Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2012 11 13 /17:20

Seimas panaikino VRK įgaliojimus – komisija dirbs dar mėnesį, vėliau bus suformuota nauja

Seimas nusprendė panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įgaliojimus. Nors dabartinės sudėties komisija dirbs dar mėnesį, organizuoti pakartotinius rinkimus kovo pradžioje Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje turės jau nauja komisija.
Zenonas Vaigauskas
Zenonas Vaigauskas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Už VRK įgaliojimų panaikinimą balsavo 55, prieš 28, susilaikė 17 Seimo narių.

Vieni Seimo nariai siūlė VRK tuoj pat atstatydinti, kiti tvirtino, kad komisijos nariai privalėtų pabaigti bent jau šių rinkimų organizavimą, kadangi kovo pradžioje vyks pakartotiniai rinkimai Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje ir galbūt Biržų-Kupiškio apygardoje, jeigu Seimas trečiadienį nuspręs, kad reikia naikinti šios apygardos rinkimų rezultatus.

Tiesa, pabrėžta, kad finansavimas VRK ir apygardų bei apylinkių komisijoms nebuvo pakankamas, tad atsakomybę turėtų prisiimti ir Vyriausybė.

Vis dėlto galutiniame balsavime nulėmė tų Seimo narių balsai, kurie norėjo naujos VRK jau per artimiausius rinkimus.

Anot VRK pirmininko Zenono Vaigausko, komisija dirbs dar mėnesį, nes kaip tik tada įsiteisės Seimo sprendimas. „Mes dar turime darbų. Jau šiandien pradėjome savivaldybių tarybų narių įgaliojimų nutraukimą, naujų narių pripažinimą. Bus Seimo narių, kurie neprisieks, vietoj jų naujus reikės pripažinti ir t.t. Mes pradedame ir rinkimų Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje organizavimą, komisijas reikia sudaryti, kandidatus registruoti. Dar daugybė darbų yra su politinės kampanijos finansavimo kontrolės įstatymu – tuoj prasidės ataskaitų priėmimas, nagrinėjimas, audito reikalai“, – darbus, kuriuos dar turės nuveikti, vardijo Z.Vaigauskas.

Tai pradės dabartinė VRK, bet pabaigti jau turės naujoji komisija, kurią suformuoti privalės naujasis Seimas. „Formuodamas naująją komisiją Seimas atsižvelgs į tai, kad keičiasi komisijos sudarymo tvarka. Ne visos partijos yra laimėjusios rinkimus, tų partijų atstovų neliks“, – teigė Z.Vaigauskas.

Svarstė dėl KT išvados

Nutarimo projekte, remiantis Konstituciniu Teismu, teigiama, kad patvirtindama rinkimų rezultatus VRK pažeidė Seimo rinkimų įstatymą ir todėl Seimas priima sprendimą nutraukti komisijos įgaliojimus.

Tačiau ne visi Seimo nariai sutinka, kad VRK darbo kokybė pagerės tik pakeitus jos sudėtį.

„Ar jūs manote, kad pakeitus pirmininką pagerės visi reikalai? Gal reikia įstatymus keisti, o ne galvas kirsti?“ – nutarimo projektą Seimui pristačiusio Seimo vicepirmininko konservatoriaus Česlovo Stankevičiaus klausė „darbietis“ Vydas Gedvilas.

Č.Stankevičius pripažino, kad reikia keisti ir įstatymus, tačiau tai galės padaryti tik naujos kadencijos Seimas. Tuo tarpu dabar, anot pranešėjo, bent dalis VRK narių, kurie nerasdavo pakankamai laiko darbui komisijoje, turi būti pakeisti.

„Komisijos pertvarkymas bent dalinis yra naudingas“, – pažymėjo Č.Stankevičius.

Socialdemokratas Juozas Olekas teiravosi, ar VRK įgaliojimus nutraukus neiškiltų daugiau bėdų, nes dabar šiai komisijai pats darbymetis.

Č.Stankevičius sutiko, kad įgaliojimų nutraukimų laiką galima pratęsti.

Po pateikimo už nutarimo projektą pasisakė 59 Seimo nariai, prieš buvo 24, susilaikė 23 parlamentarai.

Nutarimą Seimas svarstys ypatingos skubos tvarka.

Nutarimo svarstymo diskusijoje pasisakęs parlamentaras Mantas Varaška teigė, kad VRK sudėtį turėtų keisti jau naujos sudėties Seimas, nes dabar komisija turės daug darbo priimdama naujų Seimo narių tarybos narių mandato atsisakymo pareiškimuskdama pažymėjimus trims naujiems Seimo nariams. „Kas tai darys, jei VRK įgaliojimai bus panaikinti“, – klausė M.Varaška.

Savo ruožtu konservatorius Kęstutis Masiulis teigė, kad šiuo atveju Seimas mažiausiai turėtų rūpintis biurokratija.

„Man kelia abejonių toks rūpestis biurokratinės eigos tęstinumu. Aš labiau norėčiau girdėti rūpestį pokyčiais. Vargu, ar dabartinis VRK vadovas gali būti pokyčių šalininkas, nes jis buvo sistemos stabilumo garnatas. (...) Pakantumas pažeidimams VRK turėjo baigtis. Pranešimų apie daugelį pažeidimų buvo ir anksčiau. Tik anksčiau niekas į tai nekreipdavo dėmesio“, – kalbėjo K.Masiulis.

Socialdemokratė Irena Šiaulienė sakė, kad biurokratija kaip tik yra VRK baudimas atimant įgaliojimus, kai realiai VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas esą nieko negalėjo padaryti kitaip.

„Nutraukti VRK įgaliojimus galima tik tada, kai Seimo rinkimų rezultatai pripažįstami iš esmės neteisingais. To KT nepadarė“, – kalbėjo I.Šiaulienė.

Be to, ji teigė, kad Vyriausybė neskyrė pakankamai lėšų rinkimams organizuoti, todėl dalį kaltės turėtų prisiimti ir ji.

Konservatorius Saulius Pečeliūnas siūlė prieš priimant sprendimą į Seimą pasiaiškinti pakviesti VRK pirmininką.

Po svarstymo už nutarimo projektą, kuriuo naikinami VRK įgaliojimai, balsavo 59 parlamentarai, 24 buvo prieš, susilaikė 27 Seimo nariai.

Nutarimą priimti Seimas ketina antradienį apie16 val.

Pats VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigė laukiantis Seimo sprendimo.

„Laukiame Seimo sprendimo. Aš manau, kad Seimas turėtų tokius sprendimus svarstyti po KT sprendimo, jeigu yra KT koks nors sprendimas, keičiantis VRK sprendimus. Tuomet atsiranda reikalas svarstyti dėl naujos sudėties VRK sudarymo“, – antradienį sakė jis.

Įstatymas numato, kad Seimas Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimus nutraukia, jei nustatyti esminiai rinkimų rezultatai yra neteisingi arba komisijos veikla neatitinka rinkimų įstatymų.

Nutarimo projekte siūloma, kad VRK įgaliojimai nutrūktų nuo lapkričio 22 dienos, o teisingumo ministro ir Lietuvos teisininkų draugijos prašoma iki lapkričio 26 dienos pateikti Seimui kandidatūras į komisijos narius.

Konstitucinis Teismas šeštadienį paskelbė, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas, tačiau mandatų skaičius daugiamandatėje apygardoje nustatytas teisingai.

Teismo teigimu, „darbiečiai“ Jolanta Gaudutienė, Jonas Pinskus, Živilė Pinskuvienė į Seimą pagal Darbo partijos sąrašą išrinkti pažeidžiant Seimo rinkimų įstatymo nuostatas, kuriose įtvirtintas draudimas papirkti rinkėjus ir reguliuojamas kandidatų reitingo skaičiavimas bei sąrašų galutinės eilės nustatymas.

Taip pat KT konstatavo, kad Vyriausioji rinkimų komisija negalėjo tvirtinti galutinių rinkimų rezultatų Biržų-Kupiškio apygardoje ir privalėjo pripažinti juos negaliojančiais. KT išvadoje teigiama, kad vienoje apygardos apylinkėje pasibaigus balsavimui nesilaikyta įstatyme nustatytos balsų skaičiavimo tvarkos, padaryti kiti šiurkštūs pažeidimai, turėję esminę įtaką rinkimų rezultatų nustatymui šioje apygardoje, bet Vyriausioji rinkimų komisija to netyrė ir nevertino.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos