J.Basanavičiaus progimnazija nuo pat pastatymo 1972 metais nebuvo mačiusi kapitalinio remonto. Nors iš išorės pastatas atrodė dar gana gerai, tačiau mokyklos direktorė sako, kad nedaug betrūko iki avarinės būklės. Tad žinia apie skiriamą finansavimą nudžiugino visą progimnazijos bendruomenę.
„Dar pavasarį visiems pasakėme, kad jeigu imame pinigus, tai remontai nesibaigs iki rugsėjo 1-osios. Visi sutiko, nes negalėjome atsisakyti, niekada negautume“, – 15min sakė J.Basanavičiaus progimnazijos direktorė Jurgita Nemanienė. O suma išties įspūdinga – įgyvendinus du projektus mokyklos remontams bus iš viso išleista per 2 mln. eurų.
Baiminasi dėl vaikų
Tačiau ne visi tėvai sužavėti, kad rugsėjis baigėsi, o remontai – ne. „Orai vėsta, artėja šildymo sezonas, tai kaip bus? Jeigu atvira siena, neapšiltinti pamatai, tai koks čia šildymas bus? Viduje irgi dirba, praėjusią savaitę buvo tokia situacija, kad veikė vienas tualetas visai mokyklai. Mokytojai eidavo į kavinę šalia, o klausiau savo vaikų, ką darė, tai sakė – kentėjo“, – 15min pasakojo viena prisistatyti nenorėjusi mama.
Jos teigimu, tokių susirūpinusių tėvų – ne vienas: „Mokyklos direktorė čia nekalta, ji tikrai labai rūpinasi, stengiasi, labai džiaugiamės, kad buvo pakeista vadovė, gavo mums pinigus, nes mokykla buvo tikrai apgailėtinos būklės. Bet gal čia statybininkai netinkamai dirbo, gal suplanuoti darbai netinkamai, nes atrodė, kad vieną padaro, paskui daro iš naujo, nes brokas, jokio plano.“
Tėvų teigimu, remontai turėjo būti baigti iki rugsėjo 30 d., bent taip rašoma stende prie mokyklos. Tačiau šiai datai nesuspėta, o kiek dar užtruks – niekas nežino.
„Vaikai negali išeiti į kiemą, pavojinga, visur tebestovi pastoliai. O ir viduje klasėse išimti langų stiklo paketai, stovi tiesiog prie sienų“, – pasakojo mama.
Galima ir pakentėti
Tiesa, ne visi tėvai darbus progimnazijoje vertina taip kritiškai. Indrė Jakaitytė, buvusi Vilniaus tarybos narė, kurios sūnus irgi lanko šią mokyklą, įsitikinusi, kad renovacija svarbiau, galima šiek tiek ir pakentėti.
„Mokyklai renovacijos ir remontų tikrai reikėjo, tėvai ir vaikai to laukė su nekantrumu. Kad remontai truks ilgiau nei vasara, buvo žinoma iš anksto. Mokykla ir jos administracija stengiasi kuo sklandžiau derinti ugdymo procesą su remonto darbais. Realiai, šiuo metu yra problema tik su kūno kultūros pamokomis, bet ir ji, mano žiniomis, sprendžiama“, – teigė I.Jakaitytė.
Moteris tvirtino priekaištų galinti turėti nebent Vilniaus miesto savivaldybei ar „Vilniaus vystymo kompanijai“, kad darbai ne visada tinkamai organizuojami.
Bendruomenė buvo įspėta
Direktorė J.Nemanienė visų pirma nusistebėjo, kodėl tėvai nesikreipė tiesiai į ją, o pagalbos ieško viešai. Esą dar pavasarį mokyklos bendruomenė buvo įspėta, kad iki rugsėjo statybininkai darbų nebaigs, tačiau ugdymo procesui netrukdys.
Taip ir nutiko – pamokos vyksta taip, kaip turi vykti, tik sportuoti kol kas didžiojoje sporto salėje negalima. Vaikai naudojasi mažąja, stadionu, nes orai beveik visą rugsėjį buvo tam tinkami. Dabar tariamasi su J.Vienožinskio dailės mokykla, esančia šalia. Joje užsiėmimai vyksta tik vakarais, rytais patalpos tuščios.
„Dar pavasarį aptarėme su mokyklos bendruomene, kad neatsisakysime nė vieno euro iš tų pinigų, kuriuos mums pasisekė gauti, o suma pakankamai didelė, suplanuoti labai didelės apimties darbai, kurie negalėjo būti atlikti per vasarą. Arba galėjome tų pinigų atsisakyti“, – kalbėjo direktorė.
Iki avarinės būklės buvo vienas žingsnis, neslepia mokyklos vadovė. Ir ne viskas matyti plika akimi. Atvėrus lietaus nuotekų, kanalizacijos vamzdžius paaiškėjo, kad viską reikia keisti, nes pasenę, supuvę. Tad darbų prisidėjo. Belieka pakentėti, tikino J.Nemanienė, juolab kad pamokos vyksta įprastai.
Dar pavasarį aptarėme su mokyklos bendruomene, kad neatsisakysime nė vieno euro iš tų pinigų, kuriuos mums pasisekė gauti, – sakė J.Nemanienė.
Tik pirmąją rugsėjo savaitę mokiniai gyveno kiek laisvesniu grafiku – mokykla pasinaudojo ugdymo plane numatyta galimybę pamokas vesti nebūtinai klasėse, o eiti į laboratorijas, gamtą. Sako šis sumanymas tikrai pavyko, tėvai jau klausia, ar negalėtų taip jų vaikai pradėti kiekvienus naujus mokslo metus. Nes tokiu būdu jie kur kas lengviau adaptuojasi po vasaros, naujokai susipažįsta su klasės draugais, pasiruošia mokymuisi.
Kai prasidės šildymo sezonas, problemų įjungti šildymą, anot direktorės, nekilsią – šie vamzdynai nebuvo keičiami, o vykdomi pastato šiltinimo darbai tam netrukdo. Sporto salės rekonstrukciją statybininkai turėtų pabaigti iki lapkričio pabaigos, nes esą salę reikėjo perstatyti iš naujo.
Remontai tebevyksta dviejose mokyklose
Kaip 15min sakė Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja, šiuo metu dviejose sostinės mokyklose tebevyksta remonto darbai: „Genio“ ir J.Basanavičiaus progimnazijose. Kitur apimtys darbų buvo mažesnės, tad ir remontai baigėsi iki mokslo metų pradžios arba pirmosiomis rugsėjo dienomis.
„Genio“ progimnazijos vaikai persikėlė į Lietuvos edukologijos universiteto patalpas, ten mokosi, o mokykloje vyksta grandioziniai remontai. Liko dar ir J.Basanavičiaus progimnazija, kur tvarkomos sporto ir aktų salės. Kol orai leidžia, vaikai sportuoja lauke, deriname ir su šalia esančiomis mokyklomis“, – teigė A.Kovalevskaja.
Dabar valgykla veikia, liko tik sporto ir aktų salės. Pamatų šiltinimas irgi jau beveik baigiamas, – sakė A.Kovalevskaja.
Tiek darbų, kiek numatyta pagal projektus, atlikti per du vasaros mėnesius neįmanoma, tikina direktorė, nes bendra suma siekia per 2 mln. eurų.
„Bet tėvai žino, jie dalyvavo visame procese. Tikrai viską sudėliojome taip, kad tik pirmą savaitę progimnazijoje vyko edukacijos, su tėvais suderinta buvo visa programa. Nuo antros savaitės visi mokėsi, nes visos patalpos ugdymui buvo paruoštos, net savaitgaliais darbuotojai dirbo. Dabar valgykla veikia, liko tik sporto ir aktų salės. Pamatų šiltinimas irgi jau beveik baigiamas“, – kalbėjo savivaldybės atstovė.
„Genio“ progimnazijoje remontai turi būti baigti iki gruodžio 1-osios, tačiau sutartis su LEU dėl patalpų pasirašyta iki gruodžio pabaigos – tam atvejui, jeigu kažkas užtruktų.
Iš viso – 20 mln. eurų
Šiemet Vilniaus savivaldybė mokyklų remontams skyrė 20 mln. eurų. Modernizavimo programoje dalyvavo 18 bendrojo ugdymo mokyklų, 4 meno mokyklos ir 1 sporto mokykla.
Vilniaus miesto savivaldybė dėl šių įstaigų pasirašė finansavimo sutartis su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra. Vienokio ar kitokio remonto sulaukė Grigiškių meno mokykla, Karoliniškių muzikos mokykla (vidaus remonto darbai), chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“, J.Vienožinskio dailės mokykla (techninio projekto parengimas ir statinio projekto vykdymo priežiūra).
Pagal efektyvumo didinimo priemonę vidaus remonto darbai buvo atliekami S.Nėries, Žemynos, S.Kovalevskajos, J.Basanavičiaus gimnazijose, A.Vienuolio, Baltupių, „Spindulio“, Žygimanto Augusto, J.Basanavičiaus, Žemynos, „Ąžuolyno“, S.Stanevičiaus, Jeruzalės, Genio, E.Pliaterytės progimnazijose, taip pat A.Puškino, Lazdynų mokyklose, Gedimino technikos universiteto licėjuje.