03 25 /16:04

Rusija siunta dėl minų: prieš Lietuvą pradėta informacinė operacija

Prieš Lietuvą pastarosiomis dienomis vykdoma kryptinga informacinė ataka, kuria siekiama paskleisti melą, neva pasienyje su Baltarusija mina sužalojo žmogų. Toks melas imtas skleisti netrukus po to, kai Lietuva su kitomis Baltijos šalimis ir Lenkija ėmėsi veiksmų išstoti iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.
Rusijos dezinformacija
Dezinformacija / 15min montažas

Antradienio popietę į 15min vyriausiojo redaktoriaus el. paštą atsiųstas laiškas su pavadinimu „prašome jūsų pagalbos“.

El. laiške lietuvių kalba su pramanytomis detalėmis aprašyta išgalvota istorija, neva Norviliškių kaimo apylinkėse miške mirė minos sužeistas „Jonas Petrauskas“.

VIDEO: Redaktorius paaiškina: Rusija prieš Lietuvą pradėjo informacinę operaciją

Lietuvos pareigūnai teigia, kad šia visiškai pramanyta istorija siekiama diskredituoti sprendimą stiprinti šalies gynybinius pajėgumus.

Nacionalinio krizių valdymo centro atstovas Darius Buta teigia, kad dar pirmadienį Lietuvos tarpinstitucinė analitikų komanda fiksavo Rusijos „Telegram“ kanaluose skleidžiamą išgalvotą istoriją apie neva žuvusį Lietuvos pilietį pasienio ruože.

„Lietuvos Policijos departamentas ir VSAT informavo, kad jokio panašaus atvejo nebuvo. Iš esmės tokio įvykio net negalėjo būti, nes Lietuvoje tik pradėtas procesas išstoti iš Otavos konvencijos, draudžiančios priešpėstinių minų naudojimą“, – 15min sakė D.Buta.

„Redakcijos gautas laiškas iš šifruotos Proton pašto dėžutės su ta pačia išgalvota istorija tik patvirtina įtarimus, kad prieš Lietuvą pradėta informacinė operacija, siekiant diskredituoti šalies sprendimą didinti šalies gynybinius pajėgumus“, – pridūrė jis.

D.Butos teigimu, informaciją apie išgalvotą istoriją, platinamą Rusijos ir Baltarusijos kanaluose, pirmiausia fiksavo Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento ekspertai.

Lietuva stiprina pasienį

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos gynybos ministrai šį mėnesį paskelbė apie ketinimus pasitraukti iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.

Iš konvencijose traukiamasi reaguojant į išaugusią Rusijos grėsmę. Galutinį sprendimą dėl to turės priimti Seimas.

Lietuvos krašto apsaugos ministerija pažymi, kad priešpėstinės minos yra efektyvi ir pakankamai pigi gynybos priemonė, leidžianti trikdyti priešo pėstininkų judėjimą pėsčiomis ir sukurti gynybos liniją, blokuojančią įsiveržiančias pajėgas.

Pasak D.Butos, rusiški šaltiniai nuo praėjusios savaitės aktyviai reagavo į Lietuvos pasitraukimą iš Otavos konvencijos.

Pavyzdžiui, portale „MK.RU“ prisidengiant tariamai ekspertine nuomone teigta, kad Lietuva ruošiasi karui su Rusija, nes tai pagrįstų ilgą laiką vykdytą Lietuvos politiką, tačiau priešpėstinės minos yra brangios ir neveiksmingos. Portale „Lenta.ru“ cituotas Rusijos senatorius V.Džabarovas, kurio teigimu, šis Lietuvos sprendimas yra klaida, Rusija nesiruošia pulti, o karo atveju priešpėstinių minų naudojimas neturėtų ryškios įtakos konflikto eigai.

„Fiksuojami dažnai priešiški rusijos naudojami naratyvai: Lietuvos gynybos finansavimas neva skurdina gyventojus; neva Lietuva prisidengia rusijos grėsme, siekiant pagrįsti karinių pajėgumų didinimą; neva Lietuvos valdžia priima nekompetentingus sprendimus.

Analitikų vertinimu šia skleidžiama propagandine informacija rusija siekia nukreipti dėmesį nuo agresijos prieš Ukrainą, diskredituoti Lietuvos institucijas ir gynybos politiką. Tikėtina, kad tai – rusijos valdomų informacinių šaltinių reakcija, siekiant nukreipti dėmesį nuo rusijos vykdomų tarptautinių įsipareigojimų pažeidimų ir perkelti atsakomybę, įteigiant, jog Lietuva laikosi konfrontacinės politikos Rusijos atžvilgiu. Ragintume gyventojus įdėmiai vertinti informacijos šaltinius bei tikrinti pateikiamą informaciją oficialiose institucijų svetainėse“, – sakė D.Buta.

Priešiškos jėgos, siejamos su Rusija, dažnai vykdo dezinformacijos kampanijas, kuriomis siekiama pakirsti pasitikėjimą Lietuvos saugumą stiprinančiais sprendimais.

Pirmasis didesnis tokio pobūdžio atvejis fiksuotas 2017 metais, kai Vokietija apsisprendė Lietuvoje dislokuoti karių batalioną – tuomet dalis politikų gavo laišką su melu, neva vokiečių kariai Jonavoje galėjo išžaginti nepilnametę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?