Kaip trečiadienį spaudos konferencijoje sakė D.Jankauskas, daugiau kaip mėnesį po Lietuvą važinėja Socialinės pagalbos tarnybos specialistai. Tai – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), Lietuvos darbo biržos, Valstybinės darbo inspekcijos, Neįgalumo ir nedarbingumo nustatymo tarnybos specialistų grupė, kuri tikrina, ar socialinės paramos neima žmonės, kurie turi papildomų nelegalių pajamų.
Viceministras Dalius Bitaitis teigė, jog nuvykusi į konkrečią savivaldybę grupė atrenka problemines bylas ir vyksta pas gyventojus patikrinti, kaip šie gyvena.
„Specialistai pastebėjo, kad kai kurie paramos gavėjai gyvena tikrai prabangiai. Pavyzdžiui, nuvykus patikrinti vieną asmenį paaiškėjo, kad paramos gavėjas statosi namą. Trys statybininkai iškart išsibėgiojo. Moteris atvirai pasipasakojo, kad pašalpa – ne pagrindinės šeimos pajamos. Jos vyras remontuoja mašinas, jie poilsiauja užsienyje“, – pasakojo viceministras.
D.Bitinaitis pridūrė, kad labiausiai specialistus nustebino atvejis, kuomet paaiškėjo, jog socialinę pašalpą ima žmogus, kuris samdo namų tvarkytoją. „Čia buvo viršūnė. Tokie faktai sako, kad piktnaudžiavimų tikrai yra“, – pridūrė D.Bitaitis.
Specialistai jau apsilankė Kaišiadoryse, Šiauliuose, Telšiuose, Švenčionyse, Tauragėje, Šilutėje, Elektrėnuose, Marijampolėje, Lazdijuose, Panevėžyje ir Utenoje. Trečiadienį tikrinami Anykščių rajone gyvenantys socialinės paramos gavėjai.
Nuo šių metų penkioms savivaldybėms paramos teikimas perduotas kaip savarankiška funkcija, nuo kitų metų prie šio projekto turėtų prisijungti dar dešimt savivaldybių.
„Socialinio teisingumo kryptimi reikia dirbti daug, tačiau matome, kad rezultatai yra. Situacija klostosi geriau negu tikėjomės“, – sakė jis.
D.Jankauskas teigė esąs įsitikinęs, kad nuo valstybės apgaudinėjimo turėtų atbaidyti blogiausių pavyzdžių viešinimas, kad žmonėms būtų gėda taip elgtis.
Ministras sakė, jog po rinkimų ministerija paskelbs 10 savivaldybių, kuriose daugiausia pažeidimų.