2013 12 03

Seimas nepasiduoda: iš naujo svarstys pataisas, kurios leistų iš posto iškrapštyti Darių Valį

Seimas antradienį nesutiko laikyti nepriimtomis Prokuratūros įstatymo pataisas, kurias vetavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Parlamentarai nusprendė jas svarstyti iš naujo.
Darius Valys
Darius Valys / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Seimo priimtos pataisos, kurios atvertų galimybę Seimui siūlyti atleisti generalinį prokurorą, jeigu parlamentas nepritarė jo ataskaitai, didina įtampą tarp Seimo ir prezidentės Dalios Grybauskaitės.

Ji vetavo šias pataisas ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), prašydama išaiškinti nuostatas, susijusias su prokurorų nepriklausomumu ir generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų pagrindais ir tvarka.

Ar prokuroras turi atsiskaityti ir dėl jo ataskaitos turi būti balsuojama? Ar jis tiesiog pristato ataskaitą, išklauso pastabas ir vykdo veiklą, į ją nesikišant kitoms institucijoms? – parlamentarų klausė R.Svetikaitė.

Už tai, kad pataisos būtų svarstomos iš naujo, antradienį balsavo 79 parlamentarai, 24 pasisakė už tai, kad jos būtų laikomos nepriimtomis. Į Seimo darbotvarkę šis klausimas grįš gruodžio 10 dieną, prieš tai jį svarstys Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Prezidentės D.Grybauskaitės patarėja Rasa Svetikaitė antradienį parlamentarams aiškino, kad Prokuratūros įstatyme įtvirtinta nuostata prieštarauja Konstitucijai.

„Joje nustatyta, kad prokuroras nepriklausomas ir klauso tik įstatymo. Įstatymuose negalima nustatyti reguliavimo, kuris sudarytų sąlygas kištis į generalinio prokuroro veiklą, jo nepriklausomumą“, – kalbėjo patarėja.

Ji pabrėžė, kad Konstitucijoje numatyta, jog generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

„Drąsos kelio“ atstovas Povilas Gylys aiškino, kad Seimas ir nesiūlo keisti Konstitucijos straipsnio, kuriame generalinio prokuroro atleidimo ir skyrimo iniciatyva paliekama prezidentui.

„Prezidentūra nenori, kad šio klausimo svarstyme dalyvautų Seimas, čia rimtas trūkumas. Seimas gali siūlyti, prezidentė gali priimti kitokį sprendimą. Bet atimti iš Seimo tokią teisę negalima“, – kalbėjo jis.

R.Svetikaitė pabrėžė, kad savo žodį dėl to dar tars KT, ji kartu priminė, kad Seimas ir taip dalyvauja generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo procese.

„Tačiau ar prokuroras turi atsiskaityti ir dėl jo ataskaitos turi būti balsuojama? Ar jis tiesiog pristato ataskaitą, išklauso pastabas ir vykdo veiklą, į ją nesikišant kitoms institucijoms?“ – klausė patarėja.

Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys pastebėjo, kad nėra valstybės įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovų, kurių Seimo nariai negali nieko paklausti ar paraginti geriau dirbti.

Anot jo, Generalinė prokuratūra nėra visiškai nepriklausoma nuo Seimo, nes šis, pavyzdžiui, tvirtina šios institucijos biudžetą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai