„Mes turime imtis priemonių, kurios nebūtų diskutuotinos, tai prekybos vietų mažinimas, nes jų turime per daug – apie 19 tūkstančių. Licencijų branginimo ir jų galbūt įsigijimo kitokiu būdu pertvarkymas. Prekybos laiko trumpinimo ir įsigijimo amžiaus didinimas. Protingų atstumų nustatymas. Atskirų alkoholinių gėrimų, kurių kitaip kaip surogatais nebūtų galima pavadinti, išėmimas iš apyvartos ar akcizų didinimas“, – interviu LRT radijui sakė S.Skvernelis.
Anot jo, šios priemonės turėtų būti įgyvendinamos 2017 metais, o vėliau bus sprendžiama, ar reikia griežtesnių alkoholio prieinamumo mažinimo priemonių.
„Įvedus šias priemones mes turime matyti pokytį, kaip tai atsiliepė alkoholio prieinamumo mažinimui ir kaip tai atsiliepė mūsų visuomenės sveikatai ir socialiniai padėčiai ir jeigu tų kriterijų nepasieksime, tai reikės galvoti apie griežtesnes priemones, jeigu pasieksime, tai manau to ir pakaks“, – kalbėjo premjeras.
Pasak S.Skvernelio, alkoholio vartojimas lemia sveikatos ir socialines problemos visuomenėje, todėl būtina mažinti jo prieinamumą.
„Turime šalyje problemą su per dideliu alkoholio vartojimu. Tai lemia sveikatos ir socialines problemas visuomenėje, todėl tos priemonės bus įgyvendinamos, bet gali būti įgyvendinamos tik priemonės, kurios yra racionalios, pagrįstos, duodančios efektą ir gali būti radikalios bei kardinalios, duodančios efektą iškart“, – tvirtino premjeras.
Šiuo metu Seimui yra pateikti du įstatymų paketai – jie numato steigti specializuotas alkoholio prekybos parduotuves, vėlinti amžių, nuo kurio galima pradėti vartoti svaigalus, ir ankstinti laiką, kada draudžiama parduoti alkoholį.
Siūloma steigti specializuotas alkoholio parduotuves, kurios turėtų būti visiškai izoliuotos nuo gyvenamųjų ar kitų patalpų, nesusijusių su prekyba. Siūloma arba leisti parduotuvėse išlaikyti alkoholio skyrius ir parduoti juose tik silpnuosius gėrimus, arba visai juos uždrausti. Savivaldybių taryboms būtų suteikta teisė nustatyti vietas ar teritorijas, kur būtų draudžiama prekiauti alkoholiu. Projektuose numatytas ir alkoholio reklamos draudimas.