2016 12 01

Seimas imasi dar vieno Darbo kodekso pataisų šūsnio

Pirmoje dienos pusėje nutaręs svarstyti valdančiųjų pataisas dėl dalies socialinio modelio nuostatų atšaukimo arba jų įsigaliojimo atidėjimo, Seimas ketvirtadienio pavakarę priėmė svarstyti dar vieno naujojo Darbo kodekso pataisų glėbį.
Flashmobas už naują Darbo kodeksą
Darbo kodeksas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Už tai, kad Socialinių reikalų ir darbo komiteto nario konservatoriaus Rimanto Jono Dagio parengtas Darbo kodekso pakeitimus Seimas svarstytų balsavo 77 Seimo nariai, prieš – 5, o susilaikė 16 parlamentarų.

Pasak parlamentaro, šios pataisos – 23 nuostatos, kurios nepapuolė į tuos projektus, kurie buvo Seimui teikiami, kai naująjį Darbo kodeksą vetavo prezidentė.

R.J.Dagys taip pat akcentavo nekovosiąs dėl tų savo pataisų, kurioms Trišalė taryba nepritars.

Pataisomis siūloma grąžintu iki šiol veikiančią nuostatą, kad švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė būtų viena valanda sutrumpinta.

Atskiru straipsniu siūloma numatyti, ką darbdaviui būtų draudžiama daryti, kai paskelbiamas streikas.

Norima sugriežtinti finansines sankcijas darbdaviams, kurie dels atsiskaityti su atleistais darbuotojais, nes naujasis kodeksas numato, kad darbdaviui delsiant atsiskaityti, jis privalėtų mokėti netesybas – jos būtų mokamos už kiekvieną uždelstą mėnesį, bet ne ilgiau kaip už tris mėnesius. R.J.Dagys siūlo šį apribojimą naikinti.

Parlamentaras siekia, kad įmonėse, kuriose dirba daugiau kaip 20 žmonių, darbo taryba darbdavio iniciatyva galėtų būti sudaryta, o jeigu tokios tarybos pareikalautų darbuotojai, ją sudaryti būtų privalu. Naujasis kodeksas numato, kad tokios tarybos darbdavio iniciatyva privalėtų susikurti.

Siūloma atšaukti kodekse numatytą nuostatą, kad darbdavys gali atsisakyti tenkinti darbuotojo prašymą laikinai dirbti ne visą darbo dieną tik dėl svarbių priežasčių.

Pataisomis siūloma nustatyti, kad darbo sąlygos darbdavio sprendimu gali būti keičiamos darbuotoją įspėjus ne anksčiau kaip prieš tris darbo dienas, o ne per protingą terminą, kaip naujasis kodeksas numato dabar.

R.J.Dagys siūlo didinti darbdavio mokamą kompensaciją darbuotojui, jeigu jis būtų atleistas labai greitai ir nenurodant priežasties – dabar kodeksas leidžia tokius atleidimus įspėjus prieš tris darbo dienas ir išmokant 6 mėnesių darbo užmokesčio dydžio kompensaciją. R.J.Dagys siūlo šią kompensaciją didinti iki 8 mėnesių atlyginimo dydžio.

Terminuotas darbo sutartis nuolatinio pobūdžio darbui siūloma sudaryti tik tais atvejais, jeigu dėl to būtų sutarta kolektyvinėje sutartyje. Dabar tai kodekse nenumatyta, kodeksas leidžia tokių darbo sutarčių nuolatinio pobūdžio darbams sudaryti ne daugiau kaip 20 proc. visų darbdavio sudarytų darbo sutarčių. R.J.Dagys siūlo šią nuostatą palikti.

Lapkričio pradžioje baigiantys kadenciją parlamentarai Darbo kodeksą šiek tiek pataisė. Pakeitimai priimti, atsižvelgiant į prezidentės Dalios Grybauskaitės pastabas. Tada parlamentarai nutarė veto atmesti, bet pagal prezidentės siūlymus teikti pataisas ir patobulinti kodeksą. Seimas priėmė pakeitimus dėl šešių prezidentės pastabų, o dar į 13 kol kas neatsižvelgė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis