Per metus lietuvis vidutiniškai suvartoja apie 40 kilogramų cukraus. Šis skaičius atrodo bauginančiai, ypač kai imi įsivaizduoti tokį kiekį vienu metu.
Tačiau, kaip paaiškina Statistikos departamento specialistai, apskaičiuojant vertinamas šalyje pagaminamo, importuojamo cukraus kiekis. Ir nors šis skaičius atrodo bauginančiai ir yra kelis kartus didesnis nei PSO rekomenduojamas kiekis – 9,1 kg per metus – lietuviai suvartoja vis mažiau cukraus. Tokia prielaida daroma vertinant prekybininkų duomenis.
Cukraus kąsnių nebeskaičiuoja
Statistikos departamentas iki 2018-ųjų kruopščiai rinko duomenis apie cukraus suvartojimą Lietuvoje. Jų turimi duomenys rodo, kad 2012-aisiais vienam Lietuvos gyventojui teko apie 30 kilogramų cukraus, po penkerių metų – jau 42 kg.
Tačiau duomenų vertintojai neskuba su išvadomis – statistika surenkama įvertinus pagaminto ir importuoto cukraus kiekius. Gali būti, kad vėliau iš jo pagaminta produkcija neliko Lietuvoje.
Nuo 2018-ųjų cukraus statistika neberenkama. Kaip paaiškino Žemės ūkio ministerija, tais metais pasibaigė cukraus gamybos kvotų režimas, todėl ir prievolė skaičiuoti cukraus balansus buvo panaikinta.
Tačiau skaičiuojama, kiek tenka išauginamų cukrinių runkelių kilogramų vienam gyventojui. Iš gautų duomenų aiškią tendenciją padaryti būtų sunku. Štai 2017-aisiais vienam gyventojui teko 338 kg išaugintų cukrinių runkelių, 2021-aisiais – jau 305 kg.
Kas penktas – kasdien po saldumyną
Klaipėdos Sveikatos biuro specialistai pavasarį vykdė suaugusiųjų gyvensenos stebėsenos tyrimą, koordinuotą Higienos instituto.
Jo metu buvo apklausiami atsitiktiniu būdu atrinkti gyventojai.