Prie balsadėžių šį sekmadienį trauksiantys rinkėjai sąrašuose nebeišvys keturių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų atstovų: iš pareigų pasitraukusių švietimo ir socialinės apsaugos ministrių Jurgitos Šiugždinienės bei Monikos Navickienės, buvusio krepšininko Sergejaus Jovaišos bei ilgamečio sostinės Lazdynų mikrorajono seniūno Algio Strelčiūno.
Taip pat į Seimą nebekandidatuos keturi esami ar buvę „darbiečiai“: po vidinių Darbo partijos sukrėtimų iš jos pasitraukęs buvęs lyderis, dabartinis Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, su partijos sąrašu taip pat rinktas, bet pas socialdemokratus perbėgęs Vigilijus Jukna bei už korupcinius nusikaltimus nuteistas bei kalėjime sėdintis Vytautas Gapšys.
Parlamentaro kėdės nebesieks ir du socialdemokratai: į politinę pensiją pasitraukiantis Liudas Jonaitis ir į verslą svarstantis grįžti Vidmantas Kanopa.
Pirmasis apie politinį nuovargį prabilo A.Mazuronis, užsiminęs, jog dirbti Seime nebeturi vidinės motyvacijos, šeimos palaikymo, taip pat tvirtino matantis ir sumenkusį rinkėjų pasitikėjimą. Jis tikino nusprendęs grįžti prie savo pirminės profesijos – statybų inžinerijos.
„Viena iš priežasčių, kodėl išeinu iš politikos – aš nekenčiu, kai politikai konkuruoja nesąmonių šnekėjimu. Dabartinė rinkimų kampanija yra kas daugiau, garsiau ir didesnių nesąmonių prišnekės. Nekenčiu, kai žmonėms tai imponuoja, kai jie neklauso, ką šneka, o klauso, kaip šneka – forma“, – 15min rugsėjo pradžioje tvirtino A.Mazuronis.
Tad ką apie buvimą politikoje mano ir keli kiti besitraukiantys Seimo nariai, kokia jo vidinė virtuvė, kiek demokratiškai, o kiek – paklūstant partijos valiai ar lobistams priimami sprendimai parlamente ir ką reikėtų keisti, kad visuomenė palankiau vertintų šią valdžios instituciją ir ji dirbtų efektyviau?
Vienodus klausimus apie Seimo darbą uždavėme keturiems parlamentarams – dviem valdančiųjų konservatorių atstovėms J.Šiugždinienei ir M.Navickienei, taip pat dviem opozicijos atstovams – socialdemokratui V.Kanopai ir buvusiai „darbietei“ I.Kačinskaitei-Urbonienei.
Klausimai išeinantiems Seimo nariams
- Kaip apibūdintumėte darbą Seime keliais žodžiais?
- Koks didžiausias jūsų nusivylimas Seime?
- Kokie didžiausi Seimo nario darbo privalumai ir minusai?
- Kaip vyksta teisėkūra, kas jūsų frakcijoje dažniausiai siūlė projektus?
- Kaip dažniau susitariama dėl balsavimo – laisvai ar sprendimas padiktuojamas „iš viršaus“?
- Kiek oficialūs ar neoficialūs lobistai turi įtakos Seimo sprendimams?
- Ar žinote neskelbtų atvejų, kuomet parlamentarams buvo siūlytas atlygis už sprendimus?
- Kas labiausiai smukdo pasitikėjimą Seimu ir kaip galima pagerinti jo įvaizdį?
- Ar opozicijos ir daugumos bendravimas yra normalus, ar susipriešinimas per didelis?
- Ar siūlytumėte stiprinti arba silpninti Seimo konstitucines galias, jei taip – kur konkrečiai?
- Kokio dydžio turėtų būti Seimo nario atlyginimas?
- Ar reikėtų riboti Seimo nario kadencijų skaičių?
- Ar reikėtų keisti mišrią rinkimų sistemą ir kuria linkme?