2013 02 12

Šarūnas Liekis: LLRA pareiškimas apie pasitraukimą iš koalicijos – tik viešieji ryšiai

Istorikas ir politologas Šarūnas Liekis abejoja, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininko Valdemaro Tomaševskio pasiryžimu trauktis iš valdančiosios koalicijos. Anot jo, pirmadienio vakarą LLRA pirmininkas ėmėsi viešųjų ryšių, nors realiai apie valdžios atsisakymą nė negalvoja.
Šarūnas Liekis
Šarūnas Liekis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pirmadienio vakarą V.Tomaševskio išsakytas pareiškimas esą jis nebemato perspektyvos dirbti su šia valdančiąja dauguma buvo staigmena net tris valandas už uždarų durų su juo praleidusiems premjerui Algirdui Butkevičiui, Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“ lyderiams Viktorui Uspaskichui bei Rolandui Paksui.

Politologo Š.Liekio nuomone, toks V.Tomaševskio žingsnis visgi neturėtų būti vertinamas rimtai.

„Tas pareiškimas atrodė pakankamai keistai ir sukėlė sumaištį tarp visų išėjusių kalbėti politikų. Buvo savotiškai netikėtas, dabar jie įsijautė kalbėti, kad čia kažkas trauksis, tačiau tai gali ir neįvykti. Tai tik rodo, kad koalicijoje tautinių mažumų klausimais yra įtampa“, – mano politologas.

Jo teigimu, V.Tomaševskio pareiškimas iš šalies, nebuvusiems vakarykščiame koalicijos politinės tarybos posėdyje, atrodo keistas. „Tai atrodo kaip retorinio spaudimo elementas ir, jei jie nesitrauks, tai atrodys kaip nusišnekėjimas arba nesusišnekėjimas“, – teigė jis.

Tačiau, politologo nuomone, už uždarų durų kažkas iš koalicijos partnerių galėjo suerzinti V.Tomaševskį. Be to, Š.Liekis tikina, kad problemų dėl tautinių mažumų padėties Lietuvoje tikrai yra ir jos labai jautrios, todėl koalicija negali ignoruoti LLRA pozicijos.

„Švietimo įstatymas buvo žarijų žarstymas, to nereikėjo daryti. Dabartinė koalicija turi tą problemą spręsti, bet dabar mes nežinome, kaip apie tai yra kalbama posėdžių viduje. Gal ten būna aštresnių pasisakymų ir jie sukėlė tokias reakcijas“, – svarstė politologas.

Akivaizdu, kad tokiu retoriniu viešųjų ryšių instrumentu bandoma paveikti koalicijos partnerius, kad jie nebesimėtytų.

Jo nuomone, ultimatumą dėl pasitraukimo iš koalicijos lenkai skėlė tam, kad kiti koalicijos partneriai liautųsi blaškęsi tautinėms mažumoms aktualiais klausimais.

„Partnerių pozicija kol kas nėra vienareikšmė. Ir premjeras įvairiai pasisako, kad ir apie dvikalbes lenteles. Todėl akivaizdu, kad tokiu retoriniu viešųjų ryšių instrumentu bandoma paveikti koalicijos partnerius, kad jie nebesimėtytų“, – mano D.Liekis.

Politologo teigimu, kol kas, nežinant tikrų ultimatumo priežasčių, visuomenei gali atrodyti, kad LLRA pati nėra suinteresuota tautinių mažumų problemų sprendimu, nes trankyti durimis nutarė po užsienio reikalų ministro pasisakymo bei koalicijos sutarimo lengvinti lietuvių kalbos brandos egzamino laikymo sąlygas.

„Kyla įtarimų, kad LLRA nėra suinteresuota problemų sprendimu. Tačiau tuo nesuinteresuotas ne tik V.Tomaševskis, o ir daug dešiniųjų jėgų, valdiškų institucijų“, – pažymi D.Liekis.

Anot jo, V.Tomaševskio mesta korta kol kas neabejotinai bus naudinga tik Lenkijos radikalams, kurie panaudos ją šią savaitę vyksiančiuose Lietuvos ir Lietuvos vadovų susitikimuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų