Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2009 09 18

Rudenį į namus plūsteli graužikai. Ką daryti?

Rudenį į namus pradeda plūsti graužikai. Apie tai primenantys Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistai ragina pasirūpinti, jog jūsų namai netaptų namais ir pelėms bei žiurkėms.
Žiurkė
Žiurkė

KVSC specialistai primena, kad net 60 rūšių graužikų gali formuoti gamtinius žmogaus užkrečiamųjų ligų židinius. Jie gali platinti tokias ligas kaip jersiniozę, leptospirozę, tuliaremiją, trichineliozę, salmoneliozę, hemoraginę karštligę, marą. Lietuvoje šaltuoju metų laikotarpiu daugiau gyventojų serga jersinioze, nustatomi pavieniai leptospirozės, tuliaremijos atvejai. Išvengti graužikų platinamų ligų galima taikant dvi pagrindines priemones: sukuriant graužikams netinkamas gyvenimo sąlygas, o jiems jau įsiveisus – naikinant visą populiaciją. Graužikams reikia maisto, vandens ir priedangos, todėl aplinka, kurioje gyvena graužikai, turi būti kuo nesvetingesnė, o žmonių higienos įgūdžiai – kuo geresni. Siekiant išvengti graužikų ir jų platinamų ligų, reikėtų laikyti maistą graužikams neprieinamoje vietoje ar taroje, pašalinti supuvusias daržoves, tinkamai prižiūrėti maisto ruošimo ir laikymo patalpas, jos turi būti sandarios, taip pat nevartoti maisto produktų, kurie apgraužti graužikų, valgyti tik gerai iškeptą/išvirtą laukinių gyvulių mėsą. Daržoves būtina rūpestingai plauti ir tinkamai termiškai apdoroti, namuose ir jų prieigose tinkamai prižiūrėti aplinką (nušienauti žolę, pašalinti buitines atliekas), nesimaudyti apleistuose, užžėlusiuose vandens telkiniuose, neleisti vaikams liesti negyvų ar sergančių gyvūnų, saugotis kraujasiurbių nariuotakojų, naudoti asmenines apsaugos priemones ir laikytis asmens higienos, dirbant žemės ūkio darbus (ypač pastebėjus kritusių graužikų), lupant sumedžiotų gyvūnų (ypač kiškių) kailius ir dorojant skerdieną.

Naikinimą patikėkite profesionalams

Išvardintos priemonės padeda sumažinti graužikų plitimą. Tačiau norint efektyviau su jais kovoti, graužikus reikėtų naikinti. Masinį graužikų naikinimą atlieka kenkėjų kontrolės paslaugas teikiančios įmonės. Šių įmonių specialistai nustato kenkėjų rūšį, jų patekimo ir išplitimo galimybes, parenka atitinkamą graužikų naikinimo metodiką ir kenkėjų naikinimo preparatus.

 „Daugiabučių namų bendrijos, mokymo, ugdymo, gydymo įstaigos, įmonės, ir individualių namų gyventojai gali sudaryti vienkartines ar ilgalaikes graužikų kontrolės paslaugos teikimo sutartis su minėtas paslaugas teikiančiomis įmonėmis ar gauti iš jų informacijos apie graužikų naikinimui tinkamų priemonių įsigijimą ir naudojimą. Tik profesionalai pasirūpins, jog žmonių gyvenamoje aplinkoje neliktų graužikų populiacijos. Ir tai padarys saugiai“, – sakė KVSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos