„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 08 29

Rugsėjį ketinama imtis Gedimino kalno sisteminio tvarkymo procedūrų

Sostinės Gedimino kalno būklė yra kritinė, bet situacija – stabili, ją suvaldžius rugsėjį ketinama imtis viešųjų pirkimų procedūrų dėl sisteminio kalno tvarkymo, sako Kultūros ministerija.
Gedimino kalnas
Gedimino kalnas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Ministerija pranešė, kad nuo balandžio 19-osios kalno stebėsenos sistema neužfiksavo didesnių „pavojų keliančių grunto pasislinkimų ar statinių posvyrių“. Viceministras Renaldas Augustinavičius trečiadienį Ministrų kabinetą informavo, kad vykdyti neatidėliotini darbai leido stabilizuoti kalno gruntą ir išvengti didelių nuošliaužų.

„Pritaikytos inžinerinės priemonės atlaikė stiprias liepos 13-os ir rugpjūčio 11-os dienos liūtis. Šių priemonių pagalba nuo nuošliaužų pašalinamas perteklinis kritulių ir grunto vanduo ir taip sumažinama rizika formuotis naujoms ar plėstis esamoms nuošliaužoms“, – sakė kultūros viceministras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renaldas Augustinavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renaldas Augustinavičius

Anot jo, suvaldyta kritinė situacija Gedimino kalno vakariniame šlaite, tačiau šiuo metu didžiausia rizika nuošliaužoms susiformuoti yra kalno rytiniame šlaite – čia jau atliekami neatidėliotini darbai.

„Gedimino kalno būklės vertinimas išlieka nepakitęs. Būklė laikoma kritine, o situacija – stabilia“, – teigiama pranešime.

Pasak viceministro, Lietuvos nacionalinis muziejus šiuo metu rengia Gedimino kalno šlaitų kompleksinio sutvarkymo projektavimo paslaugų atvirą tarptautinį pirkimą. Pirkimą planuojama paskelbti ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo 14-osios.

„Kompleksiniam šlaitų sutvarkymui reikalingų lėšų poreikis bus žinomas parengus kompleksinio sutvarkymo projektinę dokumentaciją. Tarptautiniai nepriklausomi ekspertai turėtų būti pasitelkti būtent šioje kompleksinio projektavimo ir tyrimo stadijoje“, – nurodo ministerija.

R.Augistinavičius sako, kad sutvarkius rytinį šlaitą, baigus šalinti avarijos grėsmes vakariniame šlaite, būtų tikslinga vertinti galimybes atšaukti ekstremaliąją situaciją.

Įvertinus situaciją, Gedimino kalnas nuo rugpjūčio pradžios jau atvertas lankytojams, vakariniame bokšte įrengta nauja ekspozicija.

Kalno aikštelėje baigiami ir archeologiniai tyrimai. Jų metu aptikti dar trijų 1863 m. sukilimo dalyvių palaikai. Iš viso aptikti 20 sukilėlių palaikai iš 21, tarp jų, manoma – sukilėlių vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko. Sukilėliai kitąmet turėtų būtų perlaidoti Vilniaus Rasų kapinėse.

Archeologinius tyrimus planuojama baigti iki šių metų pabaigos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“