2020 01 28 /16:34

SAM gins pranešusius apie mobingą: aiškinsis, kaip užtikrinti jų konfidencialumą

Po to, kai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sulaukė policijos reikalavimo atskleisti asmens, pranešusio apie galimą mobingą, duomenis, ministras Aurelijus Veryga susirūpino, ką daryti, kad pranešėjų teisė į konfidencialumą būtų užtikrinta.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija surengė spaudos konferenciją, kurioje atkreipė dėmesį, jog ministerija yra verčiama atskleisti anoniminių pranešėjų duomenis.

Anot ministerijos, tokių duomenų pateikimas reikštų, kad tie žmonės, kurie anonimiškai prašė pagalbos, būtų identifikuoti ir galimai sulauktų nemalonės iš įstaigos vadovo.

SAM taip pat pažymi, kad tokiu atveju sužlugtų pasitikėjimas ministerija, o išdrįsę kalbėti apie vidaus problemas medikai vėl užsidarytų.

Anot ministro A.Verygos, tokia padėtis kelia nerimą.

„Mūsų supratimu, tai griauna patį anoniminio pranešimo principą, tą norą iš tikrųjų išklausyti bendruomenę, galimybę jiems saugiai pranešti, kas vyksta, apie kažkokius negerus dalykus“, – sakė ministras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

„Kaip ministras padarysiu viską, kad bendruomenės nariai, kurie pranešė, būtų apsaugoti. Esame keblioje situacijoje, bendradarbiausime su teisėsauga. Žinau, kad dėl reikalavimų nesilaikymo man, kaip įstaigos vadovui, yra numatyta tam tikra atsakomybė kaip bauda ar areštas. Nesmagus dalykas, bet galiu garantuoti, kad medikų, kurie pranešė apie šitas problemas, anonimiškumą stengsimės apsaugoti“, – sakė jis.

SAM kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Žmogaus teisių stebėjimo institutą, Žmogaus teisių komitetą, Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Valstybinę darbo inspekciją, Teisingumo ministeriją, prašydama pateikti rekomendacijas, kaip užtikrinti anoniminių pranešėjų teisę į konfidencialumą kartu pateikiant informaciją policijai.

Policija pradėjo tyrimą

Kaip jau buvo skelbta, sausio pradžioje Sveikatos apsaugos ministerija gavo laišką nuo Klaipėdos policijos, kuriuo siekiama sužinoti daugiau detalių, kas anoniminiu laišku ministerijai pranešė galimą mobingo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL).

Rašte vyriausiasis tyrėjas teigia gavęs KUL vyriausiojo gydytojo V.Janušonio skundą. Jame tikinama, kad 15min ir lrt.lt publikacijose cituotas ir A.Verygos Seime perskaitytas anoniminis laiškas neatitinka tikrovės, informacija paniekina, pažemina įstaigos vadovo, ligoninės ir jos darbuotojų garbę bei esą kerta pasitikėjimą jais.

Vyriausiasis tyrėjas, remdamasis Baudžiamojo proceso kodekso 97 straipsniu, prašo Sveikatos apsaugos ministerijos pranešti, kokiu būdu, kada ir iš kur buvo gautas anoniminis laiškas, kurį A.Veryga paviešino Seime.

Dargi prašoma nurodyti „visą turimą informaciją, susijusią su minėtu laišku, t.y. siuntėjo el.paštas, telefono numeris, anketiniai duomenys, IP adresas (nurodant datą, laiką minučių sekundžių tikslumu).“

Atsisakius pateikti duomenis, gali būti skirta bauda arba areštas.

Ligoninės vadovas kaltinimus neigia

Lapkričio pabaigoje A.Veryga Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje paskaitė anoniminį laišką, gautą iš KUL. Jame teigiama, kad vyr. gydytojas V.Janušonis žemina darbuotojus, bendraujant su juo jaučiama didelė įtampa, jis esą be priežasties gali atleisti iš darbo.

Laiškas yra anoniminis, rašiusieji pažymėjo, nes yra bijomasi vyr. gydytojo.

„Ko mes bijome? Aš sumažinsiu jums algą, nusiųsiu dirbti į labai sunkų skyrių, pažeminsiu pareigose, be to, aš galiu atleisti iš darbo ir apskritai: ką noriu – padarysiu. Mes visi esame priklausomi nuo darbo, nes turime šeimas, krūvas bankinių įsipareigojimų. (...) Mes esame pavargę ir perdegę. Atsakymas: „Nuo ko jūs čia perdegę? Pas mus niekas nedega“, – tuomet laišką citavo ministras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vinsas Janušonis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vinsas Janušonis

„Vyr. gydytojas gali manipuliuoti, panaudoti turimą informaciją prieš kažkurį darbuotoją. Šis įsakymas prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymui apie duomenų apsaugą. Darbinantis naujas darbuotojas yra verbuojamas pranešti viską, kas vyksta skyriuje. Baisu“, – tęsė jis.

Rašte taip pat klausta, kaip V.Janušonis gali vadovauti įstaigai nuo 1982-ųjų.

Išsamesnio vyr. gydytojo V.Janušonio komentaro 15min gauti nepavyko. Šis teigė savo poziciją jau išsakęs.

Spalio mėnesį medikų bendruomenę sukrėtė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės mediko savižudybė.

15min jau rašė, kad po nelaimės gydytojo kolegos prakalbo apie vyro patirtą „terorą“ iš vadovų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų