Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 05 02

Remigijus Šimašius prisistatė Vilniaus tarybai: „Nieko nesugadinkime“

Antrajame naujos kadencijos Vilniaus tarybos posėdyje meras Remigijus Šimašius pristatė naujosios koalicijos prioritetus ir darbų programą. Ypatingos kritikos programa nesulaukė, todėl meras galėjo džiaugtis sveikinimo žodžiais, nes opozicijai pasisakyti griežčiau pritrūko ir laiko, ir, greičiausiai, noro.
Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Valdančiąją koaliciją Vilniaus taryboje sudaro 38 politikai: 18 Laisvės partijos, 9 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), 6 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso bei 5 Darbo partijos frakcijų atstovai. Jiems oponuos dvi frakcijos: Laisvės sąjungos (liberalų) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS).

Vicemerus Vilniaus taryba išrinko pirmajame posėdyje, jais tapo Edita Tamošiūnaitė, Valdas Benkunskas ir Vytautas Mitalas. Taip pat slaptu balsavimu patvirtintas ir savivaldybės administracijos direktorius, juo perrinktas Povilas Poderskis.

Iki tobulumo dar toli

Koalicijos programoje sugulė daug dalykų, pati programa – net 16 puslapių.

Kalbėdamas tarybos posėdyje R.Šimašius sakė, kad miesto gyventojai patenkinti gyvenimu čia, tą rodo įvairiausios apklausos. „Tai mūsų stiprybė ir to reikia neprarasti ir tą reikia išlaikyti, todėl atspirties taškas ir tai turėtų būti, tad nieko nesugadinkime, judėkime pirmyn. Bet jeigu sakytume, kad miestas yra tobulas ir nebėra kur judėti, turbūt padarytume nedovanotiną klaidą. Yra daug dalykų, kuriuos reikia daryti ir tobulinti. Jeigu pasižiūrėtume į tarptautinius dalykus, palygintume miestus, tai blogiausias dalykas yra sporto infrastruktūra“, – kalbėjo R.Šimašius.

Dar vienas dalykas, kuris lyg ir pagerėjo, tačiau vertinamas prastai – viešasis transportas. Taip pat meras įvardijo kelias sritis, kurios itin svarbios svarstant, ar miestas gali konkuruoti tarptautinėje erdvėje, kaip keisis situacija, tarkim, po 20 metų, kai dirbtinis intelektas atliks vis svarbesnį darbą, didės Azijos ekonomikos įtaka ir t.t.

„Mes turime geras starto pozicijas, bet ar esame pasiruošę tam? Tikrai ne. Švietimo tema yra viena pagrindinių. Kitas iššūkis – ar miestas yra patogus judėti“, – pagrindinius dalykus įvardijo meras.

Anot R.Šimašiaus, Vilnius seniai išsivadavo iš sovietinio mąstymo, tačiau to laiko paveldo tikrai lengva rasti gyvenamuosiuose rajonuose.

Programoje – 19 tikslų

Šalia įsipareigojimo tęsti darbus (atsakingai tvarkyti biudžetą, efektyviai valdyti įmones, teikti 100 eurų kompensacijas, tęsti daugiafunkcio komplekso ir Nacionalinės koncertų salės projektus, patvirtinti bendrąjį planą) numatyta ir daug kitų. Tarkim, pertvarkyti savivaldybės administraciją – ateityje turėtų nelikti departamentų, kokie yra dabar, skyriai būtų atskaitingi administracijos direktoriui ar jo pavaduotojams, atsirastų projektų vadovų lygmuo.

Kiti koalicijos programos punktai apima švietimą („Tikslas – ugdyti savarankiškas, laisvas ir atsakingas asmenybes“), susisiekimą, miegamuosius rajonus paversti jaukiais gyvenamaisiais, pradėti Stoties rajono virsmą į pietinį miesto centrą. Taip pat – didinti Vilniaus patrauklumą vietos ir užsienio svečiams bei investuotojams, užtikrinti efektyvų savivaldybės turto ir įmonių valdymą bei kokybišką savivaldybės ir valdomų įmonių paslaugų teikimą, efektyviai valdyti šilumos ūkį užtikrinant šilumos kainos mažėjimą 10 proc., kurti socialines inovacijas, plėtoti taiklias socialines paslaugas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paminklas Petrui Cvirkai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paminklas Petrui Cvirkai

Dėmesio žadama ir kultūrai (vienas iš tikslų yra iškelti paminklą Petrui Cvirkai ir rekonstruoti šį skverą), sveikatai, neformaliajam ugdymui ir sporto bei sveikatinimo infrastruktūrai, darniai miesto plėtrai ir paveldo apsaugai, naktinei ekonomikai ir saugumui, mažinti užterštumą, neįgaliųjų atskirtį. Paskutiniais punktais įtraukta žemės grąžinimo reforma ir religinis turizmas.

Priminė stadioną

Pirmasis klausimą užduoti, vos R.Šimašiui pradėjus kalbėti, užsirašė jo buvęs konkurentas mero rinkimuose Artūras Zuokas. Jis stebėjosi programos punktu apie daugiafunkcio komplekso, kuris esą galbūt galėtų būti mažesnis, nei dabar numatyta, jeigu nebus skirtos Europos Sąjungos lėšos, o kol kas tie pinigai vis dar gali būti skirti.

Programoje įrašyta, kad ketinama tęsti daugiafunkcio komplekso su stadionu ant Šeškinės kalno projektą.

„Tuo atveju, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nuspręs neskirti anksčiau projektui priskirto ES finansavimo, koalicijos partneriai įsipareigoja pritarti tam, kad trūkstama projekto finansavimo dalis būtų padengta iš savivaldybės biudžeto, dėl finansavimo formos nusprendžiant atskirai. Jei projekto įgyvendinimas taptų neįmanomas dėl kitų priežasčių, tuomet pastatyti UEFA 4 kategoriją atitinkantį, bent 10–15 tūkst. žiūrovų talpinantį Vilniaus miesto stadioną su reikalinga infrastruktūra“, – taip programoje suformuluotas šis uždavinys.

Vilniaus savivaldybės nuotr./Nacionalinio stadiono vizualizacija
Vilniaus savivaldybės nuotr./Nacionalinio stadiono vizualizacija

R.Šimašius patikslino, kad tai yra tarsi planas, jeigu nutiktų taip, kad ES pinigai vis dėlto neatkeliaus. Todėl esą reikia turėti planą tam atvejui, parodant, kad savivaldybė bet kuriuo atveju neketina trauktis ir kompleksas ant Šeškinės kalno tikrai atsiras.

Frakcijos kolega Vincas Jurgutis merui priminė, kad programoje per maža ambicija „savivaldybės verslininkavimo mažinimui“, jis paminėjo prastai dirbančią „Vilniaus vystymo kompaniją“. R.Šimašius pritarė šiai pastabai – jo nuomone, savivaldybėje reikėtų labiau remtis privačia iniciatyva.

Teko merui atsakyti į klausimą ir dėl sodininkų bendrijų interesų, ir vaiko teisių apsaugos, ir dėl ryžto panaikinti Vilniuje pagarbos sovietmečiui ar holokausto vykdytojams ženklus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?