Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 12 30

SADM: socialinės paslaugos – kokius pokyčius atneš 2022 metai?

Nuo 2022 metų pradžios bus teikiama tik akredituota socialinė priežiūra, stiprės prevencinė socialinė pagalba, bus tęsiama socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje, socialinę riziką patiriančiose šeimose, kuriose auga kūdikiai ir vaikai su negalia iki 3 metų amžiaus, pradės dirbti socialinio darbuotojo padėjėjai arba lankomosios priežiūros darbuotojai, rašoma SADM pranešime spaudai.
Socialinis darbuotojas
Socialinis darbuotojas / 123RF.com nuotr.

STIPRINAMA PREVENCINĖ SOCIALINĖ PAGALBA

Šiuo metu socialinės paslaugos teikiamos siekiant padėti išspręsti konkrečias, jau kilusias žmogaus ar šeimos socialines krizes, o dėmesio prevencijai beveik neskiriama. Nuo kitų metų bus įtvirtinta nauja socialinių paslaugų rūšis – prevencinės socialinės paslaugos, padėsiančios suteikti žmonėms kokybišką kompleksinę pagalbą sprendžiant gyvenime iškilusias problemas, kol jos dar netapo socialine rizika.

„Įgyvendinamais pokyčiais siekiame gerinti socialinių paslaugų kokybę ir tikime, kad prevencinės paslaugos leis žmonėms sulaukti pagalbos anksčiau, nei jų problemos įsisenėja ir tampa sunkiai įveikiamos“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Prevencines socialines paslaugas nemokamai galės gauti visi asmenys ir šeimos. Svarbu, kad kompleksines paslaugas šeimai asmenys ar šeimos gautų kuo arčiau gyvenamosios vietos. Šios paslaugos bus organizuojamos ir teikiamos per bendruomeninius šeimos namus, jas koordinuojant „vieno langelio“ principu. Kiekviena savivaldybė turės užtikrinti, kad jos teritorijoje veiktų bent vieni bendruomeniniai šeimos namai ir prevencinės kompleksinės paslaugos šeimai būtų prieinamos visiems, kuriems jų reikia. Be kompleksinių paslaugų šeimai, numatomos ir kitos prevencinės socialinės paslaugos, pavyzdžiui, potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieškos paslauga, darbas su bendruomene.

INDIVIDUALIOS PRIEŽIŪROS DARBUOTOJAI

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kitąmet savivaldybėms skirs lėšų, kad būtų įsteigta 250 lankomosios priežiūros darbuotojų arba socialinio darbuotojo padėjėjų pareigybių. Šie darbuotojai teiks socialinę priežiūrą šeimoms: ne tik duos praktinių patarimų, bet ir padės rūpintis vaikais iki 1 m. amžiaus ir negalią turinčiais vaikais iki 3 m. amžiaus maždaug 1000 socialinę riziką patiriančių šeimų.

SOCIALINĖ REABILITACIJA NEĮGALIESIEMS BENDRUOMENĖJE

Nuo 2023 metų socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje bus tęsiama išlaikant tokią pačią kokybę, kaip ir kitų socialinės priežiūros paslaugų. Socialinės reabilitacijos paslaugas galės teikti akredituoti socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų teikėjai. Tai didins paslaugos prieinamumą, kokybę bei garantuos finansinį tvarumą.

KILS SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SRITIES DARBUOTOJŲ PROFESINĖ KOMPETENCIJA

Socialinis darbas kaip profesinė veikla susiduria su iššūkiais – nuolat stebimas socialinių darbuotojų trūkumas, o tai tiesiogiai susiję su socialinių paslaugų prieinamumu bei kokybe. Socialinių paslaugų srities darbuotojų specifinių kompetencijų trūkumas lemia netolygią teikiamų socialinių paslaugų kokybę, socialinių paslaugų trūkumą, darbuotojų „perdegimą“.

Anot ministrės M.Navickienės, būtent socialinį darbą dirbančiųjų atsidavimas, motyvacija ir profesinės kompetencijos užtikrina kokybiškesnę pagalbą kiekvienam, kuriam jos prireikia.

Vienas iš būdų spręsti išvardintas problemas – stiprinti socialinių paslaugų srities darbuotojų profesines kompetencijas dalyvaujant mokymuose, supervizijoje. Kompetencijos tobulinimas bus įskaitomas į

darbuotojo darbo laiką, mokant darbo užmokestį. Reguliariai profesinę kompetenciją siūloma tobulinti visiems socialinių paslaugų srities darbuotojams. Taip pat bus sukurtas socialinių paslaugų srities darbuotojų reguliacijos mechanizmas.

SOCIALINĖS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ AKREDITACIJA

Nuo 2022 metų pradžios galės būti teikiama tik akredituota socialinė priežiūra. Jau patvirtinti reikalavimai personalo išsilavinimui bei patalpoms, reikalingoms akredituotai socialinei priežiūrai teikti. Atnaujinta ir Socialinės paramos šeimai informacinė sistema (SPIS), kuri parodys visus akredituotos socialinės priežiūros teikėjus savivaldybėse ir vietų skaičių jose.

Socialinės priežiūros paslaugoms, kurias šalyje teikia maždaug 550 socialinių paslaugų įstaigų, iki šiol buvo taikomi tik rekomendacinio pobūdžio reikalavimai. Šiuo metu tokias paslaugas gauna apie 75 tūkst. asmenų ir šeimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs