Pirmadienį Seime pristatyta rezoliucija „Dėl paramos Ukrainai Rusijos Federacijos agresijos akivaizdoje“. Ją palaikė 79 Seimo nariai. 2 Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai – Raimundas Martinėlis ir Stasys Jakeliūnas susilaikė.
Rezoliuciją pristatęs konservatorius, buvęs Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis pabrėžė, kad ukrainiečiai prašė tokios paramos ir dėl rezoliucijos teksto susitarė tiek Seimo užsienio reikalų komitetas, tiek tokią rezoliuciją inicijavę opozicijos atstovai.
„Ši rezoliucija bando politinėm, teisinėm priemonėm tą agresiją suvaldyti. O kas jie Rusija vieną dieną sugalvos tą patį padaryti ir Baltijos jūroje?“, – retoriškai klausė Ž.Pavilionis.
Valstietis Arūnas Gumuliauskas stebėjosi, kad rezoliucijos tekstas parašytas su klaidomis. „Idėja gera, nu, bet gerbkim lietuvių kalbą“, – sakė A.Gumuliauskas. Jį supykdė rezoliucijoje pavartotas išsireiškimas, kad „Lietuva palaiko NATO atsaką“.
Mantas Adomėnas priminė, kad po kiekvienos Rusijos agresijos buvo kartojama, kad daugiau nebus leista, bet istorija rodo, jog „dalis visuomenės pripratinta“.
„Pažeidimas atrodo nedidelis, bet tai dar vienas žingsnis, naikinant tarptautinės teisės ribas“, – ragindamas ginti teisės principus kalbėjo jis.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius pažymėjo, kad buvo galima „dar kartą pasmerkti agresiją“, bet dabar suprantama, kad to neužtenka.
„Šioje rezoliucijoje mes nesustojame su pasmerkimu. Pasakę, kad neužtenka tik pasmerkti, iškeliame mintį, kad reikia Vakarų reakciją keisti, siūlyti naujus instrumentus, formuluoti Vakarų reikalavimą ir taikyti žymiai griežtesnes sankcijas, įskaitant ir atjungimą nuo tarptautinių pervedimų sistemos SWIFT“, – kalbėjo A.Kubilius.
Jo teigimu, Rusija bando atkirsti Ukrainą nuo Azovo jūros, perimdama Kerčės sąsiaurį.
TS-LKD atstovas pasiūlė Jungtinėms Tautoms perimti Kerčės sąsiaurio valdymą ir svarstė, kad JT galėtų pradėti taikos palaikymo misiją Rytų Ukrainoje. Pasak A.Kubiliaus, Vakarų valstybėms gali būti siūloma ir nepriimti Rusijos laivų į valstybių uostus.