, tam tikroje ar tam tikrose vietovėse. Tik jose esą ir galėtų likti privalomi savisaugos reikalavimai.
Iki birželio 16 dienos [...] privalomuosius apribojimus reikėtų panaikinti ten, kur nėra protrūkio.
„Iki birželio 16 dienos [...] privalomuosius apribojimus reikėtų panaikinti ten, kur nėra protrūkio, kur nėra fiksuojamas viruso plitimas, nėra susirgimų ir panašiai. Lokalius karantinus su lokaliais apribojimais galima įvedinėti labai operatyviai“, – teigė jis, pridurdamas, kad rekomendacijos dėl savisaugos galėtų galioti ir toliau.
„Rekomendacijos turi egzistuoti ir jų reikia laikytis, tačiau mes pereinam, ir turim pereiti, iš direktyvinio valdymo per ekstremalių situacijų centrą ir operacijų vadovą viename asmeny prie visuomenės sąmoningumo skatinimo“, – kalbėjo G.Paluckas.
„Nereikia vogt vasaros iš žmonių ir laikyti visų nerime“, – sakė jis.
Politiko įsitikinimu, atšaukus karantiną visus įgaliojimus ir atsakomybę už COVID-19 situacijos suvaldymą turi susigrąžinti institucijos.
„Yra visos teisinės priemonės Visuomenės sveikatos centrui, Sveikatos apsaugos ministerijai, pasienio tarnyboms taikyti reikalingas pasienio, oro uostų kontrolės priemones, kas buvo daroma ne kartą ir anksčiau, neskelbiant visuotinių karantinų ir neskelbiant ekstremalių situacijų“, – aiškino G.Paluckas.
LSDP inicijuotą peticiją iki ketvirtadienio popietės pasirašė 131 žmogus. Ką partija su ja darys vėliau?
„Ją įteiksime premjerui, jeigu premjeras nepakeis savo nuomonės ir vis dar manys, jog yra reikalinga tęsti karantiną ir tęsti ekstremalią situaciją. Tai padarysim birželio 16 dieną“, – teigė G.Paluckas.
Vyriausybė trečiadienį karantino režimą dėl COVID-19 pratęsė iki birželio 16-osios, nors anksčiau svarstyta tai daryti iki mėnesio pabaigos. Premjeras Saulius Skvernelis, paklaustas kodėl pasirinktas toks terminas, spaudos konferencijos metu atsakė trumpai: „Taip apsisprendė Lietuvos Respublikos Vyriausybė.“
Jis neatmetė galimybės, kad birželį karantinas apskritai bus atšauktas, tačiau ribojimai esą išliks.
Jeigu bus teisinė forma surasta be karantino [...] , tai bus ir padaryta.
„Jeigu bus teisinė forma surasta be karantino, arba keičiant kitus įstatymus, kad tai nebūtų ne karantino įstatymai, tai bus ir padaryta, jeigu užteks kitokio teisinio režimo pasiekti tiems tikslams, kalbant apie epidemijos plitimo suvaldymą“, – anksčiau kalbėjo ministras pirmininkas.
Reikalavimą atšaukti karantiną S.Skvernelis įvertino skeptiškai.
„Drąsūs kiškiai išlindo iš urvelių, porą mėnesių jų nesimatė. Tokie pareiškimai – iš baimės, iš pasimetimo, neturėjimo ką pasakyti“, – trečiadienį „Žinių radijui“ komentavo jis ir teigė, kad atsisakius ribojimų dėl piliečių kelionių, masinių renginių kiltų grėsmė dar vienam koronaviruso protrūkiui.