Nesvarstyti Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projekto, kuriuo siūlyta vardus ir pavardes nelietuviškais rašmenimis įteisinti pagrindiniame dokumentų puslapyje, antradienį pasiūlė opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija.
„Manome, kad [projektą] tikslinga svarstyti kitu metu, kai galėsime išdiskutavę jį priimti, o ne tada, kai mažai likę posėdžių jau šiais metais“, – per posėdį kalbėjo LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis prieš Seimo posėdį taip pat teigė, jog klausimą derėtų atidėti.
„Netinkamas laikas prieš šventes vėl atidaryti tokį frontą, audrinti visuomenę. Klausimas yra jautrus, susijęs su lietuvių kalbos statusu, su žmogaus teisėmis. Negirdi valdantieji, o be opozicijos balsų nei vienas, nei kitas įstatymas nebus priimtas“, – žurnalistams komentavo tautos atstovas.
Netinkamas laikas prieš šventes vėl atidaryti tokį frontą, audrinti visuomenę.
Valdančiosios Laisvės frakcijos atstovas Vytautas Mitalas klausimo dėl originalių asmenvardžių rašymo, įskaitant raides „q“, „w“ bei „x“, asmens dokumentuose iš Seimo darbotvarkės ragino neišbraukti.
„Norėčiau paprašyti opozicijos nesiūlyti išbraukti klausimų, kurie yra tikrai seni ir apie kuriuos jau vyko ilgai diskusija, tai yra Asmens vardo ir pavardės įstatymas, kuris iš tikrųjų galėtų dabar, šiandien ramia dvasia apsvarstytas, ir Seimas nuspręstų, į kurią pusę jis juda toliau“, – dėstė V.Mitalas.
Jam antrino Lietuvos regionų frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.
„Aš taip pat siūlau darbotvarkėje palikti vardų ir pavardžių įstatymą. Niekada nebus to gero laiko, pakankamai daug to laiko buvo. Čia yra tik svarstymas, turėsime pertrauką ilgesnę, galėsime labiau išdiskutuoti tuos variantus, todėl galvoju, kad verta palikti [projektą] darbotvarkėje, o į pavasario sesiją ateiti su sprendimais“, – kalbėjo Seimo narė.
Prieš balsuojant dėl projekto išbraukimo iš darbotvarkės, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo, jog tai – klausimas, kurį Seimas svarsto jau ne vieną kadenciją.
I.Šimonytė: parlamentui nereikia dar vienos gėdos
Už tai, kad Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektas būtų išbrauktas iš antradienio Seimo posėdžio darbotvarkės, balsavo 44 parlamentarai, prieš – 17, susilaikė 3.
Kaip balsavo kiekvienas Seimo narys, galite patikrinti čia.
Po balsavimo Seimo pirmininkė išreiškė viltį, kad artimiausiu metu projektą bus galima išdiskutuoti.
„Mes turėjome pakankamai platų politinį sutarimą šiuo klausimu, bet siūlau diskusijas perkelti į vėlesnį laikotarpį, kaip ir pageidavo šiandieną tiek Valstiečių iržaliųjų sąjungos atstovai, tiek ir kiti lyderiai“, – teigė ji.
Priežasčių, kodėl projektas dėl vardų ir pavardžių rašymo originaliais rašmenimis negalėjo būti svarstomas antradienį, teigė nesuprantanti ir premjerė Ingrida Šimonytė.
Ji pažymėjo, jog šiuo klausimu buvo klausymai, jis – parengtas svarstymui Seimo posėdžių salėje.
„Bet kadangi opozicija gana vieningai prašė išimti šitą klausimą iš darbotvarkės per seniūnų sueigą, tikrai, manau, šitam parlamentui nereikia per svarstymą dar vienos gėdos, kurią jis jau yra turėjęs per ankstesnį šio projekto pateikimą. Siūlyčiau judėti pirmyn ir grįžti prie šio klausimo tada, kada galbūt visiems atrodys mažiau skaudu palaikyti šito projekto svarstymą“, – ragino I.Šimonytė.
Siūlyčiau judėti pirmyn ir grįžti prie šio klausimo tada, kada galbūt visiems atrodys mažiau skaudu palaikyti šito projekto svarstymą.
Jos žodžiai paaiškina, kodėl beveik visa valdančioji konservatorių frakcija nedalyvavo balsavime dėl klausimo išbraukimo iš darbotvarkės.
Tikslą pakeisti įstatymus ir įteisinti asmenvardžių rašybą pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos įsirašė į koalicijos sutartį.
Nors įsipareigojo dėti pastangas, kad šis klausimas per racionaliai būtiną jų svarstymams laiką būtų priimtas ir įgyvendintas, partijos pažymėjo, jog jų frakcijose dėl asmenvardžių rašybos gali būti nuomonių išsiskyrimų.
Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą Seimas įsitraukė į pavasario ir rudens sesijų darbotvarkes.
Įstatymo projektą dėl originalių asmenvardžių rašymo, įskaitant raides „q“, „w“ bei „x“, asmens dokumentuose dar praėjusioje kadencijoje registravo 70 Seimo narių iš konservatorių, liberalų, „valstiečių“ ir socialdemokratų frakcijų.
2017-ųjų kovą alternatyvų projekto variantą registravo Seimo konservatoriai Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Stasys Šedbaras, Vytautas Juozapaitis, Arvydas Anušauskas ir Agnė Bilotaitė.
Politikai, siekdami „saugoti valstybinę lietuvių kalbą“, pasiūlė lotyniško pagrindo rašmenimis vardų ir pavardžių rašybą leisti tik papildomame paso puslapyje ar kitoje tapatybės kortelės pusėje.
Toks įrašas teisinės galios neturėtų.
Šį projektą Seimas taip pat ketino svarstyti antradienį, tačiau, balsų dauguma, ir jis iš darbotvarkės buvo išbrauktas.