Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vyriausioji specialistė Zofija Cironkienė teigė, kad geros kokybės daržovės, palyginti su pernai, šį sezoną brango apie 20 proc. „Šiemet žymiai brangesni kopūstai, žalumyninės daržovės, svogūnai. Kadangi oro sąlygos buvo nepalankios ir Lenkijoje bei Rusijoje, šiemet atstovai iš šių šalių kur kas anksčiau pradėjo važinėtis į Lietuvą ieškodami geros kokybės daržovių“, – komentavo Z.Cironkienė, kuri taip pat eina ir Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės pareigas.
Anot jos, lietuviškų daržovių paklausa šiemet didesnė ne tik Lietuvos, bet ir kai kurių užsienio šalių rinkose.
Mūsų šalyje kai kurie augintojai dėl gamtos kataklizmų prarado apie 30 proc. derliaus. Šios vasaros oro sąlygos nebuvo itin palankios daržovėms augti. Dalis augintojų daržoves nori kuo greičiau išparduoti, nes neaišku, kaip jos laikysis saugyklose.
Z.Cironkienė pateikė pavyzdį, kokią įtaką permainingos oro sąlygos padarė bulvių derliui. Anot jos, šių metų pavasaris buvo gana šaltas, ir ne itin palankus bulvėms sodinti. Vėliau prasidėjo karščiai ir šių daržovių augimas sustojo. Po kiek laiko orai atvėso, iškrito gausūs krituliai, prasidėjo antrinis bulvių augimas, kuris, pasak pašnekovės, kenkia skonio savybėms. Be to, tokias bulves sunkiau laikyti. Tikėtina, kad daug vandens gavusios daržovės greitai gali pradėti pūti.
Šiemetinė vasara, Z.Cironkienės teigimu, nepalanki buvo ne tik bulvių, bet ir kopūstų, svogūnų, burokėlių augintojams. „Pavyzdžiui, dėl didelės drėgmės ir karščių kopūstus puolė puvinio ligos. O puvinių pažeistas derlius nėra tinkamas nei eksportui, nei Lietuvos prekybos įmonėms“, – pridūrė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė.
Krito grybų kainos
Tačiau galima džiaugtis, kad kai kurių rudeniškų gėrybių kainos pastaruoju metu krito. Norintieji įsigyti vienų populiariausių ankstyvo rudens turgaus prekių – grybų, gali džiaugtis, kad jų kainos jau taip „nesikandžioja“, kaip rinkimo sezono pradžioje. Vasaros pabaigoje kilogramas baravykų kainavo 30–35 Lt, o šiuo metu Klaipėdos turgavietėse jų galima įsigyti ir už 20 Lt. Kaip teigė kalbinti prekeiviai – dabar yra pats grybų pikas. Anksčiau šių gėrybių buvo mažiau, todėl ir kainos buvo aukštesnės.
Grybų valgymo sezonas kasmet suteikia daugiau darbo medikams, ne išimtis ir šie metai. Vilniuje šiemet jau užfiksuotas vienas atvejis, kai žmogus mirė apsinuodijęs grybais, dar keturi vilniečiai šiomis miško gėrybėmis apsinuodijo sunkiai. Tarp nukentėjusiųjų nuo grybų – ir vienas Kauno gyventojas. Klaipėdoje tokių apsinuodijimų šiemet dar nėra užregistruota. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Ina Kuznecova teigė, kad užregistruotos kelios vadinamosios maisto toksinės infekcijos.
„Žmonės įtarė, kad apsinuodijo pavalgęs grybų. Tokių atvejų padaugėjo, nes dabar yra pats grybų sezonas. Galbūt grybus netinkamai paruošė ar laikė, o kai kuriems jie yra per sunkus maistas“, – aiškino I.Kuznecova.
Sulaukia pirkėjų skundų
Uostamiesčio turgavietėse daržovėmis bei vaisiais prekiaujantys žmonės yra tikrinami Klaipėdos miesto maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų. Anot tarnybos Maisto skyriaus vedėjos Jūratės Mačiulienės, šiemet iš viso patikrinti 28 vaisių ir daržovių prekiautojai. Buvo sustabdyta prekyba 308 kilogramais šių gėrybių. Anot pašnekovės, dažniausiai prekybininkai neturėjo atitinkamų dokumentų ar prekės nebuvo paženklintos.
Gauti ir penki gyventojų skundai. Vienas pirkėjas skundėsi, kad turguje įsigytos braškės buvo karčios, kitas teigė, kad įsigytos morkos greitai supuvo ir pan. „Buvo įdomus skundas dėl ekologiškų produktų. Vienas pirkėjas pasiskundė, kad Naujajame turguje ant ekologiškų produktų prekystalio prekiaujama ir paprastomis daržovėmis. Ekologiškų produktų užrašo stendas buvo per didelis, tad paprastas daržoves paprašėme patraukti kiek toliau, kad pirkėjai nebūtų klaidinami“, – teigė J.Mačiulienė.
2010 09 08
Rudeninio derliaus kainos nedžiugina
Vasarą stebinusios gamtos išdaigos – neregėtas karštis, škvalai, gausus lietus – smogė ne tik daržovių ir vaisių augintojams, bet ir patiems pirkėjams. Specialistų teigimu, dėl nepalankių vasaros oro sąlygų šiemetinis derlius yra brangesnis nei pernai.
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą