Renginio metu dalyviai ne tik gyvai susipažino su pagrindiniais filmo herojais, bet taip pat išvydo ir tarptautinio architektūrinio konkurso „Ateities mokykla Ukrainai“, siekiančio prisidėti prie greitesnio ir efektyvesnio Ukrainos švietimo infrastruktūros atstatymo, projektų parodą.
Dokumentinio filmo peržiūra buvo siekiama atkreipti dėmesį į Ukrainos švietimo sistemos patiriamus iššūkius ir įtraukti tarptautines, švietimo ir verslo bendruomenes į paramą Ukrainos vaikų teisei į mokslą.
„Kai kur Ukrainoje šiandien dažniau nei vaikų juokas girdisi bombų sprogimai. Nepaisant to, yra statomos naujos ir atstatomos sugriautos mokyklos, vaikų darželiai bei kitos ugdymo įstaigos. Tai yra dar vienas mūsų visų tikėjimo Ukrainos pergale ženklas.
Mes tikime Ukraina bei tuo, kad bendras vyriausybių ir verslo įmonių susitelkimas leis mums dar operatyviau teikti pagalbą Ukrainai. Nuo mūsų veiksmų priklauso Ukrainos vaikų ateitis ir tai, kaip mūsų vaikai vertins mus. Viliuosi, kad mūsų darbai bus įvertinti kaip žmogiškumo pergalė prieš barbariškąją Rusiją“, – sakė užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas.
Renginyje buvo atkreiptas dėmesys į Lietuvos pastangas atkuriant Ukrainos švietimo sistemą. Ukrainos švietimo ir mokslo ministras Oksenas Lisovijus savo nuotoliniame sveikinime pabrėžė nuoseklios Lietuvos paramos svarbą padedant atkurti švietimo prieinamumą karo metu ir po jo.
Nevyriausybinės organizacijos „SavED“ prodiusuotame filme „Mes esame Jūs“ pasakojamos penkių ukrainiečių paauglių ir jų mentorių iš įvairių Ukrainos vietovių istorijos, kuriose jie dalijasi savo patirtimi apie išgyventą karą ir ieško sprendimų, kaip kurti šviesesnę ateitį. Filmo peržiūroje Vilniuje dalyvavo trys filmo herojai – Myroslava Trofymchuk, Sofiia Onishchenko and Darii Kuzminskyi, taip pat Ana Novosad, buvusi Ukrainos švietimo ir mokslo ministrė ir organizacijos „SavED“ įkūrėja.
„Šis filmas – tai mūsų bandymas perteikti Rusijos karą prieš Ukrainą vaikų akimis. Ne sukelti gailestį, o parodyti jaunosios kartos atsparumą ir drąsą. „Mes esame Jūs“ pasakojama penkių ukrainiečių paauglių iš skirtingų Ukrainos miestų – Charkovo, Zaporožės, Nikolajevo, Kahovkos, Lvovo, istorijos, kiekvienas iš jų dėl karo patyrė skirtingus iššūkius, tačiau nepaisant to, jie toliau siekia savo tikslų ir kuria projektus, padedančius Ukrainai atsigauti.
Šiuo dokumentiniu filmu norime pasakyti pasauliui, kad jauni ukrainiečiai sukurs puikią Ukrainos ateitį. Tačiau kad tai pasiektume, mes, suaugusieji, privalome užtikrinti jų teisę į mokslą net ir vykstant karui“, – teigė A.Novosad.
Dėl besitęsiančio karo Ukrainos švietimo sistema tebepatiria eilę iššūkių – apie 900 tūkst. moksleivių yra priversti mokytis tik nuotoliniu būdu, nukentėjo ugdymo kokybės lygis – remiantis 2022 m. „PISA“ tyrimo rezultatų duomenimis, skirtumas tarp miesto ir kaimo vaikų mokymosi pasiekimų yra beveik keturi metai, o kai kurie ketvirtos klasės mokiniai, dėl pandemijos ir po jos prasidėjusio karo, niekada gyvai nesilankė mokyklose.
„Ateities mokyklos Ukrainai“ konkurso tikslas – sukurti adaptyvų techninį mokyklos projektą, kuris padėtų efektyviau ir kokybiškiau atkurti sugriautą Ukrainos švietimo infrastruktūrą. Projektas atitiks vietos specifiką ir galės būti nemokamai naudojamas mokyklų statybai visoje Ukrainoje. Juo naudotis galės ir Ukrainos institucijos, ir kiti tarptautiniai partneriai, dalyvaujantys šios šalies atstatymo procesuose.
„Dėl karo, viena iš septynių mokyklų Ukrainoje buvo apgadinta ar visai sugriauta. Tai reiškia, kad problemos mastas – didžiulis, o veikti reikia jau dabar, kadangi Ukrainos moksleiviai, kaip ir visi kiti jaunuoliai, turi teisę į visavertį ugdymą. Tikimės, kad šio projekto dėka bus įmanoma sparčiau, efektyviau ir kokybiškiau atlikti Ukrainos švietimo infrastruktūros atkūrimo darbus“, – teigė programos „Co-Create Future of Ukraine“ vadovas Artūras Žarnovskis.
Konkurse dalyvauja 15 projektų, jo nugalėtojas bus paskelbtas jau liepos mėnesį. Projektus taip pat galima peržiūrėti internete, „Ateities mokyklos Ukrainai“ („Future School for Ukraine“) svetainėje.