„Valstybė disponuoja ne tik gyventojų pajamų mokesčiu, bet ir kitais mokesčiais. Šiandien visų savivaldybių finansavimas yra nepakankamas, kad užtikrintų visas joms skirtas funkcijas. Jeigu pažiūrėtume į 2008-2009 metus, tai valstybės biudžeto dalis yra grįžusi į prieškrizinį laikotarpį, bet visos Lietuvos savivaldybės gyvena krizės laikotarpio finansavimo lygmenyje“, – BNS sakė LSA prezidentas ir Druskininkų meras.
Anot jo, valstybė turėtų visų savivaldybių finansavimą atstatyti į prieškrizinį lygį – tik tuomet jos galėtų susitvarkyti su pavestomis funkcijomis.
„Valstybė turi žiūrėti, kad būtų atstatytas finansavimas pagal suteiktas funkcijas. Yra kiti mokesčiai, pavyzdžiui, pelno mokestis ar pridėtinės vertės mokestis, akcizai. Jei savivaldybei yra pavedama funkcija ir tai funkcijai užtikrinti yra tam tikri kaštai, tai negali būti, kaip labai dažnai būdavo iki šiol, kai funkcijos duodamos, o finansavimas – ne“, – kalbėjo R.Malinauskas.
Reikėtų kalbėti ne tik apie Vilnių
Vis dėlto, jo teigimu, KT sprendimas pagaliau išspręs seną problemą – neaiškų GPM paskirstymą.
„Aš manau, kad mes turime kalbėti ne tik apie Vilnių, bet apie visą Lietuvos savivaldą ir savivaldybes. Asociacija ne kartą šį klausimą svarstė ir išsakė savo nuomonę, kad turi būti aiškūs kriterijai – visiems žinomi bei suprantimi visų savivaldybių atžvilgiu. Šioje vietoje interpretacijos arba metai iš metų keitimo dėl neaiškių priežasčių neturėtų būti“, – kalbėjo R.Malinauskas
KT ketvirtadienį paskelbė, kad Vilniui tenkančios GPM dalies ribojimas be aiškaus pagrindimo prieštarauja Konstitucijai.
KT ketvirtadienį paskelbė, kad Vilniui tenkančios GPM dalies ribojimas be aiškaus pagrindimo prieštarauja Konstitucijai. Vilniaus meras Remigijus Šimašius iš karto po to teigė, kad Seimas turės skirti didesnę GPM dalį Vilniui bei nustatyti aiškią tvarką, kaip lėšos yra skirstomos.
Pagal įstatymą Vilniui dabar tenka 48 proc., Kaunui – 94 proc., Klaipėdai – 86 proc., kitoms savivaldybėms – 100 proc. jų teritorijose surenkamo GPM.