2016 11 25

Perversmo košė Šiaulių valdžioje jau prarūgusi?

Braška koalicija! Formuojama nauja dauguma! Tokia informacija drebina Šiaulius šią savaitę – su LVŽS atėjimu į šalies valdžios olimpą gali persisverti ir Šiaulių valdžios svarstyklės. Dauguma čia kol kas turi minimalią persvarą. Jei „valstiečiai“ , o tiksliau po jų vėliava einantis judėjimas „Už Šiaulius“ su Seimo nariu Valerijumi Simuliku, lieka opozicijoje – mažuma tampa didesnė už daugumą.
Šiaulių miesto gimtadienis
Šiauliai. "Verkianti mergaitė". Skulpt. Gintautas Lukošaitis / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, paviešinus dviprasmišką situaciją miesto taryboje, parašė kreipimąsi į visuomenę – kvietė visus eiti „tiesos ir principo keliu“.

Paminėjo, kad Seimo narys V.Simulikas ir jo vadovaujamas judėjimas „Už Šiaulius“ prisijungs prie dabartinės miesto valdžios daugumos. Už tai judėjimui siūlomas vicemero postas.

V.Simulikas tokį siūlymą atmetė, primindamas, kad rinkimų metu prieš jį buvo kovota negarbingai.

Pasiūlymas lieka galioti. Paskelbtas terminas – gruodžio 1 dieną Šiauliuose turėtų susiformuoti nauja koalicija. Ar taip ir bus, parodys laikas.

Tiesa, perversmą turėtų lydėti interpeliacijos administracijos direktoriui Eduardui Bivainiui ir vicemerui Domui Griškevičiui.

Už ką? Tiksliai nenurodoma. Be to, kaltinimai naujos koalicijos kūrimu mesti ne tik į V.Simuliko komandos pusę. Spėjama, kad viską iš tiesų rezga valdančiojoje koalicijoje esantys liberalai ir konservatoriai.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Artūras Visockas
Alvydo Januševičiaus nuotr./Artūras Visockas

Šiuo metu valdančiajai koalicijai priklauso šeši „Artūro Visocko nepartinio sąrašo“ nariai, keturi konservatoriai, keturi liberalai, vienas socialdemokratas ir du LVŽS atstovai.

Logika – turėtų būti keturios interpeliacijos

Administracijos direktoriaus pavaduotoja liberalė Giedrė Mendoza Herrera yra viena iš šios partijos lyderių Šiauliuose, kandidatavusi į Seimo narius, o šiuo metu išrinkta skyriaus pirmininke.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Giedrė Mendoza

Alvydo Januševičiaus nuotr./Giedrė Mendoza

Ji teigia, kad nėra kada užsiimti politinėmis intrigomis. „Vien Integruotos teritorijos programos projektų yra 21. O iš viso įvairios apimties investicinių projektų – beveik 50. Kol daugelis deklaruoja esantys skaidriausi ir teisingiausi, tuo pačiu metu yra ir dirbantys.

Pagal visą politinę logiką turėtų būti ne dvi, o keturios interpeliacijos.

Administracijos reforma nebaigta. Labiausiai nerimą kelią departamentų direktorių nebuvimas, nes būtent nuo jų ateityje priklausys visų darbų tęstinumas.

Politinio pasitikėjimo žmonės dirba nuo posėdžio iki posėdžio, todėl visi viešųjų ryšių triukai man juokingi. Pagal visą politinę logiką turėtų būti ne dvi, o keturios interpeliacijos“, – sakė G.Mendoza. Anot jos, šalia E.Bivainio ir D.Griškevičiaus interpeliacijų logiška būtų prijungti dar dvi – jai ir kitam pavaduotojui konservatoriui Martynui Šiurkui.

M.Šiurkus, E.Bivainis ir D.Griškevičius teigia apie perversmus ir interpeliacijas žinantys tik iš spaudos. Realiame gyvenime jokios revoliucijos nekyla. „Anokia čia naujiena“, – nuleido juokais administracijos direktorius.

Socialdemokratas D.Griškevičius sako nematęs jokių interpeliacijų tekstų: „Nežinau, kuo prasikaltau ir už ką interpeliacija. Apkaltinti priežasties nereikia.“

Papildyta 2016.11.28

Pirminiame teksto variante dėl 15min žurnalisto A.Januševičiaus kaltės D.Griškevičiui buvo priskirti žodžiai kurių jis nesakė.

Šiaulių mero pavaduotojas Domas Girškevičius nesakė ir nerašė portalo 15min.lt žurnalistui Alvydui Januševičiui apie kitas politines partijas ir politikus. Tad portale išspausdinto teksto pastraipa „Socialdemokratas D.Griškevičius sako nematęs jokių interpeliacijų tekstų, tačiau spaudoje įžvelgia liberalų ausis: „Man šlykštu, kaip kai kurių liberalų ausys kyšo. Nežinau, kuo prasikaltau ir už ką interpeliacija. Apkaltinti priežasties nereikia“ neturi nieko bendro su tikrove. Ši citata yra žurnalisto Alvydo Januševičiaus pramanas, fantazijos vaisius.

Didelis mero gynėjas Gintautas Lukošaitis neseniai sugrįžo į konservatorių partiją, kur buvo sustabdęs narystę. Jis tvirtina, kad opozicija tiesiog nori nušalinti mero palaikomą administracijos direktorių E.Bivainį, o vietoj jo paskirti nomenklatūros patikėtinį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintautas Lukošaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintautas Lukošaitis

„Meras taptų politiškai neveiksniu. Meras tikrai su tuo nesutiks“, – sakė G.Lukošaitis.

Nėra parašų – nėra interpeliacijų

Denis Michalenko, V.Simuliko judėjimo „Už Šiaulius“ narys, tvirtina, kad minėtas Seimo narys šioje situacijoje niekuo dėtas – jis turi savų reikalų Seime, o miesto valdžioje įvykiai klostosi natūraliai.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Denis Michalenkas
Alvydo Januševičiaus nuotr./Denis Michalenko

Jis pripažino, kad iš tiesų vyksta konsultacijos, derinamos programos ir jokio keršto nėra: „Derinamas pranešimas apie naujos plačios koalicijos suformavimą. Nėra parašų, nėra ir garantijos, bet procesas intensyvus.“

Mūsų sąskaita nori sustiprinti savo pozicijas. Duoda vicemero postą, o paskui per balsavimą „rankas laužys“.

Politikas žino, kad apie plačiąją koaliciją kalbasi konservatoriai, liberalai, „Už Šiaulius“, kai kurie socialdemokratai, Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai. Mero niekas neplanuoja šalinti – tik visus jo patikėtinius.

Daugiausia priekaištų D.Michalenko ir permainų palaikytojai turi tam, kurį nuversti labai sudėtinga – merui: „Prisidengia darbais Šiauliams, o kitaip manantys tampa „komunistais“, priešais. Mūsų sąskaita nori sustiprinti savo pozicijas. Duoda vicemero postą, o paskui per balsavimą „rankas laužys“. Mes balsuojame tik taip, kaip mums atrodo teisinga.“

Ar tokie viražai politikoje nesutrukdys svarbių projektų? Ar nenueis vėjais „Urban“ programa? D.Michalenko tikina, kad dirbti vis tiek reikės. „Urban“ programai yra pritarta. Jos nevykdymas būtų politinė savižudybė.

Košė užrūgo – perversmo nebus?

Konservatorius Jonas Bartkus apibendrino situaciją iš šalies. Daug patirties turintis politikas primena, kad tokie valdžios perversmai paprastai daromi greitai ir tam reikia daug išminties.

„Klausimas, kiek mes tos išminties turime. Galbūt tai galėjo pavykti iškart po Seimo rinkimų, tačiau dabar visa ši košė pradėjo rūgti“, – sako J.Bartkus.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Jonas Bartkus. Šiaulių miesto tarybos nariai
Alvydo Januševičiaus nuotr./Jonas Bartkus. Šiaulių miesto tarybos nariai

Konservatorius nemano, kad jo partija yra plačiosios koalicijos iniciatorė. Ši partija neturi ir negali turėti tokių ambicijų, nes rinkimai neužaugino sparnų. O V.Simulikas, anot konservatoriaus, gali pasigirti rinkimų laimėjimais.

Jo manymu, politinių pasikeitimų iniciatoriai yra judėjimas „Už Šiaulius“. Jie ir turi suvokti, kad mero pašalinti lengvai nepavyks, ir bet kokia dauguma turės dirbti su šiuo meru.

Mero pašalinti lengvai nepavyks, ir bet kokia dauguma turės dirbti su šiuo meru.

„Dirbti be mero nepavyks. Galima lengvai nušalinti ir iškelti interpeliacijas vicemerams, administracijos direktoriui, jo pavaduotojams, tačiau naujus į tą vietą savo teikimu teikia ne kas kitas, o meras“, – priminė politikas.

Dabar jau pradėjo veikti naujas Savivaldos įstatymo punktas, kuomet du mėnesius nepaskyrus administracijos direktoriaus, savivaldybėje skelbiami nauji rinkimai – ir savivaldos, ir mero.

„Visus galima nušalinti per 24 valandas, bet kaip į jų vietą pastatyti kitą?Tik mero teikimu. Man tai panašu ne į Šiaulių valdžios, o bendrą sisteminę klaidą. Manau, kad nemažai merų jaučiasi visagaliais, todėl po rinkimų pradeda nesiskaityti su kitokia nuomone“, – tikino J.Bartkus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų