Už projektą balsavo 46 Seimo nariai, prieš – 19, susilaikė 25.
Jį dar svarstys Seimo komitetai, dėl jo Seimas apsispręs rudens sesijoje.
Diskutuojant dėl dokumento Seimo posėdžių salėje užvirė rimta kova. Socialdemokratė Giedrė Purvaneckienė piktinosi, kodėl lenkai ėmėsi tokios iniciatyvos, kai apklausos rodo, jog dauguma lietuvių abortų draudimui nepritaria. Ji baiminosi, kad priėmus tokį įstatymą bus kaip Lenkijoje, kur po draudimo pradėjo plisti kriminaliniai abortai.
„Statistika – ne šventa karvė. Noriu pasakyti, kad šiuo klausimu referendumo nebuvo, o per vieną LRT laidą dvigubai daugiau žiūrovų pasisakė už abortų draudimą“, – jai atsakė įstatymo projektą Seimui pristatęs LLRA frakcijos narys Zbignevas Jedinskis.
Jis aiškino, kad pasipriešinimas abortų draudimui esą kyla dėl komercinių interesų.
Jei ne draudimais, o žmogiškai spręstume šią problemą, pasirodytume kaip normali civilizuota valstybė, - sakė D.Kuodytė.
„Visi girdėjote apie kamienines ląsteles, iš jų galima gaminti preparatus, kurie atnaujina organizmą, bet jie yra labai brangūs ir juos sau gali leisti tik labai pasiturintys žmonės. Neseniai buvo sustabdyta iš Lenkijos į Vokietiją vežama nelegali poabortinės medžiagos siunta, taigi, yra nelegalus biznis“, – samprotavo jis.
Konservatorius Arimantas Dumčius svarstė, ar nederėtų leisti moterims darytis abortą ne tik po išprievartavimo, bet ir nustačius, kad vaikas gims neįgalus.
Z.Jedinskis neatmetė tokios galimybės ir sakė, kad dėl to galima diskutuoti.
LLRA atstovas aiškino, kad JAV buvo atlikta neįgaliųjų apklausa, kurios rezultatai jį nustebino.
„Mokslininkai vykdė neįgaliųjų apklausą ir klausė, ar jiems būtų buvę geriau apskritai negimti, tai jie visiškai nesuprato šio klausimo. Nereikia ir mokslininkų, visi žinome, kad žmonės su negalia irgi nori gyventi. Yra sveikų, kurie nenori gyventi, bet su negalia nori, ir kas suteikė teisę nuspręsti, gyventi jiems ar ne?“ – aiškino Z.Jedinskis.
„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas teigė, jog būtų buvę geriau, jei šį klausimą Seimui būtų pristačiusi moteris.
„Aš nesu samoučka (savamokslis – aut.), kad galėčiau ta tema kažką labai protingo pasakyti, bet kaip žmogui, kuris turės balsuoti, man smagiau būtų, kad šį klausimą pristatytų moteris. Nes kai mes, vyrai, pradedam samprotauti... Galvojam, kad kažką suprantam. Neturėtų būti emocijų išdava, per daug svarbus klausimas. Pavyzdžiui, o ar spermos bankas yra gyvybė? Koks jo santykis su gyvybe ir taip toliau“, – aiškino jis.
Z.Jedinskis jam atsakė, kad abortų problema liečia ne tik moteris, o nėštumas neatsiranda be vyro pagalbos.
„Vienoje televizijos laidoje profesorius Andrius Narbekovas sakė, kad užsimezgusi gyvybė yra vienintelė ir nepakartojama, su unikaliu DNR kodu. Ląstelėje užprogramuotas charakteris, savybės, net mirties diena, ji nepriklausoma nuo moters. Ji gauna iš moters maistą ir apsaugą, bet užprogramuota vystytis savarankiškai. Spermatozoidas yra kas kita“, – dėstė Z.Jedinskis.
D.Kuodytė: Neturime teisės smerkti
Prieš pataisas pasisakiusi „drąsietė“ Aurelija Stancikienė priminė estrados dainininkės Birutės Dambrauskaitės prisipažinimą, kad jai buvo atlikta 19 abortų.
„Čia jau ne atsitiktinumas, čia yra malonumų ieškojimas žudant gyvybę“, – pareiškė ji.
A.Stancikienė pasišaipė, kad už įstatymo projektą užsirašė kalbėti tik parlamentarai vyrai, o prieš – dvi Seimo narės ir Rokas Žilinskas.
Seimo Liberalų frakcijos narė Dalia Kuodytė parlamentarų klausė, kas jiems suteikė teisę kabinti žudikių etiketę moterims, pasidariusioms abortą.
„Kas iš jūsų supranta, kodėl jos tai padarė, ką jos išgyveno? Net daugiavaikės motinos pasisako prieš tokį draudimą. Mes neturime teisės nei kaltinti, nei smerkti, turime padėti, auklėti, šviesi. Nepaisant to, kad pas mus nėra švietimo šiais klausimais sistemos, abortų mažėja. Jei ne draudimais, o žmogiškai spręstume šią problemą, pasirodytume kaip normali civilizuota valstybė“, – sakė ji.
Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijoje dirbanti Aušrinė Pavilionienė įstatymo projektą pavadino gėda Lietuvai, o jo iniciatorius – neišprususiais.
LLRA: Įstatymas atitinka lietuvių lūkesčius
Pataisas, siūlančias uždrausti abortus, Seimui pateikė LLRA atstovai, jas pasirašė ir du ne šios partijos frakcijos nariai – „darbietis“ Kęstutis Daukšys, ir „Drąsos kelio“ frakcijos narys Algirdas Patackas.
Pagal projektą, nėštumą gydytojas galėtų nutraukti tik tuo atveju, jei nėštumas gresia moters gyvybei ar sveikatai, arba yra pagrįstų įtarimų, jog ji pastojo po išprievartavimo. Nutraukti nėštumą būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.
Projekto autoriai aiškina, kad Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymas atspindi Katalikų bažnyčios, popiežiaus Jono Pauliaus II mokymus, taip pat mūsų šalies piliečių lūkesčius. „Įstatymas bus ryžtingas žingsnis, ginant mūsų šalies gyvybiškai svarbius interesus demografijos ir visuomenės moralės srityse“, – įsitikinę lenkai.