Šią savaitę po pateikimo pritarta tokiam grupės Seimo narių parengtam Baudžiamojo kodekso pataisos projektui, už balsavo 70 parlamentarų ir 25 susilaikė. Toliau projektas bus svarstomas rudens sesijos metu.
„Senaties terminą Lietuva skaičiuoja nuo nusikaltimo padarymo, jeigu vaikui yra ketveri arba penkeri tuo metu, kai prieš jį yra smurtaujama, tai nuo to amžiaus skaičiuojamas 15 metų senaties terminas. Kai taip skaičiuojama, vaikui suėjus 19 metų ši senatis kaip ir pasibaigtų, papildomas saugiklis pratęsia šį laiką iki 25 metų“, – sakė projekto iniciatorė, Laisvės frakcijos atstovė Morgana Danielė.
Pataisomis M.Danielė su kolegomis iš konservatorių, socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio frakcijų siūlo nustatyti, kad senaties terminas tokio pobūdžio nusikaltimams būtų pradėtas skaičiuoti, kai nukentėjusiam asmeniui sueina 35 metai.
Šiuo metu Baudžiamajame kodekse įrašyta, kad dėl seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų nukentėjus nepilnamečiui senaties terminas negali baigtis anksčiau, negu jam sueina 25-eri.
„Šiandien mes siūlome padaryti išimtį šiam senaties terminui – būtent jį pailginti dėl veikų, susijusių su veikomis prieš nepilnamečius, seksualiniais nusikaltimais, seksualine prievarta prieš nepilnamečius. Pagal dabartinį terminą mes matome, kad iš tikrųjų trūksta galimybių aukoms pasiekti teisingumą ir vyrauja nebaudžiamumas seksualinių nusikaltėlių prieš vaikus“, – kalbėjo M.Danielė.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą, priklausomai nuo nusikaltimo sunkumo, senaties terminas siekia nuo trejų iki 30 metų, skaičiuojamas nuo nusikalstamos veikos padarymo iki nuosprendžio priėmimo dienos.
Iniciatoriai sako, kad senaties terminas byloms dėl seksualinio smurto nepilnametystės metais yra per trumpas, nes apie patiriamą seksualinę prievartą vaikai dažniausiai nutyli, bijodami smurtautojo bei aplinkinių reakcijų, nepasitikėdami pagalbos galimybėmis.
Aiškinamajame rašte pateikiami duomenys, kad sunkiausiems lytinio pobūdžio nusikaltimams prieš nepilnamečius senaties terminas išvis nėra taikomas Airijoje, Estijoje, Nyderlanduose, Švedijoje, Vengrijoje. Latvijoje sprendimą dėl senaties nepilnamečio išžaginimo ir kai kuriais kitais seksualinio smurto prieš nepilnametį atvejais priima teismas.
Dalyje ES valstybių kai kurių lytinio pobūdžio nusikalstamų veikų prieš nepilnamečius senaties eiga neskaičiuojama, kol tų veikų aukos nesulaukia tam tikro amžiaus. Ispanijoje šis amžius yra 35 metai, Vokietijoje – 30 metų, Vengrijoje – 21 metai, daugelyje kitų šalių – 18 metų.