„Su maistu čia didelės problemos. Aš pats esu apsinuodijęs kefyru“, – 15min pasakojo vyras, tarnaujantis Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur netikėtai sunegalavęs mirė šauktinis.
Jis taip pat tikino, kad šauktiniai valgykloje buvo aptikę ir jiems skirtą supelijusį batoną.
Anot jo, maiste randama ir plaukų kuokštų – esą todėl, kad valgykloje maistas ruošiamas be pirštinių ir galvos apdangalų.
Sunegalavę šauktiniai nenoriai kreipiasi į medicinos punktą. Į redakciją paskambinusio vyro teigimu, tie, kurie kreipiasi pagalbos, vėliau savaitgaliais neišleidžiami namo, o iš vadų esą sulaukia patyčių.
„Negalime valgyti valgykloje. Ne pirmą kartą vemiam, viduriuojam“, – sakė jis.
Ketvirtadienio vakarą, jo teigimu, jau aštuoni žmonės skundėsi panašiais negalavimais kaip pirmadienį miręs šauktinis.
Siekiant pagerinti maisto kokybę, 2015 m. rudenį buvo organizuota anoniminė Nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių apklausa ir iš 1311 karių tik apie 10 proc. nurodė, kad patiekalai galėtų būti skanesni.
Priminsime, kad pirmadienio rytą Krašto apsaugos ministerija pranešė, jog Kauno infekcinėje ligoninėje mirė 21-erių metų nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karys jaunesnysis eilinis Martynas Jurkus.
„Trys šiuo metu infekcinėje ligoninėje, o penki – medpunkte“, – telefonu 15min teigė paskambinęs šauktinis.
Kariams net skanu
Kpt. Donatas Suchockis, l.e. Kariuomenės vado atstovo spaudai pareigas, patikino, kad Lietuvos kariuomenės valgyklose tiekiamas ir gaminamas šviežias, reikalavimus atitinkantis maistas.
Pasak jo, siekiant pagerinti maisto kokybę, 2015 m. spalio – lapkričio mėn. buvo organizuota anoniminė Nuolatinės Privalomosios Pradinės Karo Tarnybos karių apklausa ir iš 1311 karių tik apie 10 proc. nurodė, kad patiekalai galėtų būti skanesni.
„Pasitaiko skundų, kurie nepasitvirtina. Dažniau kreipiasi dėl maisto kiekių, bet ne dėl kokybės. Valgyklose dirbantis personalas dirba pagal galiojančius higienos taisyklių reikalavimus ir yra periodiškai tikrinamas. Dėvimi galvos apdangalai, esant odos pažeidimų, dėvimos pirštinės, rankos prieš maisto gamybą ir išdavimą yra plaunamos ir dezinfekuojamos“, – teigė jis.
D.Suchockis pabrėžė, kad Karo medicinos tarnybos Karių visuomenės sveikatos priežiūros sektoriaus Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyrius nėra gavęs nusiskundimų nei dėl vemiančių ar viduriuojančių karių, nei kritikos dėl maisto kokybės. Pagamintas maistas rankomis neliečiamas, dalinamas su tam skirtais instrumentais.
Valgyklos nuolat tikrinamos
„Kariams maistas gaminamas Lietuvos kariuomenės pajėgumais, maistas patiekiamas šviežias. Maisto produktus Ruklos valgyklai tiekia: „Sanitex“, „Viržis“, „Grūstė“, „Alytaus duona“, „Žemaitijos pienas“, „Krėtingalė“. Visose sutartyse dėl maisto produktų tiekimo numatytos produktų kokybės kontrolės procedūros, kurios nuolatos vykdomos. Pagaminto ir tiekiamo maisto kokybė taip pat nuolat užtikrinama vadovaujantis LR teisės aktų nustatytais reikalavimais“, – tikino KAM atstovas.
Jo teigimu, įgulų aptarnavimo tarnybai pavaldžios valgyklos tikrinamos periodiškai. Kartą per metus jose atliekama periodinė patikra. Ji atliekama pagal Karo medicinos tarnybos vado patvirtintą metinį kontrolės planą.
Radus trūkumų organizuojama grįžtamoji patikra – tikrinama ar ankstesnės kontrolės metu pašalinti rasti trūkumai. Operatyvioji – iškart, gavus informaciją apie ligos protrūkį.
Vandens patikra valgykloje atliekama periodiškai – pastarasis patikrinimas vykdytas 2016 m. gegužės 10 d. Atliktų higienos tikrinimų metu 2015 ir 2016 metais pažeidimų nenustatyta. Ploviniai nuo gamybos paviršių ir įrankių mikrobiologinių tyrimų rezultatai ir geriamojo vandens mėginių mikrobiologiniai ir cheminiai rodikliai atitiko nustatytus reikalavimus.
Rukloje irgi paimti mėginiai
Gegužės 7 d. iš Rukloje esančių maitinimo įmonių paimti geriamojo vandens mėginiai, ploviniai nuo švarių paviršių, maisto mėginiai laboratoriniam ištyrimui. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija tyrimų protokolus žada pateikti po 5-6 darbo dienų.
15min primena, jog po paskelbtos šauktinio mirties pirmadienį, kai kurie pulko kariai (manoma, apie 90), kalbėdami apie informacijos iš vadų trūkumą bei baimindamiesi dėl savo gyvybės, atsisakė valgyklos maisto ir jį boikotavo.
Kariuomenės atstovai ir medikai teigia, kad šauktinis mirė ne nuo apsinuodijimo maistu, o nuo neuroinfekcijos. Tiksli jo mirties priežastis kol kas nežinoma.