Kaip rašo „Rzeczpospolita“, Europa žino tik vieną prezidento apkaltos atvejį: 2004 metais po jos Rolandas Paksas, vos keliolika mėnesių valdęs šalį, neteko Lietuvos prezidento pareigų. „Su kiekviena diena tampa vis akivaizdžiau, kad tai buvo valstybės perversmas. Visi priekaištai ir kaltinimai, kurie man pateikti, atsirado tik todėl, kad Lietuvos elitas manė, jog prezidentu tapo ne tas, kuris turėjo“, – vienam įtakingiausių Lenkijos leidinių pareiškė R.Paksas.
R.Paksas Lenkijoje dalyvavo akrobatinio skraidymo šventėje.
Lietuvos prezidentu R.Paksas buvo išrinktas 2003 metais, kai antrame ture nugalėjo Valdą Adamkų. Pareigų jis neteko 2004-ųjų balandį, likus vos kelioms dienoms iki Lietuvos įstojimo į NATO ir kelioms savaitėms – iki įstojimo į Europos Sąjungą. O kaltinimai R.Paksui daugiausia buvo susiję su skeptiškai vakarietiškas tendencijas Baltijos šalyse vertinančia Rusija.
„Pirmiausia buvo 16 kaltinimų, pradedant nuo terorizmo per prekybą ginklais iki kažkokių ryšių su narkotikais. Ir tai viskas po pusės metų prezidentavimo. Norėta įbauginti tautą, pasakyti jai: pažiūrėkite, kokį prezidentą išsirinkote! Galų gale liko trys kaltinimai, kuriuos patvirtino Konstitucinis Teismas, o nubalsavo Seimas. Paskui kiekvieną iš kaltinimų užginčijau, vieną Aukščiausiame teisme. Dabar iš tų kaltinimų nieko neliko, bet prezidentas yra ne tas“, – karčius, kaip teigia J.Haszczynskis, R.Pakso žodžius cituoja dienraštis.
Du iš trijų kaltinimų R.Paksui buvo susiję su verslininku iš Rusijos Jurijumi Borisovu, primena „Rzeczpospolita“. Kaip teigia nušalintasis prezidentas, visa ta istorija subliuško, nors labiausiai buvo akcentuojami J.Borisovo ryšiai su Rusija: anot vienų, kaip rašo rp.pl, su specialiosiomis šios šalies tarnybomis, anot kitų – su mafija arba Kremliumi.
R.Pakso ryšiais su Rusija neabejoja Vytautas Landsbergis, kuris „Rzeczpospolita“ žurnalistui teigė: „Tai buvo tikrinama visų saugumo tarnybų ir pagrindinių teisminių institucijų. Jau išrinkimo metu tie ryšiai buvo iš dalies žinomi, bet po to viskas rimtai sprogo. Nes draugai pareikalavo sumokėti už paslaugas. Davė pinigus, kad jis laimėtų. Be to, jį rėmė viešųjų ryšių agentūra iš Rusijos, kuri padėjo su propaganda, kad laimėtų prieš V.Adamkų.“
J.Borisovas, anot V.Landsbergio, ne tik siekė gauti Lietuvos pilietybę, bet ir tapti Lietuvos saugumo tarnybų vadovu.
Bandomąjį projektą pratestavo Lietuvoje prieš 13 metų, – save su D.Trumpu lygina R.Paksas.
R.Paksas tvirtina, kad J.Borisovas gauna užsakymų dėl sraigtasparnių tiekimo ir remonto net iš Pentagono, kas esą įrodo, kad ryšių su Rusijos tarnybomis jis neturįs. O nuverčiant jį iš prezidento posto, įsitikinęs R.Paksas, dalyvavo ir svetimų šalių jėgos. Tik įrodymų dar teksią palaukti keliasdešimt metų, kol bus išslaptinti archyvai. Tačiau R.Paksas sako, kad „pučistai“ galėjo sulaukti paramos net už 300 mln. litų. Jo teigimu, tai buvusios Jungtinės Amerikos Valstijos.
Viskas buvę dėl „Mažeikių naftos“, kurios pardavimą R.Paksas tikina užblokavęs, vos tapęs premjeru 1999 metais. O amerikiečių bendrovei „Williams“ gamyklą buvo pažadėję konservatoriai. „Po mano atsistatydinimo taip ir nutiko, amerikiečiai moka siekti savo tikslų“, – aiškino Lenkijos dienraščiui R.Paksas.
Šiuo metu jis teigia atidžiai stebįs Donaldo Trumpo situaciją JAV, nes esą ji tokia pat kaip jo paties 2004-aisiais. „Kuriamas su kažkuo susijusio politiko įvaizdis. Jeigu jis nedarys to, ko trokšta elitas, prasidės teisinis procesas. Bandomąjį projektą jie pratestavo Lietuvoje prieš 13 metų“, – save su D.Trumpu lygina R.Paksas.