Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 09 12 /16:58

Seimas po pateikimo pritarė pataisai, kuria siūloma nebausti homoseksualumą kritikuojančių asmenų

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė įstatymo pataisai, kuria siūloma homoseksualumo kritikos nelaikyti neapykantos skatinimu. Pataisos kritikai teigia, kad jeigu ji bus priimta, nebus kaip nubausti homofobiškus komentarus internete rašančių žmonių.
Eitynių „Už lygybę“ akimirka
Eitynių „Už lygybę“ akimirka / Rūtos Strakšaitės nuotr.

Už Baudžiamojo kodekso pataisą po pateikimo balsavo 47,  prieš – 15, susilaikė 20 parlamentarų.

Pataisą palaikė Darbo partijos frakcija, konservatoriai, „Drąsos kelio“ ir „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai. Socialdemokratai balsavo prieš arba susilaikė.

A.Patackas nori apginti teisinį gėrį – kalbos laisvę. Ir visai nesvarbu, kokia ideologija motyvuojama cenzūra, – sakė V.Aleknaitė-Abramikienė.

Toliau pataisa bus svarstoma Seimo komitetuose, o į parlamento posėdžių salę sugrįš gruodžio mėnesį.

Pataisą Seimui pateikė „Drąsos kelio“ atstovas Algirdas Patackas, ją pasirašė „darbiečiai“ Gediminas Jakavonis ir Dangutė Mikutienė, konservatoriai Rytas Kupčinskas, Irena Degutienė, Vytautas Juozapaitis, socialdemokratas Edvardas Žakaris, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius ir Seimo Liberalų frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

„Seksualinio elgesio ar seksualinės praktikos, įsitikinimų ar pažiūrų kritika arba aptarimas, arba įtikinėjimas pakeisti tokį elgesį, praktiką, įsitikinimus ar pažiūras, savaime nelaikoma tyčiojimusi, niekinimu, neapykantos skatinimu, diskriminavimu ar skatinimu diskriminuoti“, – tokią formuluotę grupė Seimo narių siūlo įrašyti į Baudžiamąjį kodeksą.

A.Patackas teigė, kad pateikti tokį siūlymą paskatino visuomeninės organizacijos. „Drąsiečio“ teigimu, ji turėtų apsaugoti konstitucinę piliečių teisę turėti įsitikinimus ir juos laisvai reikšti.

Konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė aiškino, kad šia pataisa „siekiama įvesti balansą“, anot jos, nors esame kriminalizavę neapykantos kurstymą, egzistuoja išraiškos ir pasisakymo laisvė.

„A.Patackas nori apginti teisinį gėrį – kalbos laisvę. Ir visai nesvarbu, kokia ideologija motyvuojama cenzūra. Nepamirškime, kad dar tik pateikimo stadija, mes svarstysime, žiūrėsime. Manau, jog kalbos laisvė yra didelis teisinis gėris demokratinėje valstybėje, socialinės pozicijos išreiškimo galimybė“, – kalbėjo ji.

Tuo metu konservatorių frakcijoje dirbantis Rokas Žilinskas priminė, kad Lietuva yra demokratinė valstybė. „Įsitikinimų, elgesio, praktikos kritika ir taip yra teisėta, kol mes neištraukiame iš konteksto ir nepasakome, kad štai šitos grupės elgesio kritika yra teisėta. Ar mes norime pasakyti, kad visų kitų socialinių grupių elgesio kritika yra neteisėta? Pagalvokite, ką mes darome? Ištraukiame iš konteksto, ir kontekste teisingas faktas tampa neteisingu“, – aiškino jis.

Prieš homoseksualus be atvangos kovojantis „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Petras Gražulis aiškino, kad tokia pataisa pateikta pačiu laiku.

„Niekam prieš keletą metų net nebūtų atėjusi mintis, kad žmogus gali būti nubaustas už tai, kad homoseksualizmo atžvilgiu išsakė savo poziciją – neįžeidinėdamas, diskusijų metu“, – tvirtino politikas.

P.Gražulis aiškino, kad negalima įžeidinėti visų žmonių – ar jie homoseksualūs, ar narkomanai, ar alkoholikai.

„Žmogaus neturime teisės smerkti, bet reiškinį... Turime aiškinti vaikams ir jaunimui, kas yra blogis. Su juo reikia kovoti, o ne propaguoti, ką dabar daro socialdemokratai“, – dėstė P.Gražulis.

Tolerantiškas jaunimas: pataisa leis kurstyti neapykantą

Ketvirtadienį Tolerantiškojo jaunimo asociacija išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad pritardamas šiam projektui Seimas pažeidė Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybai duotus įsipareigojimus.

Asociacija priminė, kad Seimo Teisės departamentas yra įspėjęs, kad Baudžiamojo Kodekso pataisa pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintą visų asmenų lygybės įstatymui principą.

Anot pranešimo, šio įstatymo priėmimas ne tik sudarytų galimybes nebaudžiamai kurstyti neapykantą LGBT asmenų atžvilgiu, bet ir įteisinti asmenybę žalojantį homoseksualių asmenų gydymą.

„Atsižvelgdami, kad populistinių partijų dominuojamas Seimas piktybiškai nesilaiko Lietuvos prisiimtų įsipareigojimų ir pastoviai pritaria įstatymų projektams įtvirtinantiems diskriminaciją dėl lytinės orientacijos kviečiame visas žmogaus teises Lietuvoje ginančias organizacijas parengti bendrą kreipimąsi į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą, Europos Sąjungos ir Europos Tarybos institucijas prašant imtis priemonių prieš Lietuvą dėl įsipareigojimų nevykdymo“, – teigia asociacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos