„Būtinas skubus reagavimas, nes sąvartynas iš esmės pakeitė – pablogino žmonių gyvenimą“, – Seime surengtoje spaudos konferencijoje trečiadienį teigė Kazokiškių bendruomenės atstovė advokatė Ramunė Ramanauskienė.
Anot jos, Aplinkos ministerijos institucijos 9 metus išduoda leidimus sąvartynui veikti, o jų galiojimą vėliau naikina teismai.
Elektrėnų tarybos narys Algimantas Adomaitis sakė, kad sąvartynas gali kenkti gamtai, faunai ir florai bei požeminiams gruntiniams vandenims. Jis tvirtino, kad aplink Kažokiškes gyvenantys žmonės nežino, ar gali gerti karvių pieną, rinkti uogas ir grybus. Pasak jo, iki šiol nėra atlikta jokių tyrimų dėl sąvartyno poveikio.
„Prieš kelerius metus buvo derybos, pokalbiai, kad tuometinis Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras skirtų dalį lėšų tyrimui, bet viskas baigėsi diskusijomis už stalo“, – spaudos konferencijoje teigė A.Adomaitis.
Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras BNS informavo, kad Kazokiškių sąvartynas naudojamas, remiantis 2014 metų rugpjūčio 22-ąją Aplinkos apsaugos agentūros išduotu leidimu – jis suteiktas, vykdant Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis – teismas 2012-2013 metais patvirtino, kad leidimas naudoti sąvartyną šalia Vievio išduotas neteisėtai.
Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro atstovės Reginos Janutėnienės teigimu, dėl pastarojo leidimo nebuvo ir nėra teisinių ginčų.
Pasak jos, sąvartyno aplinka nuolat stebima, pavyzdžiui, praėjusių metų stebėsenos išvadose pažymėta, kad sąvartyne susidarančios dujos yra surenkamos bei panaudojamos karšto vandens, šilumos gamybai ir tiesiogiai į orą nėra išleidžiamos, be to, jis nedaro neigiamo poveikio požeminiam vandeniui.
Kazokiškių sąvartynas turėtų būti naudojamas iki 2027 metų.