Bendradarbiaudama su Registrų centru Vilniaus Centro poliklinika atnaujins el. receptą kalio jodido tabletėms visiems gyventojams, kurie deklaravo gyvenamąją vietą sostinėje iki 2021 metų ir praėjusiais metais nepasiėmė jiems skirtų tablečių. Kai el. receptai bus atnaujinti visiems gyventojams, savivaldybė informuos atskiru žiniasklaidos pranešimu. Gyventojams patiems kreiptis dėl el. receptų atnaujinimo niekur nereikia.
Kalio jodido tabletes bus galima atsiimti svetainėje jodas.vilnius.lt nurodytose vaistinėse.
Nauji Vilniaus gyventojai, kurie gyvenamąją vietą mieste deklaravo nuo 2021 metų, taip pat kūdikiai ir nuo karo Ukrainoje pradžios Vilniuje apsigyvenę ukrainiečiai kalio jodido tabletėmis bus aprūpinti, kai bus pristatytas papildomas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymas. Apie tai savivaldybė informuos atskirai.
Vilniaus rajone gyvenamąją vietą deklaravę asmenys dėl kalio jodido tablečių atsiėmimo tvarkos turi kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybę.
Primename, kad kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus SAM pranešimo. Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos.
Skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos atveju neapsaugo jokie kiti jodo preparatai – nei spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, nei maisto papildai su jodu.
Kalio jodido tablečių dalinimas tęsiamas ir kitose savivaldybėse. Jų nepasiėmę gyventojai tabletes gali jas atsiimti seniūnijose.
„Mes tuos dalykus padarę apie 80 proc., kai vykdėm vakcinaciją (nuo koronaviruso). Dalinome vakcinacijos centruose, labai pasiteisino, kurie nebuvo pasiėmę. Apie 20 proc., kurie nesiskiepijo, nepasiekėm. Mes per seniūnijas išdalinsime“, – BNS sakė 35 tūkstančius gyventojų turinčios Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.
Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė BNS teigė sunerimusių gyventojų skambučių sulaukusi ankstų penktadienio rytą, pasklidus žiniai apie galimai rusų puolimo metu pažeistą atominę elektrinę Ukrainoje.
„Po šiandieninės nakties, kokią 5 ryto ir aš, ir vicemerė sulaukėme skambučių, kur pasiimti tabletes arba klausimu, ar jau reikia gerti. Raminome, kad gerti nereikia ir apie tai bus informuota. Informavome, kad kas nepasiėmę šių tablečių, tai gali padaryti seniūnijose, sujudimas šiandien buvo didesnis nei mes prieš tai vežiojom po namus“, – sakė Ž.Pinskuvienė.
Anot merės, savivaldybei taip pat teks spręsti problemą, kai žmonės neberanda ar netyčia išmetė jiems išduotas tabletes.
Kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimo. Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos.
Lietuva, ruošdamasi Baltarusijos Astravo atominės elektrinės paleidimui, iš viso įsigijo 4 mln. stabiliojo jodo tablečių ir paskirstė jas keliolikos savivaldybių gyventojams.
Nerimo dėl radiacinės saugos penktadienį sukėlė pranešimai apie Rusijos pajėgų apšaudymą ir gaisrą Ukrainos Zaporižios atominėje elektrinėje.
Tačiau incidentas buvo likviduotas, radioaktyvios medžiagos nepateko į aplinką, teigia specialistai.