Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 11 13

Riaušių atpirkimo ožys: vairuotojo Sauliaus Žukausko smalsumo kaina – 300 000 Lt bauda, areštuotas turtas

Ketveri metai teismų, 300 000 Lt bauda, areštuotas butas ir žemės sklypas, kaltinimai 2009-ųjų riaušių prie Seimo organizavimu – tokio atpildo sulaukė molėtiškis Saulius Žukauskas, pabandęs apginti policininkų voliojamą žmogų.
Saulius Žukauskas
Saulius Žukauskas

Po šių Seimo rinkimų vėl keičiasi valdžia. Netrukus nebeliks nei ketverius metus valdžiusios Vyriausybės, nei ją rėmusios valdančiosios daugumos. Tačiau ne visiems ši Vyriausybė taps tik istorija. 2009 metais prie Seimo vykęs protesto mitingas prieš Andriaus Kubiliaus Vyriausybės naktinį mokesčių perversmą netikėtai virto beveik riaušėmis.

Per ketverius metus teisėsauga taip ir nesurado riaušių organizatorių, bet atvedė į teisiamųjų suolą 27 protesto mitingo dalyvius. Vienas jų – Saulius Žukauskas.

Jis apkaltintas riaušių prie Seimo organizavimu, smurto kurstymu panaudojant šaunamąjį ginklą arba sprogmenis ir pasipriešinimu policijos pareigūnams, bet jau ketverius metus nesėkmingai įrodinėja, kad tapo tik aplinkybių auka.

42-ejų S.Žukauskas dirba tolimųjų reisų vairuotoju, turi šeimą – žmoną ir du sūnus. 2009-aisiais jis dirbo taksistu.

Simboliška – su juo susitinkame prie Seimo. Vyras tikina, kad ši vieta nebekelia nemalonių jausmų, tačiau kūno kalba rodo ką kita – jis muistosi, sunkiai išspaudžia šypseną.

Saulius – griežtokų veido bruožų, plaukai trumpai kirpti. Jo balsas žemas, prikimęs. Tačiau dėl fizinių duotybių žmogus juk netampa kaltas.

Molėtiškis dar prieš trejus metus ketino kreiptis pagalbos į žiniasklaidą, tačiau tuometis advokatas patarė to nedaryti – neva viskas ir taip praeis. Nepraėjo.

Į bėdą įstūmė smalsumas

Vyras pasakoja, kad 2009 metų sausio 16-ąją jis buvo išgėręs, į Vilnių iš Molėtų važiavo su pažįstamais, nes turėjo „reikalų“, bet neketino dalyvauti protesto akcijoje ir net nežinojo, kad tokia rengiama.

„Atvažiavę pamatėme, kad mitingas vyksta, užsukome pasižiūrėti, buvo įdomu. Nuėjome tiesiai prie Seimo durų, į patį priekį. Iš pradžių pulkas žmonių stovėjo ramiai, vėliau prasidėjo šaukimai. Visi šaukė, ir aš šaukiau.“

Nerėkiau nieko, ko nebūtų rėkę kiti. Jei nebūčiau išgėręs, viso to nebūtų buvę. Nei aš ten būčiau ėjęs žiūrėti, nei ką.

Saulius prisipažįsta, kad rėkė, jog valdžios vyrai – gaidžiai: „Nerėkiau nieko, ko nebūtų rėkę kiti. Jei nebūčiau išgėręs, viso to nebūtų buvę. Nei aš ten būčiau ėjęs žiūrėti, nei ką.“

Pabuvęs mitinge vyras su kompanija jau ėjo link automobilių, kai išgirdo kitoje minios pusėje aidinčius šūvius – tai buvo policininkų guminių kulkų skleidžiami garsai. Sauliui buvo smalsu pažiūrėti, kas ten vyksta.

„Nuėjęs pamačiau, kad policija žmogų ant žemės volioja, akinukai nukritę, priėjau ir pasakiau: „Ką jūs darot?“ Ir viskas. Policininkai tą vyrą nusivedė, aš apsisukau ir ėjau atgal minios link, bet jie mane pakvietė: „Ateik čia.“ Sakau, gal paliudyt reikia, o jie mane – už rankų ir į būdą. Ir išvežė.“

Saulius dievagojasi policininkams nieko bloga nesakęs, todėl stebisi, kad atsidūrė areštinėje. Vyro teigimu, jam niekas nieko nepaaiškino: „Apklausa buvo kaip tardymas: ką čia veiki, ko išvis atvažiavęs. Surašė viską ir paleido.“

Areštinėje atsidūrė ir pareigūnų „voliotasis“ žmogus – kaunietis Raimundas Jokimčius. Jam buvo paskirta 400 litų bauda už tai, kad mitinge nesilaikė nustatyto atstumo ir per arti priėjo prie Seimo rūmų.

Geriau ars bankui nei Seimui

Saulius manė, kad viskas tuo ir baigsis, tačiau gavo šaukimą į Vilniaus apygardos prokuratūrą.

27 žmonės buvo apkaltinti riaušių prie Seimo organizavimu. Tarp jų – ir Saulius. Jis ne kartą padavė apeliacinį skundą, tačiau viskas veltui. Antstolė areštavo jo butą ir žemės sklypą, nes vyras turi sumokėti 300 000 Lt baudą, skirtą Seimo kanceliarijai ir Vidaus saugumo tarnybai padarytai žalai atlyginti. Tiek skolingi visi apkaltintieji, tačiau tie pinigai ne padalijami, o bandomi išsireikalauti iš kiekvieno atskirai.

„Aš tokios sumos akyse nesu matęs, per visą gyvenimą nesugebėčiau jos išmokėti, nors kažkam tai gal tėra dienos uždarbis. Jeigu netekčiau buto, visa šeima atsidurtų gatvėje. Ir kiek vertas tas dviejų kambarių butas Molėtuose? 60 000–70 000 Lt“, – graužiasi vyras.

Saulius pasirengęs atiduoti 12 000 Lt. Tiek išeitų padalijus skolą iš kaltinamųjų skaičiaus. Kad sumokėtų šiuos pinigus, vyrui tektų imti kreditą. „Aš jau geriau arsiu bankui negu Seimui“, – su nuoskauda sako molėtiškis.

Antstoliai persekioja ne tik S.Žukauską, bet ir kitus 26 kaltinamuosius. Kiekvienam antstolis išsiunčia tokį patį vykdomąjį raštą ir iš kiekvieno bandoma išieškoti 300 000 Lt. Jeigu bent iš vieno būtų išieškoti pinigai, išieškotojas turėtų likusiems antstoliams pranešti, kad šie nebeieškotų pinigų.

2012 metų rugpjūčio 31 dienos duomenimis, Seimo kanceliarijai yra iš viso sumokėta tik apie 1000 Lt, o Viešojo saugumo tarnybai – 1622 Lt.

Žmona vyrą išvydo žinių laidoje

Sauliaus žmona Regina pasakoja, kad iš pradžių viskas atrodė komiškai: „Tą rytą vyro paklausiau: „Namie būsi?“ „Namie“, – sako. Vakare grįžau iš darbo, jo nėra. Ir tada įsijungiu žinias. Žiūriu, mano Žukauską rodo prie Seimo! Puoliau skambinti jo pažįstamiems, sako: „Uždarytas.“

Vėliau jau buvo nebejuokinga. Moterį, sužinojusią, kokio dydžio baudą jos vyrui skyrė teismas, ištiko šokas, tai tapo visos šeimos bėda.

S.Žukauskas tikina, kad jokių įrodymų, jog jis organizavo riaušes, priešinosi pareigūnams ar turėjo sprogmenų ar šaunamųjų ginklų, nėra. Neva visi įrodymai – nuotraukos ir vaizdo medžiaga, kad jis yra minioje.

Saulius piktinasi: „Gal jie tikrų riaušių nematė? Tegu pažvelgia, kas Graikijoje vyksta, – va ten tai tikros riaušės. Kad nors būčiau ką nors bloga padaręs, tai ne taip apmaudu būtų.“

Apie nieką kitą negaliu galvoti. Per ketverius metus nebuvo laimingų, ramių dienų. Viskas taip nusibodo.

Jo manymu, dėl tokios mitingo pabaigos, virtusios muštynėmis ir aplinkos niokojimu, kaltas tuometis Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas: „Minia jį šaukė, o jis neatėjo – „Stikliuose“ sau ramiai pietavo.“

Vyras nusivylęs ir politine, ir teisine valstybės sistema: „Apie nieką kitą negaliu galvoti. Per ketverius metus nebuvo laimingų, ramių dienų. Viskas taip nusibodo, pavargau. Bet aš eisiu iki galo – iki Strasbūro teismo.“

Kol kas S.Žukauskas laukia, ką gruodžio pradžioje nuspręs Aukščiausiasis Teismas. Teismo atstovė ryšiams su visuomene Airinė Šerelytė „15min“ teigia, kad, kol byla nagrinėjama, jokių su ja susijusių aplinkybių atskleisti negali.

Paklaustas, kaip elgtųsi dabar, gatvėje pamatęs skriaudžiamą žmogų, S.Žukauskas atsako: „Užsimerkčiau ir praeičiau. Nes Lietuvoje nėra teisybės.“

Taikus mitingas virto riaušėmis

2009 m. sausio 16-oji įėjo į šalies istoriją. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija tą dieną organizavo protesto akciją prie Seimo. Profesinės sąjungos buvo išplatinusios 14 reikalavimų valdžiai, susijusių su žmonių socialine ir ekonomine gerove, siūlomais įstatymų pakeitimais.

Suplanuotas taikus mitingas netikėtai virto riaušėmis. Į mitingą susirinko apie 7000 žmonių. Minia šaukė, ragino versti valdžią. Dalis mitinguotojų pasuko prie Vyriausybės, ten viskas vyko taikiai. O prie Seimo likusi dauguma bandė veržtis į pastatą, reikalavo, kad pasirodytų tuometis Seimo pirmininkas A.Valinskas.

Įsiaudrinę protestuotojai pradėjo mėtyti akmenis, pomidorus, kiaušinius, sniego gniūžtes, butelius. Atvykę Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, stengdamiesi sutramdyti minią, panaudojo ašarines dujas ir gumines kulkas, vyko grumtynės tarp pareigūnų ir protestuotojų, pastarieji į pareigūnus mėtė įvairius daiktus, paleido neaiškios kilmės dujas.

Buvo išdaužti 52 Seimo pirmųjų rūmų ir 40 antrųjų rūmų langų, apgadintas šalia esantis fontanas, išdaužyti šviestuvai, sužeista per 30 žmonių – ir civilių, ir pareigūnų, apgadinti gatvėse stovėję automobiliai.

„Kaltumo įrodymų nėra“

Mindaugas Paukštė, advokatas:

„Dvejus metus vyko ikiteisminis tyrimas, nes pradžioje visi buvo traukiami administracinėn atsakomybėn. Paskui buvo nutarta, matyt, kad reikia pamokyti ir keliasdešimčiai žmonių sugalvojo baudžiamąją bylą. Ji truko dvejus metus, nes daug teisiamųjų, daug liudytojų.

Kaltinimai grindžiami filmuota televizijų medžiaga ir policininkų paaiškinimais, tačiau dėl S.Žukausko jokių realių įrodymų nėra. Nuosprendis jam jau įsiteisėjo, dabar nagrinėjama kasacija Aukščiausiame Teisme.

Buvo 29 kaltinamieji, iš jų 2 išteisinti. Įdomiausia, kad išteisino tuos, kurie patys pripažino, kad daužė automobilius, todėl juos išteisino dėl riaušių organizavimo ir pripažino kaltais dėl chuliganizmo. Jiems nereikia atlyginti nuostolių Seimo kanceliarijai.

Išeities dabar nėra. Nebent Aukščiausiasis Teismas priims protingą ir nepolitizuotą sprendimą. Kita viltis, kad Seimo kanceliarija protingiau bandys išieškoti tuos pinigus iš nuteistųjų, pvz., padalys tą sumą visiems ar išdėstys mokėjimus ilgesniam laikui. Dabar viskas tvarkoma per antstolius priverstiniu būdu.“

„Teismas viską įrodė“

Evaldas Vaitkus, Viešojo saugumo tarnybos Tarptautinio bendradarbiavimo ir ryšių su visuomene skyriaus viršininkas:

„2011 m. vasario 25 d. Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas nuteisė Saulių Žukauską. Jam, kaip ir kitiems nuteistiesiems, teismas priteisė solidariai sumokėti Viešojo saugumo tarnybai 16 827 Lt turtinei žalai atlyginti.

2012 m. gegužės 5 d. Vilniaus apygardos teismas atmetė S.Žukausko ir kitų nuteistųjų apeliacinius skundus ir paliko galioti pirmosios institucijos sprendimą. Visi nuteisti už tai, kad 2009  m. sausio 16 d. dalyvavo masinėse riaušėse prie Seimo rūmų ir šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, smurtavo, pasipriešino policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams, niokojo svetimą turtą.

Savo sprendimu Vilniaus apygardos teismas nurodė, kad S.Žukausko dalyvavimas riaušėse yra visiškai įrodytas visais byloje surinktais duomenimis, todėl pirmos instancijos teismo sprendimas yra pagrįstas ir teisėtas, o solidariai priteistas ieškinys realiai atspindi riaušių metu padarytą turtinę žalą.“

„Žmogaus gyvenimas sugadintas“

Raimundas Jokimčius, kurį nuo pareigūnų bandė užstoti S.Žukauskas:

„Viskas priminė kovos lauką. Pareigūnai žmones kaip šunis dujomis vaiko, raumenis demonstruoja. Pusbrolis pasakė, kad paauglys pasilenkė sniego gniūžtės imt ir staiga už ausies susigriebė – pusė ausies nunešta guminės kulkos! Susinervinau, atėjau prie tų su skydais, jie išsigandę, matau už jų toks mažiukas pasislėpęs su vinčesteriu šaudo. Sakau: „Ką čia šaudai? Jeigu bent vienas žmogus šiandien žus, aš tokioj Lietuvoj negaliu gyvent, jei valdžia duoda įsakymą šaudyti savo piliečius.“ Jis man liepė aukščiau stovintiems pacanams pasakyti, kad jie nemėtytų. Pasakiau ir nebemėtė.

Seimo klerkai per langus špygas rodė, bet, kai pamatė dūmus ir dūžtančius langus, išsibėgiojo. Pasakysiu atvirai: ant dūšios smagu buvo, kai tie langai dužo. Geras laikas buvo, aišku, jis tęsėsi neilgai: matyt, pareigūnams reikėjo pradėti gaudyti nusikaltėlius, tai griebė – gal keturiese, gal daugiau – mane už gerklės, už kojų.

Liudijau Sauliaus teisme, bet ir tai nepadėjo. Man jo tikrai labai gaila, papuolė ne laiku, ne vietoje ir baigėsi labai liūdnai.

Pradėjau rėkti, jie gąsdino, kad nesispyriočiau. Pradėjo vilkti per pažliugusį sniegą. Tas Saulius buvo šalia, matė, kad nieko nedaužiau, tik trukdžiau pareigūnams šaudyti į žmones. Jis, bandydamas mane apginti, suriko, kad nieko bloga nedariau. Pareigūnai pasikvietė jį neva papasakoti, kaip viskas buvo. Ir jis priėjo! Griebė jį ir nutempė mus abu į geležinę būdą, ten jau ne vienas atitemptas buvo.

Man labai gerai baigėsi – 400 Lt bauda atsipirkau, nes teisėjas pamatė, kad „liudininkai“ nieko nežino. Liudijau Sauliaus teisme, bet ir tai nepadėjo. Man jo tikrai labai gaila, papuolė ne laiku, ne vietoje ir baigėsi labai liūdnai. Žmogui gyvenimas yra taip sugadintas, kad jau nei bėgt, nei rėkt.“

„Bendraskoliai įpareigoti sumokėti“

Seimo Ryšių su visuomene skyrius:

„Pagal Vilniaus miesto 2 apylinkės teismo 2011 m. vasario 25 d. nuosprendį 27 nuteistieji Seimo kanceliarijai padarytą žalą privalo atlyginti solidariai. Teismo išduotus vykdomuosius raštus dėl skolos išieškojimo Seimo kanceliarija perdavė antstoliams, kurie įstatymu įgalioti vykdyti išieškojimą.

Vadovaujantis LR civilinio kodekso nuostatomis, solidariosios skolininkų pareigos atveju bendraskoliai yra įpareigoti iki to laiko, kada bus įvykdyta visa prievolė. Jie turi teisę apskųsti antstolio veiksmus, reikšti prašymus, nušalinimus.“

„Gavau raštą ir jį vykdau“

Antstolė Nijolė Viešchnickienė:

„Pas mane yra trys vykdomieji raštai, skirti S.Žukauskui: Seimo kanceliarijai – 227 842,96 Lt, Viešojo saugumo tarnybai – 12 327,74 Lt ir 4500,02 Lt. Su vykdymo išlaidomis susidaro 300 000 Lt. Tai yra solidari suma ir ji nedaloma. Jeigu bent iš vieno kaltinamojo būtų išieškoti pinigai, išieškotojas turėtų likusiems anstoliams pranešti ir jie panaikintų areštą.

Kaltinamasis rašė, kad yra nekaltas. O ką aš žinau – kaltas nekaltas. Gavau raštą ir jį vykdau. S.Žukausko butą ir žemės sklypą areštavo prokuratūra, ir aš uždėjau areštą. Turtas neįvertintas, aš jo nepardavinėju.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais