Netrukus sueis dveji metai, kai Lietuvos teismams pradėjo savanoriškai talkinti įvairių specialybių ir įvairaus amžiaus žmonės, panorę pagelbėti tapusiems teismo proceso dalyviais. Šiuo metu teismuose darbuojasi 80 savanorių.
Savanorių veiklą kuruojančios Nacionalinės teismų administracijos komunikacijos specialistas Benas Žukauskas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad jų tikslas ir pareiga – kad jų tikslas ir pareiga – išklausyti į teismą atvykstančius žmones, padėti jiems orientuotis teismo rūmuose, o pagal galimybes – paaiškinti, kur galima gauti valstybės teikiamą teisinę ar socialinę pagalbą.
„Savanoriams pradėjus dirbti teisme pastebėta, kad galimybę juos kviesti turi tik didieji šalies teismai, kur įdarbinti teismų pirmininkų padėjėjai. Būtent jiems ir tenka gana nelengvas darbas koordinuojant savanorių darbą, kviečiant juos dalyvauti nagrinėjant bylas“, – sakė B.Žukauskas.
Savanorių labiausiai trūksta Vilniaus ir Kauno teismuose, kur atvyksta daugiausiai žmonių. Rajonų centruose esančiuose teismuose savanoriai taip pat laukiami, tačiau gyventojų aktyvumas ten yra kiek menkesnis.
Teismų savanoriams, kaip teigė B.Žukauskas, profesiniai reikalavimai nekeliami, tačiau jais gali tapti tik nepriekaištingos reputacijos, nebausti asmenys, didžioji dalis panorusių savanoriauti teismuose – studentai bei senjorai. Dažniausiai jie savanoriauja didžiuosiuose miestuose.