Reaguojant į kilusią kritiką iš užsienio dėl partijos „Nemuno aušra“ dalyvavimo koalicijoje ir „antisemitinės vyriausybės“, prie parlamento rūmų rengiama protesto akcija „Dešimt tylos minučių“.
„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui.
Rinkdamiesi mes dar kartą kreipiamės į Lietuvos socialdemokratų partiją, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“: jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Kreipiamės ir į Lietuvos Respublikos Prezidentą: jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi.
Susirinkę mes tylos minutėmis pagerbsime vertybes, kurias formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atmintį, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą“, – feisbuke rašo protesto organizatoriai.
Koalicija sulaukė kritikos užsienyje
Primename, kad sprendimas į koaliciją pakviesti „Nemuno aušrą“ sulaukė kritikos užsienyje. JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas pareiškė, kad „socialdemokratų sprendimas sudaryti koaliciją su partija „Nemuno aušra“ – partija, kurios lyderis buvo apkaltintas smurto ir neapykantos prieš žydus kurstymu – kenkia pagrindinėms vertybėms, kurios vienija mūsų tautas“.
Anot jo, tuo metu, kai „pasaulyje kyla antisemitizmo banga, suteikti platformą antisemitinei retorikai ir neapykantos veiksmams yra ne tik bendrų demokratinių idealų išdavystė, bet ir fizinė grėsmė žydų ir mažumų bendruomenių saugumui“.
Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas tvirtino, kad Lietuvos socialdemokratų koalicija su „Nemuno aušra“ nesuderinama su kairiosiomis vertybėmis.
Lenkijos Senato vicemaršalka Michalas Kaminskis šeštadienį taip pat pareiškė nerimaujantis dėl „atvirai šovinistinių ir antisemitinių jėgų“ dalyvavimo formuojant Lietuvos Vyriausybę.
„Su nerimu, norėtųsi parašyti „degančiu nerimu“, priimu pranešimą apie atvirai šovinistinių ir antisemitinių jėgų atėjimą į Lietuvos Respublikos Vyriausybę“, – socialiniame tinkle „Facebook“ šeštadienį teigė M.Kaminskis.
„Antisemitizmas Vytauto soste, Žygimanto Didžiojo (Senojo – BNS) soste negali būti paaiškintas. Dienomis, kai Europoje vėl matome pogromus, kai Rusija atvirai remia Izraelio priešus, antisemitizmui negali būti vietos“, – pridūrė Lenkijos Senato vicepirmininkas.
Kritiką socdemams žėrė ir Lietuvos politologai.
Kaltinamas viešu tyčiojimusi
Teismas šiuo metu nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje „aušriečių“ lyderis R.Žemaitaitis kaltinamas viešu tyčiojimusi, žmonių grupės niekinimu ir neapykantos skatinimu prieš žydų tautybės žmones.
Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.