„Sveikiname daugumą Europos Komisijos pasiūlytų priemonių, kuriomis siekiama suvaldyti vadinamąją migrantų krizę, tačiau laikomės skeptiškos nuomonės dėl Europos Komisijos siūlomo perkėlimo mechanizmo sukūrimo“, – pranešime spaudai teigė ministras.
Tokią poziciją ministerija išplatino prieš prasidedant ES vidaus reikalų ministrų susitikimui Briuselyje, kur bus tariamasi dėl daugiau kaip pusantro šimto tūkstančių migrantų paskirstymo po valstybes nares ir nuolatinės kvotų sistemos sukūrimo.
S.Skvernelio teigimu, „kiekviena krizė yra išskirtinė ir jos sprendimo būdai negali būti vienodi ar šabloniški“, o „prieš pradedant diskusijas dėl mechanizmų pirmiausiai būtina įvertinti jau sutartų laikinų priemonių poveikį ir efektyvumą“.
Privalomų kvotų sistemą tvirtai remia Vokietija, kuri dėl migrantų antplūdžio sekmadienį įvedė sienų kontrolę. Vidurio ir Rytų Europos šalys jai nepritaria, teigdamos, kad kvotos problemos neišspręs, o tik paskatins imigraciją.
Anot S.Skvernelio, sprendžiant migrantų krizę „ypač didelis dėmesys turi būti skiriamas efektyviai išorinių ES sienų apsaugai, grąžinimo mechanizmo tobulinimui, kitoms priemonėms“.
Praėjusią savaitę Europos Komisija pasiūlė valstybėms narėms per dvejus metus paskirstyti 160 tūkst. pabėgėlių iš Vengrijos, Graikijos ir Italijos. Lietuvai pagal šią schemą numatoma priimti 1105 pabėgėlius. Lietuvos Vyriausybė patvirtino šį pasiūlymą, bet pabrėžė, kad pabėgėliai turi būti priimami savanoriškumo pagrindu.
Nepavykus susitarti vidaus reikalų ministrams, dėl migrantų krizės dar šį mėnesį gali būti šaukiamas ES viršūnių susitikimas.