2020 08 12

S.Skvernelis: Lietuvos institucijos pasiruošusios reaguoti į galimas įtampas pasienyje

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Lietuvos institucijos yra pasiruošusios reaguoti į galimą įtampą pasienyje su Baltarusija, o galimiems pabėgėliams ruošiamos patalpos, kur jie galėtų izoliuotis pagal koronaviruso apsaugos reikalavimus.
Sienos žymėjimo stulpelis
Sienos žymėjimo stulpelis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Tai jis sakė komentuodamas Vyriausybės sprendimą sušvelninti sienos kirtimo sąlygas ir leisti į šalį atvykti baltarusiams humanitariniais tikslais.

„Šiandien Vyriausybėje buvo svarstoma pirmiausia mūsų sienų saugumo užtikrinimo klausimas, jeigu situacija Baltarusijoje destabilizuotųsi ir atsirastų žmonių, kurie bandytų į šalį patekti dėl humanitarinių sumetimų – pabėgėliai, politinio prieglobsčio prašytojai, tai šiandieninė formuluotė neleidžia tokiems žmonėms patekti į Lietuvos teritoriją. Dėl to Vyriausybėje atsirado ta formuluotė“, – spaudos konferencijoje žurnalistams sakė premjeras.

„Bet kokiu atveju, mūsų valstybės sienos apsaugos tarnyba ar kitos institucijos yra pasiruošusios reaguoti ryžtingai, greitai ir adekvačiai į galimas įtampas prie sienos, kad būtų užtikrintas mūsų valstybės sienų saugumas“, – pridūrė jis.

Pasak S.Skvernelio, yra numatytas mechanizmas, kaip būtų elgiamasi su politinio prieglobsčio pasiprašiusiais baltarusiais, taip pat ir kur jie turėtų izoliuotis dėl koronaviruso grėsmės.

„Be tos politinės politinės įtampos Baltarusijos Respublikoje mes turime tikrai labai blogą situaciją su COVID-19 tenai, tai dėl to tokie sprendimai buvo priimti“, – sakė premjeras.

Vyriausybė trečiadienį leido į Lietuvą netrukdomai atvykti užsienio studentams, investuotojams, taip pat baltarusiams, siekiantiems patekti į šalį „ypatingais humanitariniais tikslais“.

Šioms asmenų grupėms nebus taikomi įprastiniai Lietuvos draudimai, įvesti dėl siekio suvaldyti koronaviruso pandemiją.

Kaip Vyriausybės posėdyje informavo vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, išimtis dėl baltarusių pasiūlyta „dėl besivystančios situacijos kaimyninėje Baltarusijoje“.

„Tai yra užsieniečiai, atvykstantys į Lietuvos Respubliką ypatingais humanitariniais tikslais, vidaus reikalų ministro teikimu“, – sakė ji.

Pagal Lietuvoje nustatytą tvarką prieglobstis gali būti dviejų formų – tai pabėgėlio statusas ir papildoma apsauga. Pabėgėlio statusas suteikiamas prieglobsčio prašytojui, kurio valstybėje gresia persekiojimas dėl jo rasės, tautybės, religijos, priklausymo tam tikrai socialinei grupei arba politinių įsitikinimų.

Papildoma apsauga suteikiama prieglobsčio prašytojui, kuriam negresia persekiojimas dėl nurodytų priežasčių, tačiau gresia kankinimai, mirties bausmė arba pavojus laisvei, sveikatai ar gyvybei dėl vykstančio karo.

Baltarusijos valdžiai pirmadienį paskelbus, kad prezidentas Aliaksandras Lukašenka rinkimuose surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, šalyje trečią parą vyksta protestai, kuriuos griežtai malšina jėgos struktūros. Per demonstracijas žuvo vienas žmogus, dešimtys buvo sužeisti.

Migracijos departamento duomenimis, Lietuvoje leidimą gyventi šiuo metu turi per 21,1 tūkst. Baltarusijos piliečių, penkiems iš jų suteiktas prieglobstis. Per pastarąjį dešimtmetį Lietuva prieglobstį suteikė iš viso 55 Baltarusijos piliečiams.

Kaip BNS trečiadienį informavo Migracijos departamentas, rugpjūtį prieglobsčio Lietuvoje dar nepasiprašė ne vienas Baltarusijos pilietis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų