Konservatorė Irena Degutienė, ragindama balsuoti už šį įstatymą, kalbėjo, kad naująja redakcija yra įvertinamos valstybės finansinės galimybės ir tuo pačiu bedarbiai skatinami ieškoti darbo. Jai pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys. „Įstatymo projektas yra prisitaikymas prie rinkos situacijos, kai bedarbių kiekis didelis, o valstybės lėšos nėra guminės“, – parlamentarams aiškino ministras.
Tačiau „darbietis“ Kęstutis Daukšys įsitikinęs, kad tokie pakeitimai yra tik „nosies papudravimas“, siekiant parodyti, kad kažkas daroma. Jis naujajame projekte pasigedo darbo vietų poreikio analizės bei rimtesnių įstatymo pakeitimų.
Skatins viešuosius darbus
Įmonės, kurios dėl finansinių sunkumų dirba ne visą darbo laiką ar jose skelbiamos prastovos, galės atlikti laikino pobūdžio darbus, skirtus vietos bendruomenės socialinei infrastruktūrai palaikyti ir plėtoti. Siekiant padėti išlaikyti esamas darbo vietas, siūloma viešuosius darbus organizuoti ir ekonominių sunkumų patiriančiose įmonėse, o juose dalyvautų tiek minėtų įmonių darbuotojai, tiek teritorinės darbo biržos siųsti asmenys.
Apmokės keliones į darbą
Į naująjį Užimtumo rėmimo įstatymo projektą įtraukiamas bedarbių mobilumo rėmimas – t. y., neradus darbo arčiau gyvenamosios vietos, bus kompensuojamos kelionės išlaidas, kai vykstama į darbą tolimojo ar priemiestinio susisiekimo autobusais, traukiniais ar nuosavu transportu ir šios išlaidos viršija penktadalį įsidarbinusio buvusio bedarbio gaunamo atlyginimo, jei šis atlyginimas mažesnis už 2 MMA (1600 Lt).
Šios išlaidos galės būti kompensuojamos ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo įsidarbinimo dienos. Taip pat planuojama kompensuoti apgyvendinimo išlaidas, kai vykstama į darbo vietą ne dažniau kaip vieną kartą per darbo savaitę. Šių išlaidų kompensavimo dydis negali viršyti 0,5 MMA (400 Lt) už vieną mėnesį.
Gaus mažesnes stipendijas
Nuo šiol į mokymo stipendiją pretenduos ne tik netekę darbo gyventojai, bet ir tie žmonės, kuriems darbdaviai dar tik įteikė įspėjimo lapelius dėl atleidimo iš darbo. Šiuo metu bedarbiams profesinių kursų metu mokama 0,7 MMA (560 Lt), kai profesinis mokymasis trunka iki 3 mėnesių, ir 1 MMA (800 Lt), kai mokymasis trunka ilgiau nei 3 mėnesius, stipendija. Per praktiką (iki 6 mėn.) mokama 1 MMA dydžio išmoka.
Naujuoju įstatymu numatoma 0,7 MMA (560 Lt) dydžio nepriklausomai nuo mokymosi trukmės. Jei darbo netekęs žmogus nutraukia profesinio perkvalifikavimo kursus be svarbios priežasties, artimiausius 12 mėnesių jam mokytis ko nors kito nebus siūloma. O jei kursus baigęs asmuo atsisakys darbo biržos pasiūlyto darbo, atitinkančio kompetenciją, jam pusę metų nebus siūloma aktyviai dalyvauti darbo paieškoje.