2015 02 12

Šalčininkų kraštui – svarus valstybės dėmesys

Lietuvos pietryčiuose, ant Ašmenos aukštumos nusidriekęs Šalčininkų kraštas. Čia žmonės gyvena nuo seno – Šalčininkai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėti 1311 metais. Istoriškai susiklostė, kad šiame regione gausiai gyvena tautinės mažumos, vien lenkų tautybės gyventojai čia sudaro daugiau kaip 70 proc. Gausiai tautinių mažumų gyvenamų teritorijų Lietuvoje yra ir daugiau. Tai Švenčionių, Trakų rajonų ir Visagino savivaldybės. Visoms joms būdingos panašios problemos: nedarbas, žemas verslumo ir išsilavinimo lygis, mažos pajamos, nepakankamas valstybinės kalbos mokėjimas.
Planuojama tvarkyti teritorija tarp Vytauto ir Pramonės gatvių. Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.
Planuojama tvarkyti teritorija tarp Vytauto ir Pramonės gatvių. Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Rajonui – tikslinės investicijos

Ministras Pirmininkas sudarė specialią darbo grupę, kuri parengė priemones socialiniams ir ekonominiams skirtumams mažinti vietovėse, kuriose gausiai gyvena tautinės mažumos. Vyriausybei patvirtinus numatytas priemones nemažų investicijų sulauks ir Šalčininkų rajonas.

Į Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis finansuojamų valstybės projektų sąrašus bus įtraukti projektai, skirti pritaikyti lankymui Dieveniškių istorinį regioninį parką (preliminarus investicijų poreikis – 403 tūkst. eurų). Taip pat bus modernizuota Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos materialinė ir mokymo bazė, pritaikant ją darbo jėgos perkvalifikavimui. Į Valstybės investicijų programą numatoma įtraukti Vilkiškių dvaro sutvarkymo ir aktualizavimo (preliminarus valstybės biudžeto lėšų poreikis – 724 tūkst. eurų) bei Kalesninkų ir Tausiūnų kaimų pažeistų teritorijų sutvarkymo (preliminarus valstybės biudžeto lėšų poreikis – 811 tūkst. eurų), projektus. „Pažeistos kaimų teritorijos – tai buvę karjerai, kurie dabar užteršti šiukšlėmis ir juos reikia sutvarkyti“, – sako Šalčininkų rajono savivaldybės Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Renata Stefanovič.

Nemažų investicijų sulauks ir Šalčininkų miestas. „Pagal šiuo metu baigiamą derinti Vilniaus regiono integruotų teritorijų vystymo programą planuojama sutvarkyti gyvenamosios teritorijos tarp Vytauto ir Pramonės gatvių viešąją infrastruktūrą. Projektui įgyvendinti bus skiriamos ES fondų, Lietuvos valstybės ir Šalčininkų savivaldybės biudžetų lėšos“, – teigia R. Stefanovič.

Numatoma pritaikyti lankymui Dieveniškių istorinį regioninį parką. Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr
Numatoma pritaikyti lankymui Dieveniškių istorinį regioninį parką. Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr

Atsinaujins ir miesteliai

Investicijų sulauks ne tik rajono centras, bet ir mažesni miesteliai. Baltojoje Vokėje investicijos bus nukreiptos į daugiabučių namų kvartalą. Čia planuojama sutvarkyti viešąją infrastruktūrą – daugiabučių namų teritoriją, šaligatvius, automobilių stovėjimo aikšteles, priėjimus, vaikų žaidimų aikštelę. Numatyta projekto vertė 787 tūkst. eurų, iš kurių 669 tūkst. eurų –  ES lėšos. 

Eišiškėse už daugiau kaip 1,5 mln. eurų numatoma įgyvendinti projektą „Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos Vilties skyriaus pastato pritaikymas bendruomenės projektams“. Planuojama nenaudojamą pastatą paversti daugiafunkciu centru. Bendruomenės reikmėms bus pritaikytas buvęs mokyklos pastatas, kuris 2007-2013 m. ES finansiniu laikotarpiu buvo apšiltintas, įdiegtos energijos efektyvumo priemonės, pakeistas stogas, langai ir durys, rekonstruota šildymo sistema ir elektros instaliacija.

Skirtumai mažės visame Vilnijos krašte ir Visagine

Vyriausybės patvirtintuose specialios darbo grupės pasiūlymuose, kaip mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus vietovėse, kuriose gausiai gyvena tautinės mažumos, numatyti visoms tokioms savivaldybėms aktualūs darbai. Pasak vidaus reikalų viceministro, darbo grupės vadovo Elvino Jankevičiaus, ministerijoms pavesta padidinti (preliminariai – 10 proc.) finansavimą šiose teritorijose įgyvendinamoms regioninio planavimo priemonėms, pateiktiems projektams nurodyta taikyti prioritetinius atrankos kriterijus. Visagine ir Ignalinos atominės elektrinės regione, taip pat Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių bei Trakų rajono savivaldybėse įgyvendinamiems viešųjų pastatų ir daugiabučių gyvenamųjų namų energetinio efektyvumo didinimo projektams nurodyta iki 2020 m. taikyti ne mažesnę kaip 40 proc. negrąžintinos subsidijos dalį. Taip pat Vyriausybė pavedė padidinti skiriamus Kelių priežiūros ir plėtros programos asignavimus (preliminariai – 10 proc.) vietinės reikšmės keliams ir gatvėms tiesti, taisyti, remontuoti ir prižiūrėti tautinių mažumų gausiai gyvenamame regione, įvertinus papildomus kriterijus: demografinį gyvybingumą, ekonominio aktyvumo pokyčius, parengti susisiekimo geležinkeliu optimizavimo (geresnio maršrutų suderinimo su darbo jėgos judėjimu ir efektyvesnio organizavimo) priemones.

Vyriausybės pavedimu Vidaus reikalų ministerija taikys prioritetinius atrankos kriterijus, atrinkdama finansuoti numatomas įgyvendinti miestų vietos plėtros strategijas, Švietimo ir mokslo ministerija parengs atskirą ES lėšomis finansuojamą priemonę, skirtą mokyti tautinių mažumų atstovus valstybinės kalbos. Kultūros ministerija valstybės biudžeto lėšomis rems tautinių mažumų paramos, kultūros ir kultūrinio bendradarbiavimo projektus, kuriuos inicijuoja tautinės bendrijos tautinių mažumų atstovų gausiai gyvenamuose regionuose. Pastarųjų projektų rėmimui iki 2020 m. numatyta skirti ne mažiau kaip po 40 tūkst. eurų per metus. 

Parengta bendradarbiaujant su Vidaus reikalų ministerija

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų