Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 10

Savanorių COVID-19 pacientus gydančioms ligoninėms reikia kaip oro, bet ne mažesnė pagalba – likti namuose ir neplatinti viruso

Socialiniuose tinkluose pasirodantys kvietimai, kad vienai ar kitai Lietuvos ligoninei trūksta darbo rankų, todėl mielai laukiami savanoriai, paprastai sulaukia didelio dėmesio. Tačiau pačios ligoninės neslepia, kad savanoriauti norinčius žmones privalo atsirinkti itin kruopščiai. O kartais, kaip sako medikai, geriausia pagalba – likti namuose, kad nedaugėtų užsikrėtimų ir pacientų ligoninėse.
COVID-19 skyrius Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje
COVID-19 skyrius Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje / Sauliaus Žiūros nuotr.

Savanorius kvietė feisbuke

Prieš kelias dienas feisbuke pasirodė pranešimas, kad Vilniaus miesto klinikinė ligoninė (VMKL) ieško savanorių, kurie galėtų pagelbėti COVID-19 skyriuose. Esą čia trūksta darbo rankų fizinei veiklai.

„Vilniaus miesto klinikinė ligoninė ieško savanorių, galinčių fiziškai pagelbėti COVID skyriuose. Viena pagrindinių problemų COVID skyriuose yra ne darbuotojų trūkumas, o tai, kad personalas kilnoja, varto, sodina, pernešinėja sunkius ligonius, būdamas apsauginiuose kostiumuose ir dirbdamas po 10 valandų per parą. Tai yra beprotiškai sunku.

VMKL šiuo metu yra intensyviose savanorių paieškose, tačiau papildomų rankų, kurioms nebūtų sunku kelti ligonius ir taip be galo padėti slaugytojams ir sanitarams, vis dar labai trūksta. Kviečiame visus, kurie turi 4 (ar daugiau) laisvas valandas per savaitę (savaitės dienomis, savaitgaliais, dienomis, naktimis) prisidėti ir pagelbėti mūsų superherojams. Darbo metu būtų užtikrinta visa įmanoma apsauga. Darbas tik fizinis, bet labai socialus. Personalas labai draugiškas, nors ir pavargęs“, – toks tekstas buvo paskelbtas vienoje grupėje feisbuke su nuoroda, į ką kreiptis, jeigu atsiras savanorių.

Tačiau VMKL sako, kad toks skelbimas atsirado ne ligoninės iniciatyva, ir atsargiai vertina tokius gerus norus padėti. Ligoninės direktoriaus dr. Narimanto Markevičiaus teigimu, kai pradėjo trūkti medicinos personalo, buvo kreiptasi į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, Vilniaus kolegijos (VIKO) studentus, kitų gydymo įstaigų darbuotojus.

Savanorių turi, bet visi – būsimi medikai

„Ir šiandien Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje kovidiniuose skyriuose iš VU dvi studentės yra įdarbintos ir dirba 18 savanorių slaugytojų padėjėjais, iš VIKO – 5 studentai atlieka savanorišką praktiką, 8 įdarbinti.

Sauliaus Žiūros nuotr./COVID-19 skyrius Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje
Sauliaus Žiūros nuotr./COVID-19 skyrius Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje

Kartu su Vilniaus m. savivaldybe bei Santarų klinikomis, kaip organizuojančia įstaiga Vilniaus apskrityje, buvo ieškoma papildomo personalo, kreipiantis į poliklinikų darbuotojus. Šiai dienai yra pasirašytos 26 trišalės sutartys ir mūsų ligoninėje dirba 6 gydytojai, 18 bendrosios praktikos slaugytojų ir dvi slaugytojų padėjėjos iš Antakalnio, Karoliniškių bei Šeškinės poliklinikų“, – sakė direktorius.

Taip pat pritrūkus valytojų, maisto išdavėjų, buvo kreiptasi tiek į maitinimo, tiek į ugdymo įstaigų darbuotojus ir tikrai atsiranda norinčių jungtis prie ligoninės komandos, kovojančios su COVID-19.

Kai prireikia fizinės jėgos, kreipiamasi į Lietuvos šaulių sąjungos narius, kurie greitai, koordinuotai atlieka tikrai nelengvus darbus.

Pasirašytos 26 trišalės sutartys ir ligoninėje dirba 6 gydytojai, 18 bendrosios praktikos slaugytojų ir dvi slaugytojų padėjėjos iš Antakalnio, Karoliniškių bei Šeškinės poliklinikų.

Direktorius pripažįsta, kad susirgimų ir mirčių skaičiui didėjant, medicinos įstaigose taip pat didėja įtampa ir nuovargis – juk medicinos darbuotojai irgi yra tik žmonės, o kartais atrodo, kad jie daro daugiau, nei gali. Ir kai dalis visuomenės vis dar nepripažįsta viruso egzistavimo, o medicinos personalui tenka kiekvieną dieną ir kiekvieną naktį kovoti dėl gyvybių išsaugojimo, kita dalis visuomenės iniciatyviai dalijasi gerumu.

„Kartais net atrodo, kad užlieja gerumo banga. Skambina pavienės vyresnio amžiaus moterys, siūlydamos iškepti pyragėlių Kalėdoms, pvz., Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose dirbantiems medikams.

Įvairios įstaigos ir visuomeninės organizacijos organizuoja įvairias medikų palaikymo akcijas, verslo atstovai bei Vilniaus m. savivaldybė perka ir dovanoja ligoninei trūkstamą medicinos įrangą ir pan. Tik reikia suprasti, kad tiek savanoriška pagalba, tiek įvairi parama net ir šioje, įtemptoje situacijoje, geriausiai padeda, kai ji yra organizuota ir koordinuota.

Todėl, pasinaudodami proga, norinčius kaip nors prisidėti, prašome kreiptis į atsakingus mūsų įstaigos darbuotojus: dėl darbo COVID-19 skyriuose – į Personalo skyrių, dėl savanoriško darbo medicinos personalo komandos gretose COVID-19 skyriuose – į vyriausiąją slaugos administratorę, dėl paramos ar kitų iniciatyvų – į ryšiams su visuomenę specialistę.

Visiems kitiems sakome – laikykitės visų rekomendacijų, venkite viešų susibūrimų ir taip jūs tikrai palengvinsite medicinos įstaigų bei jose įtemptai dirbančiųjų darbą“, – kalbėjo N.Markevičius.

Gruodžio 10 d. ryto duomenimis Vilniaus m. klinikinėje ligoninėje yra gydomi 212 pacientų, sergančių COVID-19 liga.

Visiems kitiems sakome – laikykitės visų rekomendacijų, venkite viešų susibūrimų ir taip jūs tikrai palengvinsite medicinos įstaigų bei jose įtemptai dirbančiųjų darbą.

Kauno ligoninė savanorių turi

LSMU Kauno ligoninė buvo viena pirmųjų, pakvietusi savanorius į pagalbą. Lapkričio pradžioje socialiniuose tinkluose plito kvietimas, kuriame prašyta atsiliepti tuos, kurie nori ir gali savanoriškai padėti šios epidemijos metu „karščiausiuose“ ligoninės taškuose – Infekcinių ligų skyriuje ir Priėmimo-skubios pagalbos skyriuose.

„Tai yra skyriai, kuriuose teikiama skubi pagalba ir gydymas COVID-19 pacientams. Mūsų kreipimosi tekstas buvo toks: „Kai epidemija įgauna didžiulį pagreitį, LSMU Kauno ligoninės Infekcinių ligų skyriuje, Skubios pagalbos-priėmimo skyriuose labai reikalingos savanorių pajėgos. Savanorių pagalba ant žmogiškų galimybių ribos balansuojančiam mūsų ligoninės medicinos personalui, dirbančiam didžiausią krūvį turinčiuose skyriuose, būtų didžiulė paspirtis. Pagrindiniai savanorių darbai – pacientų priežiūra: maitinimas, prausimas, pagalba judant, keliantis, transportuojant, asistavimas slaugos personalui atliekant procedūras.“

Per šį laikotarpį kreipėsi 95 žmonės, kurie norėjo padėti LSMU KL personalui. Ligoninė savanoriškai veiklai pakvietė 20 žmonių, kurie ir savanoriauja“, – 15min sakė Kauno ligoninės Socialinės veiklos skyriaus vadovas Saulius Davainis.

Per šį laikotarpį kreipėsi 95 žmonės, kurie norėjo padėti LSMU KL personalui. Ligoninė savanoriškai veiklai pakvietė 20 žmonių, kurie ir savanoriauja.

Savanoriams šioje ligoninėje yra pravedamas pirminis instruktažas, jie yra apmokomi teisingai dėvėti asmens apsaugos priemones, kuriomis aprūpina ligoninė.

„Dauguma savanorių yra medicinos mokslų ir slaugos studentai, norintys padėti ligoninės personalui bei patys įgyti vertingos patirties dirbant su pacientais. Šią savaitę savanorių gretas papildė Lietuvos šaulių sąjungos šauliai, kurie ligoninės personalui padeda Transporto skyriuje. Savanoriai nuo pat savanorystės pradžios pagalbą teikė skyriuose, kuriuose gydomi COVID-19 sergantys pacientai ir kuriems ypač trūksta rankų“, – sakė S.Davainis.

LSMU Kauno ligoninės nuotr./Koronaviruso ligonių gydymas LSMU Kauno ligoninėje
LSMU Kauno ligoninės nuotr./Koronaviruso ligonių gydymas LSMU Kauno ligoninėje

Gruodžio 9-osios duomenimis, COVID-19 serga 221 LSMU KL darbuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?