Už tai Seime balsavo 65 parlamentarai, prieš – 36, susilaikė 18 Seimo narių. Naujasis mokestis įsigalios šių metų rugsėjo mėnesį.
Parlamentarai dar spręs dėl lengvatinio PVM tarifo šilumos energijai – šiuo metu jis yra 5 proc., o siūloma didinti iki 9 proc. Lengvatinį PVM numatoma taikyti ir kompensuojamiesiems vaistams bei knygoms.
Mokesčių surenkama mažiau
Prieš balsavimą opozicijos parlamentarai piktinosi Vyriausybės vykdoma mokesčių didinimo ir taupymo politika, kuri esą sužlugdys Lietuvą. Neva mokesčiai nuolat didinami, tačiau vis tiek nesurenkami.
Premjeras Andrius Kubilius tikino, jog PVM surenkama mažiau ne dėl to, kad mokestis anksčiau buvo padidintas vienu procentu, o todėl, kad „ekonomika smuko greičiau, nei buvo galima prognozuoti“.
„Vaizdas yra toks, kad deficitas, jei nieko nedarysime, pasieks apie 13 mlrd. litų. Tokio deficito mūsų valstybė negalėtų pakelti“, – pabrėžė premjeras ir pridūrė, kad ir verslininkai, ir profsąjungos pritaria PVM didinimui, o jei tai nebūtų padaryta, tektų dar labiau mažinti algas ar pensijas.
„Negąsdinkite mūsų ir visos Lietuvos, jei jūs nesugebate rasti kitų būdų, tai nereiškia, kad jų nėra. PVM didinimas reiškia kainų didėjimą, kaip pasekmė – vartojimo mažėjimas, tada gamybos susitraukimas, šešėlinio sektoriaus didėjimas... Daugiau mokesčių jūs nesurinksite“, – sakė opozicijos lyderis, „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis.
Kitas „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Julius Veselka piktinosi premjero teiginiais, esą pakeitimams pritaria verslininkai. „Ką nori, gali verslui kenkti, jie vis tiek pritaria... Aš norėčiau, kad V.Uspaskichas grįžtų į Lietuvą ir padėtų verslininkams“, – pareiškė J.Veselka.
Jo teigimu, premjero aiškinimai, jog Vyriausybės politiką palaiko tokios organizacijos kaip Tarptautinis valiutos fondas ar Europos Sąjunga, dar nieko nereiškia: „Niekas negali apie mus geriau žinoti kaip mes patys.“
TPP susilaikė
Skilusi Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcija nepritarė PVM didinimui – iš 10-ies balsavusių šios frakcijos narių vienas balsavo „prieš“, o kiti 9 susilaikė.
Frakcijos seniūnas prieš balsavimą žurnalistams teigė, kad frakcija gali balsuoti „prieš“ mokesčių įstatymus ir net biudžetą, tačiau likti koalicijoje. „Frakcija nepakeitė savo nuomonės, mokesčių didinimui mes nepritarsime. Manome, kad šį procesą reiktų pristabdyti, – sakė L.Dinius. – (Dėl likimo koalicijoje) atsakymas yra tikrai nevienareikšmis. Matyt, tai bus derybų su koalicijos partneriais rezultatas.“