2017 04 04 /17:07

Seimas nagrinės siūlymą įteisinti individualų konstitucinį skundą

Seimas antradienį po pateikimo pritarė Konstitucijos pataisai, kuri įteisintų individualų skundą į Konstitucinį Teismą (KT).
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Šiuo projektu siekiama įgyvendinti individualų konstitucinį skundą, kad kiekvienas pilietis galėtų kreiptis į KT tiesiogiai dėl savo pažeistų teisių ir laisvių su sąlyga, kad jis bus išnaudojęs visas kitas teisines savo teisių ir laisvių gynybos priemones“, – sakė pataisas pristatęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Už grupės parlamentarų pateiktą Konstitucijos pataisos projektą balsavo 79 Seimo nariai, aštuoni susilaikė. Projektą toliau nagrinės Seimo komitetai, o svarstymas plenariniame posėdyje numatytas birželio pabaigoje.

Pagal pataisą, kiekvienas asmuo turėtų teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą, jei manytų, kad jo skundžiamo teisės akto pagrindu priimtas sprendimas pažeidė jo konstitucines teises ar laisves. Toks asmuo turėtų būti jau išnaudojęs visas teisinės gynybos priemones.

Teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą taip pat turėtų Seimo, vaiko teisų apsaugos ir lygių galimybių kontrolieriai.

Kaip pažymėjo J.Sabatauskas, norintis pateikti skundą KT asmuo turėtų sumokėti vienos bazinės socialinės išmokos (38 eurų) dydžio žyminį mokestį, tačiau KT priimtus nagrinėti kreipimąsi mokestis būtų grąžinamas.

„Jei Konstitucinis Teismas nustatytų, kad įstatymas, Vyriausybės nutarimas ar prezidento patvirtintas aktas prieštarauja Konstitucijai, tai būtų pagrindas atnaujinti procesą jo byloje“, – sakė pataisas pristatęs komiteto vadovas.

Klausiamas, ar įdiegus individualų kreipimąsi į Konstitucinis Teismas nebus užverstas skundais, J.Sabatauskas tvirtino, kad su laiku prašymų srautas susireguliuos, taip pat gali sumažėti kreipimųsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

„Atsiradus naujai galimybei, tokių kreipimųsi iš tiesų padaugės, tačiau praėjus tam tikram laikui susireguliuos. Nepamirškime vieno dalyko – į KT bus galima kreiptis tik dėl įstatymo, Vyriausybės nutarimo ir prezidento priimto teisės akto, tai reiškia, turės būti pateikti teisiniai argumentai. Ir nebereikės galbūt žmogui važiuoti į Strasbūrą, jei KT priims jam palankų sprendimą“, – kalbėjo socialdemokratas.

Konstitucijos pataisos projektą teikia 37 parlamentarai, tarp jų – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas, didžiausios parlamento Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis, kiti valdančiųjų „valstiečių“ ir socialdemokratų, taip pat opozicinių konservatorių ir liberalų atstovai.

Siūloma, kad individualus konstitucinis skundas būtų įvestas nuo 2020 metų rugsėjo.

Mažėjant skundų Konstituciniam Teismui, jo vadovas Dainius Žalimas irgi ragina įteisinti individualų konstitucinį skundą. Pasak jo, taip ne tik būtų užtikrinta geresnė asmenų teisių apsauga, bet ir pasiekta, kad Konstitucinį Teismą pasiektų daugiau svarbių bylų. KT vadovas pažymi, kad ši galimybė piliečiams suteikta beveik visose Europos Šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų