G.Nausėdos inauguracijos dieną vyko specialios 15min transliacijos.
Iškilmių renginius ir tiesiogines transliacijas iš 15min studijos kviečiame stebėti čia:
Įstatymas numato, kad tą dieną, kai išrinktas prezidentas pradeda eiti pareigas, Vyriausybė grąžina jam savo įgaliojimus.
S.Skvernelis raštišką pareiškimą dėl jo vadovaujamo ministrų kabineto įgaliojimų grąžinimo G.Nausėdai įteikė per ceremoniją, penktadienio popietę vykusią prezidentūros rūmų Baltojoje salėje.
G.Nausėda ir S.Skvernelis buvo lakoniški
S.Skverneliui grąžinus Vyriausybės įgaliojimus, prezidentas G.Nausėda buvo lakoniškas. Žiniasklaidai jis sakė besitikintis, kad laukia sklandus ministrų kabineto formavimo procesas.
„Ką tik buvo numatyta ir atlikta pagal Konstituciją priklausanti procedūra, pagal kurią Lietuvos Respublikos Vyriausybė pradėjus eiti savo pareigas naujam Lietuvos Respublikos prezidentui, grąžino įgaliojimus ir aš savo potvarkiu pavedžiau Vyriausybei laikinai eiti savo pareigas. Dabar tikiuosi, kad mūsų laukia sklandus Vyriausybės formavimo procesas. Tai su visu tuo aš jus ir sveikinu, ir linkiu sėkmės“, – trumpai pasisakė G.Nausėda.
Dabar tikiuosi, kad mūsų laukia sklandus Vyriausybės formavimo procesas. Tai su visu tuo aš jus ir sveikinu, ir linkiu sėkmės.
S.Skvernelis taip pat nedaugžodžiavo. Klausiamas apie emocijas tapus laikinuoju premjeru, jis sakė:
„Skirtumo didelio kol kas nėra. Bet tai yra konstitucinė procedūra ir dabar jau laikina Vyriausybė.“
S.Skvernelis teigė besitikintis konstruktyvių santykių su naujuoju prezidentu. „Tikiuosi, kad taip ir bus“, – kalbėjo jis.
Klausiamas, kada paaiškės atnaujintos Vyriausybės narių pavardės, S.Skvernelis aiškino, kad viskas yra nebe jo rankose.
„Laukiame dekreto, kai bus dekretas, tada bus ir tolesnės procedūros“, – komentavo premjeras.
Laukiame dekreto, kai bus dekretas, tada bus ir tolesnės procedūros.
S.Skvernelis spėjo, kad jo kandidatūrą į Vyriausybės vadovus G.Nausėda Seimui pateiks liepos 18 dieną.
Jis aiškino, kad darys viską, kas nuo jo priklauso, kad ministrų kabineto formavimo procesas būtų sklandus.
S.Skvernelis ragino nespėlioti, ar gali atsitikti taip, kad bus pakeistas tik vienas ministras. „Nespėliokime šiandien, visko dar gali būti“, – prezidentūroje teigė jis.
Laikinasis premjeras nenorėjo detalizuoti darbinių pokalbių su G.Nausėda dėl galimų kandidatų į ministrus. Pasak jo, tokių pokalbių turinys lieka tarp judviejų.
Premjero kandidatūrą turi pateikti per 15 dienų
Vyriausybės įstatyme sakoma, kad ministrų kabinetui grąžinus įgaliojimus išrinktam prezidentui, jis per 15 dienų turi teikti Seimui svarstyti įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės ministro pirmininko kandidatūrą.
Kai Seimas jai pritaria ir prezidentas paskiria ministrą pirmininką, jei ministro pirmininko pateiktoje ir prezidento patvirtintoje Vyriausybėje nepasikeitė daugiau nei pusė iki įgaliojimų grąžinimo dirbusių ministrų, Vyriausybė iš naujo gauna įgaliojimus veikti pagal Seimo anksčiau patvirtintą programą.
Jeigu Seimas nepritaria ministro pirmininko kandidatūrai, Vyriausybė privalo atsistatydinti.
Mykolo Romerio universiteto profesorius, konstitucinės teisės žinovas Vytautas Sinkevičius savo komentare yra pažymėjęs, kad Konstitucinis Teismas konstatavo, jog išrinktojo Respublikos prezidento pareiga teikti Seimui įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės ministro pirmininko kandidatūrą suteikia prezidentui galimybę patikrinti, ar Seimas ir toliau pasitiki ta Vyriausybe.
G.Nausėdos žinia valdantiesiems
G.Nausėda trečiadienį pasiuntė žinią naujajai valdančiajai koalicijai, kad nebūtinai visi „nurašomi“ ministrai turės palikti postus, o tie, kurie juos matuojasi, nebūtinai bus paskirti dirbti į atnaujintos sudėties Vyriausybę.
Liepos 5 dieną daugiau nei po mėnesį trukusių derybų keturios politinės partijos – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Socialdemokratų darbo partija (LSDDP), partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) – nutarė suburti naują kairiojo centro koaliciją.
Ji Seime turės 76 balsus.
Koalicijos sutartį Seime pasirašė politinių partijų lyderiai. Premjeras Saulius Skvernelis pasirašė sutarties priedą, kuriame paskirstyti postai Vyriausybėje.
Tiesa, jo paties vardo ir pavardės, kaip asmens, eisiančio ministro pirmininko pareigas, dokumente nėra.
Pagal koalicinę sutartį „socialdarbiečiams“ atiteko Užsienio reikalų ir Žemės ūkio ministerijos, „tvarkiečiams“ – Krašto apsaugos ministerija. Kultūros ministeriją „tvarkiečiai“ dalinsis su „valstiečiais“.
LLRA-KŠS kuruos Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijas.
LVŽS liks vadovauti Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoms, taip pat iš LSDDP perims Teisingumo ministeriją.