Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 06 26

S.Skvernelis: dėl Gedimino kalno bus skelbiama ekstremali situacija

Vyriausybė ketina skelbti ekstremalią situaciją dėl Gedimino kalno būklės, tai leis lengviau rasti lėšų kalno gelbėjimo darbams, pirmadienį pranešė premjeras Saulius Skvernelis.
„Sergantis“ Gedimino kalnas
„Sergantis“ Gedimino kalnas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Matyt, mes būsime priversti skelbti ir ekstremalią situaciją vien dėl to, kad būtų surasti papildomi finansavimo šaltiniai“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė S.Skvernelis.

Jo teigimu, grėsmė kalnui yra didžiulė, todėl numatoma parengti kompleksinę strategiją.

Anot premjero, papildomą finansavimą planuojama skirti dar šiemet. Praėjusią savaitę S.Skvernelis sakė, kad reikiama suma galėtų būti iki 5 mln. eurų, bet tikslesnius skaičius tikimasi įvardyti parengus investicinį projektą.

„Taip, tai yra planuojama daryti dar šiemet. Tie darbai, kurie numatyti kalbant apie židinius, kurie jau pajudėję – tai yra šių metų darbai. Finansavimas, kuris numatytas papildomai, dar priklausys ir nuo Geologijos tarnybos kartu su kolegomis iš Lenkijos, kokie bus pasiūlyti sprendimai. Apie konkrečias sumas kalbėsime, kai bus projektiniai dokumentai“, – sakė jis.

Pasak S.Skvernelio, ekstremalios situacijos paskelbimas leistų skirti pinigus iš specialaus fondo.

Šiuo metu jau yra prasidėję tvarkymo darbai kalno šiaurės vakariniame šlaite, kur užfiksuotos didžiausios nuošliaužos – juos už 2 mln. 860 tūkst. eurų atlieka bendrovė „Rekreacinė statyba“. Ekspertai atkreipia dėmesį ir į grėsmę pietrytiniam šlaitui, ant kurio stovi Aukštutinės pilies liekanos, sienoje matyti nesenas įtrūkimas.

Šiuo metu kalną neinvaziniu kompiuterinės tomografijos būdu tiria Lenkijos geologijos tarnybos atstovai, jie savo išvadas dėl pietrytinio šlaito žadėjo pateikti ir pristatyti viešai per tris savaites.

Vyriausybė nurodo, kad atlikti neinvazinius geofizikinius tyrimus ir pateikti išvadas Lietuvos ir Lenkijos geologijos tarnybų atstovai turėtų iki liepos 26 dienos.

Pažymima, kad iki liepos 24-osios bus inicijuotas kreipimasis dėl ekstremalios situacijos paskelbimo, kai dėl gamtinio pavojaus kyla grėsmė prarasti nekilnojamąją vertybę. Kaip žurnalistams teigė kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius, galutinį sprendimą turi priimti Vilniaus savivaldybė – į ją ketinama kreiptis šią ar kitą savaitę.

Kalnas gali būti apribotas lankytojams

Kalnas gali būti apribotas lankytojams. R.Augustinavičius sako, kad suderinti kalno lankymą ir ekstremalią situaciją „yra mažai tikėtina“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gedimino kalnas ir vėl atvertas lankytojams
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gedimino kalnas ir vėl atvertas lankytojams

„Turime įvertinti situaciją, kur yra tikrasis pavojus (...). Iš esmės matome, kad vakarinio bokšto padėtis yra gana stabili, tai, tarkime, galime nukreipti lankytojų srautus į vakarinį bokštą, bet į pietinę dalį apriboti patekimą. Tai yra pakankamai nesudėtinga“, – paaiškino viceministras.

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sako, kad ekstremali situacija skelbiama norint ne gąsdinti, o skubiai skirti lėšų. Anot jo, eskpertai konstatuoja, kad didžiausios problemos yra ne dėl paviršinio grunto erozijos, o giluminiuose kalno sluoksniuose, kai kur netgi pasikeitė šaltinių tekėjimo kryptys.

„Tokiu atveju tikrai reikia ruoštis, ruoštis suvaldymui. Ekstremali situacija – ne gąsdinimas, o instrumentas per trumpą laiką konsoliduoti pajėgas ir priimti tinkamus sprendimus“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Kęstutis Navickas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Kęstutis Navickas

Vyriausybė pirmadienį pasitarime taip pat patvirtino, jog iki rugsėjo 1 d. turėtų būti parengtas Gedimino kalno pietrytinio šlaito neatidėliotinų darbų kalendorinį planas, siekiant tinkamai pasirengti 2017–2018 metų žiemos bei pavasario sezonui. Laikinas priemones, kurios leistų apsaugoti nuo griūties Gedimino kalno pietryčių šlaitą bei čia esančias Aukštutinės pilies liekanas, ketinama parengti iki spalio 16-osios.

Šiaurės vakarinį šlaitą, kuriame darbai jau pradėti, ketinama baigti galutinai sutvirtinti iki kitų metų pabaigos.

Vyriausybė nurodo pagrindinius su Gedimino kalno tvarkymu susijusius darbus ir terminus:

  • iki 2017 m. liepos 24 d. inicijuoti kreipimąsi dėl ekstremalios situacijos paskelbimo, kai dėl gamtinio pavojaus nekilnojamajai kultūros vertybei kyla jos praradimo grėsmė.
  • iki 2017 m. rugsėjo 1 d. parengti Gedimino kalno pietrytinio šlaito neatidėliotinų darbų kalendorinį planą, siekiant tinkamai pasirengti 2017–2018 m. žiemos bei pavasario sezonui;

  • iki 2018 m. rugsėjo 1 d. parengti Ilgalaikę Gedimino kalno ir Aukštutinės pilies statinių liekanų sutvarkymo strategiją ir ją pateikti tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei;

  • iki 2017 m. spalio 16 d. įgyvendinti laikinąsias priemones Aukštutinės pilies statinių liekanoms nuo galimos griūties apsaugoti ir Gedimino kalno pietryčių šlaito nuošliaužai suvaldyti;
  • iki 2018 metų pabaigos pabaigti būtinus Gedimino kalno šiaurės vakarinio ir pietryčių šlaito sutvirtinimo darbus.

Atsakomybę už Gedimino kalno tvarkymo darbų įgyvendinimą Vyriausybė priskyrė Kultūros ministerijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais