2015 11 19

Seimas pakeitė reikalavimus rinkimų apygardoms, nebeleis dalinti dovanėlių 

Seimas ketvirtadienį priėmė pataisas, kuriomis įgyvendino Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą dėl rinkėjų skaičiaus reikalavimų apygardoms, taip pat kartu uždraudė kampanijos metu rinkėjams dalinti nedideles dovanėles.
Seime pradėta svarstyti 2016 metų biudžetas
Seime / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Už tokias Seimo rinkimų įstatymo pataisas balsavo 87 Seimo nariai, prieš buvo vienas, susilaikė du parlamentarai. Pataisos įsigalios jas pasirašius prezidentei Daliai Grybauskaitei, tad turėtų galioti artimiausiems Seimo rinkimams kitų metų rudenį.

Pataisomis Seimas nustatė, kad rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, taip įgyvendindamas KT nutarime įvardintą rekomendaciją apygardas sudaryti taip, kad rinkėjų skaičiaus nuokrypis neviršytų 10 proc. nuo vidurkio.

Iki šiol reikalavimai apygardų riboms buvo 0,8-1,2 vidutinio rinkėjų skaičiaus, ir 20 proc. rinkėjų skaičiaus nuokrypį KT pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai. Konstitucinis Teismas paskelbė, kad dėl didelių rinkėjų skaičiaus skirtumų apygardose jų balsai tampa nelygiaverčiai, nes realus skirtumas gali siekti iki 50 proc. rinkėjų skaičiaus.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rinkimai Kaune
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Rinkimai

Taip pat Seimas pataisomis paankstino apygardų sudarymo datą – jei iki šiol Vyriausioji rinkimų komisija jas turėjo skelbti likus 95 dienoms iki rinkimų, dabar nustatytas 210 dienų terminas.

Ketvirtadienį balsuodamas dėl Seimo narių pasiūlymų parlamentas taip pat išbraukė šiuo metu galiojančią nuostatą, kuri leidžia rinkėjams kampanijos metu dovanoti mažareikšmius daiktus (iki 1,5 euro vertės). Pataisos leis rinkėjams dalinti tik partijų simbolika pažymėtą spausdintą medžiagą -rinkimų programas, lankstinukus, kalendorius, atvirukus, lipdukus.

Liberalų sąjūdžio atstovas Eligijus Masiulis kėlė klausimą, kodėl nedidelės dovanėlės braukiamos tik iš Seimo rinkimų, bet leidžiamos Europos Parlamento, savivaldos rinkimuose, ir tokį reguliavimą vadino nenuosekliu, bet Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) narys konservatorius Algis Strelčiūnas informavo, kad analogiškos pataisos planuojamos ir kitiems rinkimams, suvienodinant praktiką.

Seimas nepritarė Vytauto Matulevičiaus siūlymui leisti Seimo rinkimuose kandidatuoti visuomeniniams komitetams. V.Matulevičius siūlė leisti rinkimuos kandidatuoti visuomenininkų komitetams sakydamas, jog jie atstovautų partijoms nepriklausančių žmonių interesams.

„Aš norėčiau pateikti jums vieną kitą skaičių. Šiuo metu Lietuvoje yra 2 mln. 921 tūkst. gyventojų. Partijoms priklauso 118 tūkst. 813 žmonių. Tai yra tik 4 proc. Lietuvos gyventojų. Kas jiems atstovauja? Kas atstovauja tiems, kurie yra nepartiniai? Tai gali daryti ir partijos, tačiau partijos, jūs puikiai suvokiate, turi tam tikro uždarumo, turi specifinių interesų ir nepartinės visuomenės dalies nuomonei geriausiai gali atstovauti visuomeniniai rinkimų komitetai“, – kalbėjo V.Matulevičius.

Po balsavimo, kuriuo jo pasiūlymas atmestas, parlamentaras Seimo kolegas pavadinio bailiais. „Tai parodė, kad jūs vis dėlto nesate kovotojai, nepasitikite savo jėgomis ir bijote nepartinių konkurencijos. Lietuva yra nepartinė, o jūs nenorite įsileisti visuomenininkų. Esate bailiai!“ – sakė V.Matulevičius.

Seimo rinkimai vyks 2016 metų spalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis