Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke vyks iškilminga NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės rotacijos bei vadovybės pasikeitimo ceremonija.
NATO bataliono vado pareigas pusmetį eis Vokietijos pulkininkas leitenantas Danielis Andra.
„Mes esame pasiruošę pratęsti tai, ką darė buvusi rotacija, – antradienį teigė pulkininkas leitenantas. – Mano asmeninis tikslas – kad mano kareiviai sveiki grįžtų namo.“
Jis pabrėžė sieksiantis, kad jo vadovaujama rotacija dar labiau sustiprintų bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomenės „Geležinio Vilko“ brigada, užtikrintų atgrasymą.
Ceremonijoje dalyvaus prezidentas Gitanas Nausėda, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys, NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana, Aljanso karinio komiteto pirmininkas admirolas Robas Baueris, Vokietijos kariuomenės vadas Eberhardas Zornas, Nyderlandų gynybos ministrė Karin Ollongren, Vokietijos ambasadorius Matthias Sonnas.
Rotuojamoje kovinėje grupėje šiuo metu tarnauja apie 1,2 tūkst. karių. Šis vienetas Lietuvoje dislokuotas 2017 metų pradžioje, panašūs, tik kitų valstybių vadovaujami vienetai įsteigti Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje.
Tarptautiniam NATO batalionui vadovauja Vokietija, čia dislokavusi maždaug 500 karių, dar kelis šimtus karių Berlynas nusprendė atsiųsti regione tvyrant įtampai dėl saugumo.
Maskva prie Ukrainos sienų yra sutelkusi daugiau kaip 100 tūkst. karių, bet neigia ketinanti įsiveržti į kaimyninę šalį. Dalis šių pajėgų dislokuota Baltarusijoje, kur šią savaitę prasidės bendri kariniai mokymai.
Rusija reikalauja užkirsti tokioms šalims kaip Ukraina ir Sakartvelas galimybę tapti Aljanso narėmis ir sumažinti Rytų Europoje dislokuotas pajėgas.
Aljansas tvirtina nesiderėsiantis dėl savo pagrindinių principų, tokių kaip visų NATO sąjungininkių gynyba ir atvirų durų politika.