2018 02 22

Santaros klinikų korupcijos bylos detektyvas: kuris sveikatos apsaugos viceministras kelia įtarimų?

Santaros klinikų korupcijos skandalo bangos ne tik užliejo įtarimų piktnaudžiavimu sulaukusį vieną įtakingiausių šalies medikų, klinikų generalinį direktorių Kęstutį Strupą, kuris jau nušalintas nuo pareigų, bet ir pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos duris.
 Kęstutis Strupas ir Aurelijus Veryga
Kęstutis Strupas ir Aurelijus Veryga / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Įtariama, kad už laimėtus konkursus tekdavo skirti „paramą“

Atliekant tyrimą dėl galimos korupcijos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose įtarimai pareikšti aštuoniems asmenims, tarp jų – klinikų generaliniam direktoriui K.Strupui, kuris įtariamas piktnaudžiavimu, klinikų Informatikos ir plėtros centro direktoriui Romualdui Kizlaičiui, kuris įtariamas kyšininkavimu, klinikų Informatikos ir plėtros centro Informacinių technologijų skyriaus projektų vadovui M.G. bei klinikų Informatikos ir plėtros centro vadybininkei I.L.

Santaros klinikų nuotr./Santaros klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis
Santaros klinikų nuotr./Santaros klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis

Įtarimai dėl papirkimo pateikti ir keturiems privačių bendrovių atstovams.

Anot STT, trečiadienį visi įtariamieji buvo sulaikyti, Santaros klinikų generalinis direktorius K.Strupas ir Informatikos ir plėtros centro vadybininkė po apklausų paleisti, jiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.

Pareigūnai tiria galimą kyšininkavimo mechanizmą, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš juridinių asmenų reikalauta neteisėto finansinio atlygio, kuris užmaskuotas kaip parama klinikoms.

Pareigūnai trečiadienį lankėsi Norvegijos kapitalo informacinių technologijų bendrovėje „Atea“. 15min rašė, kad 2017 m. pabaigoje Santaros klinikos su „Atea“ pasirašė 502,5 tūkst. eurų vertės sutartį dėl kompiuterių su programine įranga įsigijimo, o tų pačių metų liepos pabaigoje – beveik 150 tūkst. eurų vertės ugniasienės su programine įranga ir diegimo darbų sutartį su bendrovėmis „Atea“ ir „Fortevento“.

V.Gailius: Santaros klinikos turėjo globėją ministerijoje

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį paskelbė buvęs informuotas apie šį STT tyrimą ir pabrėžė, kad ministerija visokeriopai bendradarbiaus su teisėsaugos institucijomis bei netoleruos korupcijos.

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Vitalijus Gailius
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Vitalijus Gailius

Tačiau Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius trečiadienio vakarą „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje pažėrė įtarimų, kad su šia korupcijos byla gali būti susiję ir aukšti ministerijos pareigūnai.

V.Gailius tikino turįs žinių, kad Santaros klinikų vadovai turėjo užtarėją ministerijos vadovybėje ir buvo jo dangstomi.

„Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ V.Gailius sakė: „Manau, šalia bus inicijuotas ir tarnybinės veiklos vertinimas, taip pat ministras, kuris žino, kas iš jo politinio pasitikėjimo komandos dirba šios įstaigos naudai, bus labai kategoriškas ir savo politinės komandos atžvilgiu“.

Paprašytas konkrečiai įvardyti Santaros klinikos vadovų globėją V.Gailius atsakė: „Vienas iš viceministrų buvo šios įstaigos globėjas ir rūpinosi, tame tarpe ir tuo, kad viešieji pirkimai, kurie buvo vykdomi, ir sistemos, kurios buvo diegiamos, būtų perkeltos į visą Lietuvos sveikatos sistemą. Manau, ministras žino pavardę viceministro“.

A.Verygos komandoje šiuo metu dirba trys viceministrai. Tai – nuo 2017 m. sausio dirbanti Kristina Garuolienė bei du naujokai: nuo 2018 m. sausio 23 d. dirbanti Lina Jaruševičienė bei nuo 2018 m. sausio 10 d. dirbantis Algirdas Šešelgis.

Ministerija: su Santaros klinikomis susijusi viceministrė nebedirba

15min paprašė ministerijos pakomentuoti V.Gailiaus teiginius. Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė atsakė, kad „sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ne kartą buvo išsakęs poziciją, kad nebus toleruojama jokia korupcijos forma ir atvejai sveikatos sistemoje“.

„Na, o dėl politinės komandos yra buvę įvairių kalbų iš išorės. Visada yra vertinama atsakingai gaunama informacija, analizuojama, stengiamasi nepriimti skubotų sprendimų.

Jei kalbėti konkrečiai apie politinės komandos narius, ministro A.Verygos politinėje komandoje nebedirba buvusi viceministrė, kurios buvusi darbovietė – Santaros klinikos. Kiti viceministrai ir patarėjai, mūsų žiniomis, nėra dirbę šioje gydymo įstaigoje.

Jei bus gauta duomenų, kurie kels susirūpinimą apie politinės komandos narius ir jų veiksmus, ministras A. Veryga elgsis principingai“, – teigė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

Su Santaros klinikomis buvo susijusi gruodį pasitraukusi pasitraukė vos devynis mėnesius viceministre išdirbusi Aušra Motiejūnienė Bilotienė. Ji atsistatydino kilus skandalui, kad ministerijoje galėjo būti rengiami neskaidrūs konkursai. A.Motiejūnienė Bilotienė tikino, kad ministro A.Verygos patarėjas Darius Bakša ją bandė spausti, kad konkursą į Valstybinės ligonių kasos direktoriaus postą laimėtų jo nurodytas asmuo. A.Motiejūnienė Bilotienė teigė nepaklususi nurodymams ir konkursą laimėjo kitas asmuo. A.Veryga neigė kam nors davęs nurodymus, kas turėtų laimėti konkursą. Netrukus ministerija paskelbė, kad iš postų traukiasi ir A.Motiejūnienė Bilotienė, ir D.Bakša, tačiau tikino, kad pokyčių priežastis – ne skandalas, o ministerijoje planuojami komandos pokyčiai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Bilotienė – Motiejūnienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Bilotienė – Motiejūnienė

A.Motiejūnienė Bilotienė viceministre tapo laimėjusi viešą atranką, įveikusi 50 kandidatų. Iki tol ji dirbo Santaros klinikų Žmogiškųjų išteklių skyriaus vadove. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nustatė, kad ji net nebuvo nutraukusi darbo sutarties su Santaros klinikomis, jai tiesiog leista neatvykti į darbą, kol dirbs viceministre, ir nebuvo mokamas atlyginimas.

Sausio 19 d. pasitraukė sveikatos apsaugos viceministrė, iš Kauno klinikų atėjusi Gintarė Šakalytė, kuravusi asmens sveikatos priežiūros sritį, Europos Sąjungos (ES) investicijų projektus. Medikės išsilavinimą ir kardiologės profesinę patirtį turinti profesorė G.Šakalytė nusprendė tęsti medikės darbą, teigė ministerija.

K.Garuolienė patraukta nuo e. sveikatos reikalų

„Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ V.Gailius taip pat tikino, kad neva Santaros klinikas globojęs vienas iš viceministrų „rūpinosi, tame tarpe ir tuo, kad viešieji pirkimai, kurie buvo vykdomi, ir sistemos, kurios buvo diegiamos, būtų perkeltos į visą Lietuvos sveikatos sistemą“.

Santaros klinikos turi sukūrusi savo e. sveikatos sistemą, kuri veikia kur kas sklandžiau nei nacionalinė e. sveikata. Ją daug metų kūrė Santaros klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis, kuris įtariamas kyšininkavimu. Santaros klinikos priešinosi ministerijos diegiamai nacionalinei e. sveikatos sistemai ir bandė savo sistemą siūlyti ir kitoms ligoninėms bei poliklinikoms.

SAM nuotr./Kristina Garuolienė
SAM nuotr./Kristina Garuolienė

Pastaruoju metu dabar už grotų laiką leidžiantis R.Kizlaitis buvo ir SAM Informacinių technologijų plėtros programos koordinacinės tarybos narys.

L.Bušinskaitė-Šriubėnė tikina, jog informacija, kad SAM ir Santaros klinikos tariasi dėl e. sveikatos valdymo, yra neteisinga. „Ministerija niekuomet nesiekė perkelti Santaros klinikų sistemos į visos Lietuvos E. sveikatą ir jos produktus“, – sakė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

„Tokių sprendimų nėra ir nebus priimta. Juk tai reikštų visų svarbiausių įrankių ir galios svertų atsiradimą vienoje gydymo įstaigoje, kas nebūtų teisinga kitų įstaigų atžvilgiu.

E. sveikata ir jos produktai, tarp jų ir informacinė pacientų registracijos sistema, turi priklausyti valstybei, o ją tvarkyti, prižiūrėti, rūpintis jos administravimu turi viena iš valstybės institucijų.

Tuo keliu ir yra einama, siekiant užtikrinti, kad e. sveikata ir jos produktai būtų visuotiniai. Tai būtų socialiai teisingiausias ir objektyviausias kelias“, – teigiama ministro patarėjos atsakymuose 15min.

Tačiau L.Bušinskaitė-Šriubėnė pripažįsta, kad e. sveikatos reikalus ministerijoje kuravo vienintelė pokyčių ministerijos vadovybėje išvengusi viceministrė – Kristina Garuolienė, kuri 2017 m. birželio 19 d. ministro įsakymu buvo paskirta E. sveikatos valdybos pirmininke ir šias pareigas ėjo iki 2018 m. vasario 15 dienos, kuomet valdybos pirmininku buvo paskirtas kitas žmogus – Igoris Baikovskis, SAM projektų ir procesų valdymo patarėjas.

L.Bušinskaitė-Šriubėnė tikina, kad šie pasikeitimai įvyko dėl to, kad keičiantis ministerijos vadovybei yra perskirstomos kuruojamos sritys ir yra atsinaujinama.

I.Baikovskis taip pat buvo minimas skandale, kuris iš postų išvertė A.Motiejūnienę Bilotienę ir D.Bakšą. A.Motiejūnienė Bilotienė teigė, kad D.Bakša jai nurodinėjo, kad VLK vadovo konkursą turi laimėti I.Baikovskis. D.Bakša neigė davęs tokį nurodymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis