Po pateikimo už šias pataisas balsavo 64 parlamentarai, prieš buvo 20, susilaikė 25.
Seimas pritarė, kad jos būtų svarstomos skubos tvarka.
Toliau pataisos bus svarstomos Seimo Sveikatos reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetuose, po to grįš į Seimo salę, kur lauks dar du balsavimai.
Vyriausybė siūlo, kad sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, būtų finansuojamas darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu jo lėšomis.
Išimtis būtų taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau būtų finansuojamas iš biudžeto.
Valdantieji siekia, kad įstatymas pradėtų veikti nuo šių metų gruodžio.
„Iki to laiko darbuotojai, kuriems privaloma testuotis, turės laiko pasiskiepyti bent viena doze“, – pristatydamas pataisas posėdyje antradienį sakė A.Dulkys.
Sutaupytų 19 mln. eurų
Jo teigimu, per mėnesį atliekama iki 170 tūkst. darbuotojų testų.
„Taigi, nustačius, kad už patikrinimus moka darbuotojai, tik preliminariais skaičiavimais būtų sutaupyta 19 mln. biudžeto lėšų per metus“, – kalbėjo jis.
Socialdemokratas Algirdas Sysas posėdyje pažymėjo, kad Darbo kodeksas numato, jog darbdavys atsakingas už saugą ir sveikatą darbe, tad esą jo prievolė sumokėti už testus.
Anot A.Dulkio, net ir esant dabartiniam reglamentavimui dalis darbdavių apmoka testavimą savo sąskaita.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga klausė, ar susipriešinimo su visuomene ir taip nėra pakankamai. Jis kėlė klausimą, ar naujos prievartinės priemonės nesulauks atvirkštinės reakcijos, nei iš jų tikimasi.
„Ar tie 19 mln. eurų verti to?“, – klausė jis.
A.Dulkys jam atsakė, kad pandemijos valdymui padėtų politikų vieningumas, deja, anot ministro, to pasiekti nepavyko.
Ministras tęsė kasdieną gaunantis po neva stebuklingą pasiūlymą, kuris turėtų išspręsti visas pandemijos problemas, tačiau tokių sprendimų, A.Dulkio teigimu, tiesiog nėra.
„19 milijonų yra tarp kitko, manęs kaip ministro klausia kainos mobilių komandų, vakcinavimo centrų, paštininkų. Kiekvienas gyventojas turi savo nuomonę, kiek dar išleisti kaštų, kad pasiektume kiekvieną žmogų. Šiandien, matyt, investuojam į gyvybes“, – sakė A.Dulkys.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje dirbanti parlamentarė Rimantė Šalaševičiūtė kėlė klausimą, kas bus, jei už tekstus nenorintys mokėti darbuotojai mes darbus ir kreipsis į Užimtumo tarnybą.
„Iš „Sodros“ jiems bus mokamos išmokos. Reikėjo paprognozuoti, kiek tai gali kainuoti valstybei“, – sakė ji.
Ministras sakė, kad tokios priemonės verčia imtis pandeminė situacija. A.Dulkys sakė, kad tai daroma ir tam, kad nereikėtų uždarinėti ekonomikos.
„Turime matyti bendrą paveikslą – šiandien yra nepasiskiepijusių pandemiją. Šiandien turime atvertus verslus, veikia renginiai, dirba ugdymo įstaigos, mūsų žmonės keliauja po pasaulį“, – aiškino A.Dulkys.
A.Dulkys: turime vakcinos visiems
Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad prasidėjus pandemijai buvo paskelbti karantinai, ir dabar yra paskelbta ekstremalioji situacija.
Jo teigimu, Europos Komisija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras Europos Vaistų Agentūra, Pasaulio Sveikatos Organizacija vienareikšmiškai pabrėžia, kad tik užtikrinus pakankamas skiepijimo apimtis bus galima suvaldyti pandemiją.
„Deja, Lietuvos ir kitų šalių pavyzdžiai rodo tolesnes pandemijos bangas“, – sakė jis. Ministras pabrėžė, kad bangos ypač paliečia nevakcinuotą visuomenės dalį.
A.Dulkys pabrėžė, kad skiepijimasis yra efektyvi priemonė stabdyti ligos plitimą, apsaugoti žmones nuo komplikacijų, mirties.
Jo teigimu, Lietuvoje paskiepyta apie 63 proc. gyventojų, tačiau to nepakanka užkirsti kelią infekcijai. Todėl, anot jo, reikia didinti pasiskiepijusiųjų skaičių.
„Testavimas ir ankstyva diagnostika yra svarbios priemonės (...) Tačiau tiek testavimas tiek bendrosios profilaktikos priemonės nėra pakankamos, kad būtų galima apsaugoti nuo apsikrėtimo ar suvaldyti viruso plitimą“, – kalbėjo jis.
A.Dulkio teigimu, šiuo metu Lietuvoje turime tiek vakcinos, kad pakanka visiems Lietuvos gyventojams paskiepyti pagal visą skiepijimo schemą.
„Valstybė turėtų kompensuoti tik vieną, efektyvesnę apsaugos priemonę, tai yra, skiepijimą ir taip netiesiogiai paskatinti gyventojus skiepytis“, – sakė jis.
Siūlo, kad valstybė mokėtų ne tik už darbuotojų, bet ir studentų testus
Visa eilė opozicijos atstovų Seimui teikia to paties Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, pagal kurias darbuotojų, besimokančių ir studijuojančių asmenų sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, finansuojami valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka.