Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 26

S.Skvernelio žodžiai apie „ne žmones“: neapykantos kurstymas ar pateisinama reakcija?

Premjeras Saulius Skvernelis niekada nepasižymėjo kaip subtilus kalbėtojas. Algomis nepatenkintiems medikams jis yra siūlęs išvažiuoti, Seimo salėje prašė užkišti burną kolegai. Naują diskusijų bangą sukėlė pastarasis Vyriausybės vadovo pareiškimas apie sugrįžusius piliečius, kurių dalies, jo teigimu, negalima pavadinti žmonėmis. 15min kalbintų politologų nuomonės dėl to, kaip vertinti šiuos S.Skvernelio žodžius, išsiskiria.

S.Skvernelio, vieno valstybės vadovų, grubūs išsireiškimai ne vieną kartą yra privertę kilstelėti antakius.

Trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo kalbėdamas apie karantiną premjeras pareiškė, kad kai kurių sugrįžtančių piliečių negalima pavadinti žmonėmis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Į priverstinį karantiną viešbutyje atgabenti žmonės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Į priverstinį karantiną viešbutyje atgabenti žmonės

„Jūs turbūt matėte, pilna vaizdų socialiniuose tinkluose, kas grįžta į Lietuvą ir kokie grįžta. Žmonėmis, atleiskite už išsireiškimą, gal aš būsiu grubus, pavadinti jų negalime. Tokie asmenys, kaip elgiasi čia išsilaipinę iš lėktuvų arba keltų, kelia mums grėsmę. Negalime pro pirštus žiūrėti ir leisti, kad šitokia dalis mūsų visuomenės diktuotų mums sąlygas ir po to dar keltų grėsmę mūsų sveikatai ir gyvybei“, – iš tribūnos Vyriausybėje komentavo S.Skvernelis.

Žmonėmis, atleiskite už išsireiškimą, gal aš būsiu grubus, pavadinti jų negalime.

Žiniasklaida aprašė atvejus, kai grįžusieji iš užsienio nesiizoliavo, kaip turėjo. Internete pasirodė videoįrašų, kuriuose matyti, kaip elgėsi keltu iš Kylio į Klaipėdą grįžę piliečiai.

VIDEO: Į Klaipėdos uostą parplaukę lietuviai šaipėsi iš aplinkinių ir keikėsi

Pirmąją priverstinio karantino naktį viešbutyje Vilniuje buvo pralietas kraujas.

Priešakinėse kovos su koronavirusu linijose yra atsidūrę medikai. Prieš dvejus metus premjeras įskaudino medikų bendruomenę, kai kalbėdamas apie rezidentų ir jaunųjų gydytojų perspektyvas mestelėjo, esą jie gali važiuoti iš šalies.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai

„Šiandien kartu su Lietuvos medikų sąjūdžiu dalyvavau susitikime su ministru pirmininku. Kokią žinią, kalbant apie ateities perspektyvas, ministras pirmininkas pasiuntė rezidentams ir jauniems gydytojams? Tiksli citata: „Tai važiuokite“. Ar nežinoma, ką ar kaip daryti?“ – 2018 metų balandį feisbuke parašė jaunoji gydytoja Urtė Builytė.

Kokią žinią, kalbant apie ateities perspektyvas, ministras pirmininkas pasiuntė rezidentams ir jauniems gydytojams? Tiksli citata: „Tai važiuokite“.

2017 metais Seime svarstant priemones alkoholio prieinamumui mažinti S.Skvernelis, reaguodamas į parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio pasisakymą, esą „kas nors išeis iš parduotuvės ir kiš alų po skverneliu“, rėžė:

„Jūs užkiškite burną šitam žmogui.“

VIDEO: Po R.Žemaitaičio replikos premjeras pratrūko: „Jūs užkiškite burną šitam žmogui“

„Jūs užkiškite burną šitam žmogui.“

Tai – tik keli ryškesni epizodai iš S.Skvernelio, kaip politiko, retorikos.

Galėtų paduoti į teismą

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Virgis Valentinavičius mano, kad S.Skvernelio žodžiai apie dalį piliečių, kurių negalima pavadinti žmonėmis, yra pačios prasčiausios rūšies populizmas.

Anot apžvalgininko, tyčia ar ne, bet S.Skvernelis faktiškai kiršina žmones prieš atvykstančius. V.Valentinavičiaus nuomone, premjerui instinktas sako, kad tokiu būdu jis gali laimėti populiarumo ir reitingų.

Jis minėjo, kad populistams atrodo, kad apeliavimas į žemiausius žmonių instinktus gerina reitingus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Virginijus Valentinavičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Virginijus Valentinavičius

„Jeigu žiūrėtumėme iš moralinės ir teisinės pusės, tiesą sakant, aš linkėčiau, kad atsirastų koks nors advokatas, kuris patartų tiems žmonėms, kurie buvo taip pavadinti, paduoti S.Skvernelį į teismą. Ir, aš manau, kad jeigu ne Lietuvos teisme, tai Strasbūro teisme jie tikrai laimėtų ir laimėtų stipriai, nes S.Skvernelis daro neleistiną dalyką – jis iš principo kursto neapykantą, diskriminuoja tam tikrą grupę žmonių, žemina žmonių orumą, pažeidžia grupės žmonių teises ir tai daro itin grubiai ir agresyviai“, – teigė MRU docentas.

Jis iš principo kursto neapykantą, diskriminuoja tam tikrą grupę žmonių, žemina žmonių orumą, pažeidžia grupės žmonių teises ir tai daro itin grubiai ir agresyviai.

V.Valentinavičius sutiko, kad S.Skvernelis niekada nepasižymėjo subtilumu. Be aukščiau išvardytų premjero pasisakymų, apžvalgininkas prisiminė ir priimant praėjusių metų valstybės biudžetą opozicijos atžvilgiu nuskambėjusius jo žodžius.

„Opozicijai jis sakė, kad „jūs visi turėtumėte pasėdėti vienoje įstaigoje“, turėdamas galvoje kalėjimą. Bet vienas dalykas ginčytis su opozicija: Lietuvoje visko pasitaiko, visa tai – galbūt nelabai gražūs, bet teisėti politinės kovos metodai. Bet kai vienas iš trijų valstybės vadovų taip kalba apie Lietuvos piliečius ir dar tokioje įtemptoje situacijoje, tai jau yra visai kas kita, tiesiog trūksta žodžių išreikšti pasipiktinimą tokia pozicija“, – pažymėjo MRU docentas.

S.Skvernelis yra emocingas žmogus, tačiau, V.Valentinavičiaus teigimu, reikia omenyje turėti ir kontekstą, kuriame nuskambėjo jo pasisakymas.

Virš sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos galvos pakibę daug klaustukų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Anot apžvalgininko, trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo premjeras išėjo su pozicija neigti bet kokias klaidas, padarytas A.Verygos.

„Tai S.Skvernelio reakcija yra kaip Ramūno Karbauskio – neigti visas klaidas, pabrėžti situacijos įtemptumą ir iš principo reikalauti aklo paklusnumo iš visų. Ir, aišku, įžiebus bent jau daliai publikos stiprias emocijas tų kelių nelaimėlių, karantinuotųjų atžvilgiu, tai padeda lengviau valdyti, manipuliuoti visuomenės nuomone. Aš manau, kad tai – labai sąmoninga, labai tikslinga ir labai ciniška“, – pakartojo V.Valentinavičius.

Tai S.Skvernelio reakcija yra kaip Ramūno Karbauskio – neigti visas klaidas, pabrėžti situacijos įtemptumą ir iš principo reikalauti aklo paklusnumo iš visų.

Nuo to pradėjo politinę karjerą

V.Valentinavičius sakė, kad S.Skvernelis galėtų kalbėti mandagiau, švelniau. Tačiau, kaip pabrėžė MRU docentas, ne jam vienam galioja kritika dėl retorikos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

Apžvalgininkas minėjo, kad ir Dalia Grybauskaitė, nors, jo vertinimu, labai teisingai pasakė apie A.Verygą, jos stilius – pakankamai aštrus ir taip pat yra daug nepatenkintų žmonių, sakančių, kad tokia retorika peržengė ribas.

Kita vertus, atvirkščiai, kai kas pasigenda ryžtingesnio prezidento Gitano Nausėdos kalbėjimo.

LR Prezidento kanceliarijos / R.Dačkaus nuotr./Gitanas Nausėda
LR Prezidento kanceliarijos / R.Dačkaus nuotr./Gitanas Nausėda

„Politikos plotmėje retorikos ir politikos turinio dalykus jau sunkiau atskirti. D.Grybauskaitė savo aštrumu pelnė žmonių meilę ir populiarumą. Ta jos pozicija, kad ji „skalbia“ valdančiuosius ir tai darė dešimt metų, kokia valdžia bebūtų, papirkdavo žmones.

S.Skvernelis, matyt, turi patirties, kad jeigu jis ir riktels ant ko nors ir užkais emocijos, tai jam neatrodo, kad jis dėl to pralaimi. Jam atrodo, kad jis gerina savo reitingus. Jo, kaip politiko, karjera ir prasidėjo nuo susipliekimų su pirmosiomis poniomis tada valdžioje“, – priminė V.Valentinavičius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Loreta Graužinienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Loreta Graužinienė

Pateisina premjero reakciją

Vertinamas S.Skvernelio žodžius apie kai kuriuos grįžtančiuosius, kurių negalima pavadinti žmonėmis, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis sakė, kad „smulkintis“ su tokiais asmenimis dabartinėje situacijoje, ko gero, pernelyg brangiai kainuotų visai visuomenei.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lauras Bielinis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lauras Bielinis

Politologo teigimu, dabar yra beveik karo padėtis. Turime būti itin disciplinuoti.

„Ir tokio elgesio žmonės išties neverti vadintis normaliais kaip minimum mūsų visuomenės atstovais. Ir tos emocijos man suprantamos. Šiandien, ko gero, daug kas iš mūsų nesuvaldo emocijų. Turint galvoje tas įtampas, kurios egzistuoja Vyriausybėje sprendžiant aibę klausimų, nesusipratimų ir panašiai, emocijos išties įmanomos. Taip kad aš žiūrėčiau į tą pasisakymą būtent šiuo aspektu“, – komentavo L.Bielinis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Iš viešbučio „Railway Apartments“ žmonės išvežami karantinuotis į savo miestus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Iš viešbučio „Railway Apartments“ žmonės išvežami karantinuotis į savo miestus

VDU profesoriaus nuomone, dalis sugrįžtančiųjų į Lietuvą tikrai nedemonstruoja tų savybių, kurias galima priskirti žmonėms.

„O daugiau demonstruoja paprasčiausią be galo žemo lygio kultūrą ir instinktyvų elgesį, kuris daugiau primena iš tikrųjų tiesiog paprasčiausią zoologinį veiksmą, o ne kultūringų, normalių, suprantančių situaciją žmonių veiksmą. Todėl premjero reakcijos – emocingos, bet šiuo atveju jos iš tikrųjų pateisinamos ir paaiškinamos“, – sakė politologas.

Todėl premjero reakcijos – emocingos, bet šiuo atveju jos iš tikrųjų pateisinamos ir paaiškinamos.

L.Bielinis nemano, kad taip pasakęs S.Skvernelis rūšiuoja žmones. Anot jo, tokia emocinga išraiška tikrai nereiškia, esą yra pirmos ar antros kategorijos žmonės ir panašiai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno oro uoste
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno oro uoste

„Iš tikrųjų tai yra emocija ir mes ją turime vertinti kaip emociją. Tie žmonės, kurie sukelia arba provokuoja tokias emocijas, iš tikrųjų verti pakankamai stipraus ir rimto vertinimo iš visuomenės pusės. Mes neturime jų ginti, mes turime juos suvaldyti.

Tie, kurie plaukė šalia, nufilmavo, parodė ir pasijuokė, o iš tikrųjų juk bijojo valdyti, bijojo pasakyti jiems, kad jie elgiasi labai labai ne taip, kaip turi elgtis normalus žmogus. Taip kad būkime pilietiški ir bandykime visi kartu vienaip ar kitaip pabandyti suvaldyti štai tuos, kurie demonstruoja save daugiau zoologiniame lygmenyje, nei žmogiškajame“, – ragino jis.

Tie žmonės, kurie sukelia arba provokuoja tokias emocijas, iš tikrųjų verti pakankamai stipraus ir rimto vertinimo iš visuomenės pusės.

Priminė, už ką mylėjo D.Grybauskaitę

Klausiamas, ar nevienareikšmiai vertinami ir kiti S.Skvernelio pasisakymai yra emocijų prasiveržimas, ar premjeras yra tiesiog „riebesnio“ žodžio žmogus, L.Bielinis sakė, kad kiekvienas turime savo charakterį, reiškimosi įgūdžius, nuo kurių nepabėgsime.

Pasak jo, D.Grybauskaitę būtent dėl jos tokio stačiokiško elgesio daugelis vertino kaip labai gerą prezidentę.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis Ir Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis Ir Saulius Skvernelis

„Premjeras – toks. Kitas politikas elgiasi kitaip. Mes turime juos visus priimti tokius, kokie jie yra. Taip, reikia laikytis tam tikrų etikos taisyklių ir panašiai. Bet vėlgi neužmirškime, kad situacija be galo įtempta ir provokatoriai – sąmoningi ar ne – išties padaro daug daugiau žalos nei tie, kurie tuos provokatorius bando sutramdyti“, – pabrėžė L.Bielinis.

Premjeras – toks. Kitas politikas elgiasi kitaip. Mes turime juos visus priimti tokius, kokie jie yra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai