Pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, sąžiningumas, skaidrumas ir viešumas, taip pat padorumas, pavyzdingumas, nesavanaudiškumas, nešališkumas ir atsakomybė - tokie politikų darbo principai nurodyti Politikų elgesio kodekse.
Tačiau juos žino toli gražu ne visi išrinktieji. Iš "Baltųjų pirštinių" apklausoje dalyvavusių 405 valstybės politikų, tik kas septintas galėjo nurodyti bent tris iš minėtų principų.
Politikų buvo klausiama, ar egzistuoja teisės aktai, reglamentuojantys politikų elgesį. Paskui jie buvo paprašyti pasakyti tokių teisės aktų pavadinimus.
Tikslų įstatymo pavadinimą - „Valstybės politikų elgesio kodeksas“, įvardijo 14,57 proc. apklaustųjų. Dar 12,59 proc. paminėjo žodžius „politiko“, „kodeksas“, „elgesio“ arba „etikos“.
Galėjusieji tiksliai ar bent panašiai įvardyti politikų elgesį reglamentuojantį įstatymą (27,16 proc.) buvo paprašyti paminėti bent tris politikų elgesio kodekso principus. Tai padarė maždaug pusė jų – 14,32 proc., t.y., 58 politikai, arba vienas iš septynių apklaustųjų.
„Valstybės politikų elgesio kodeksas įpareigoja politikus atsakyti už savo elgesį viešajame gyvenime, priimamus sprendimus ir atsiskaityti už juos visuomenei. Taip, kaip vairuoti automobilį leidžiama tik žinant saugaus eismo taisykles, taip ir valstybę valdyti turėtų būti leidžiama tik politikams, kurie žino valstybės politikų elgesio principus. Mums svarbu, jog vairuotojai gatvėje laikosi saugaus eismo taisyklių. Dar svarbiau, kad politikai laikytųsi elgesio principų", – sakė visuomeninkas, buvęs „Baltųjų pirštinių“ vadovas Tadas Langaitis.
Atsižvelgdamos į apklausos rezultatus „Baltosios pirštinės“ svarsto galimybę kiekvienam kandidatui savivaldos rinkimuose įteikti politiko elgesio kodekso kopiją.