2015 10 15 /14:51

Seimas po pateikimo pritarė revoliuciniams darbo santykių pakeitimams: kas bus kitaip?

Seimas po pateikimo ketvirtadienį pritarė socialiniam modeliui, kuriuo ketinama iš esmės pakeisti darbo santykius.
Mitingas prie Seimo
Prie Seimo vykęs mitingas prieš socialinį modelį / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Ketvirtadienį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė pateikė apie 40 įvairių teisės aktų projektų.

Už juos balsavo 82, susilaikė 16, prieš – 16 Seimo narių. Prieš balsavo 8 konservatoriai, 2 Mišrios Seimo narių grupės nariai ir 6 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai.

Prie šio klausimo Seimas grįš lapkričio pabaigoje.

Liberalų sąjūdžio frakcija siūlė paketą svarstyti skubos tvarka, tačiau Seimas tam nepritarė.

Prie šio klausimo Seimas grįš lapkričio pabaigoje, iki tol projektus nagrinės Seimo komitetai.

Parlamentarams pasiūlytas Vyriausybės pateiktas variantas, kuriame nėra susitarimų su Trišale taryba, priimtų iki rugsėjo pabaigos.

Parlamentarams siūlomas Vyriausybės pateiktas variantas, kuriame nėra susitarimų su Trišale taryba.

Prieš prasidedant rudens sesijai prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pabrėžusi, kad visos nuostatos turi būti suderintos su darbuotojų atstovais: „Kad ir koks geras būtų paketas, jis turi būti suderintas su socialiniais partneriais, kad būtų koreguojamas pagal susitarimus Trišalėje taryboje.“

Daugiausia priekaištų turėjo R.Dagys

Daugiausia priekaištų socialiniam modeliui ketvirtadienį turėjo konservatorius Rimantas Dagys.

Jis kritikavo beveik kiekvieną punktą, teigdamas, kad dalis nuostatų esą prieštarauja viena kitai, yra daug nelogiškumų.

Vienas iš šedevrų – kad šis Darbo kodeksas gali negalioti, jei darbo sutartyje numatyta kitaip.

„Prieštarauja dviem konvencijoms, vienam Konstitucinio Teismo sprendimui. Vienas iš šedevrų – kad šis Darbo kodeksas gali negalioti, jei darbo sutartyje numatyta kitaip. Tai apie kokią kodekso kokybę galima kalbėti? Tokio nekvalifikuoto, prasto projekto nesu matęs“, – piktinosi jis.

R.Dagys įsitikinęs, kad naujas socialinis modelis smarkiai padidins bedarbių gretas, nes darbuotojus bus galima atleisti gerokai lengviau nei dabar.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./15min.lt vaizdo konferencijoje – ministrė Algimanta Pabedinskienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algimanta Pabedinskienė

A.Pabedinskienė teigė, kad bus atvirkščiai, per 3–5 metus po darbo santykių liberalizavimo atsiras 85 tūkst. naujų darbo vietų.

Socialdemokrato Algirdo Syso paprašyta paaiškinti, kokiu būdu atsiras naujos darbo vietos, ministrė teigė, kad į teisę įtraukta galimybė sudaryti įvairesnes darbo sutartis.

Konservatoriai siūlė atidėti svarstymą

Mano žiniomis, pirmą kartą po nepriklausomybės bus geriausi rezultatai, aš suprantu, kad konservatoriai pavydi.

Konservatoriai ketvirtadienį siūlė atidėti socialinio modelio pateikimą ir sutvarkyti jį įtraukiant punktus, dėl kurių susitarta Trišalėje taryboje, tačiau Seimas tam nepritarė.

Premjeras Algirdas Butkevičius posėdyje konservatoriams sakė, kad kitą savaitę bus paskelbta informacija, kaip investuotojai vertina verslo aplinką Lietuvoje: „Mano žiniomis, pirmą kartą po nepriklausomybės bus geriausi rezultatai, aš suprantu, kad konservatoriai pavydi."

Darbo partijos narys Kęstutis Daukšys siūlė neraginti ministrės atsiimti įstatymų pakeitimų, nes visi būtini pakeitimai bus įtraukti svarstant projektus komitetuose.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis teigė, kad dabartinis Darbo kodeksas nebeatitinka laikmečio, darbo santykiai keičiasi, atsiranda naujos formos ir darbo organizavimo būdai.

„Ne kartą esame pabrėžę, kad Lietuvoje vieni mažiausių atlyginimų ES. Konkurencingas Darbo kodeksas, leidžiantis daugiau tartis darbuotojui ir darbdaviui, yra tas kelias, užtikrinsiantis galimybes daugiau užsidirbti ir lengviau pasirinkti darbą“, – sakė jis.

Ką siūlo naujasis socialinis modelis?

Seimui pateiktuose projektuose siūloma, kad auginantys vaiką tėvai turėtų teisę reikalauti dirbti ne visą darbo dieną ir per mėnesį jiems darbdavys privalėtų suteikti tokią galimybę, o vėliau pageidaujant – grąžinti visą darbo dienos krūvį.

Trišalėje taryboje buvo susitarta dėl vieno mėnesio išeitinių išmokų visiems atleidžiamiems darbuotojams ir papildomų išeitinių iš Išmokų fondo darbuotojams, dirbantiems ilgiau nei 5 metus, numatant papildomas 1, 2 ir 3 mėnesių išmokas už atitinkamai 5, 10 ir 20 metų darbo stažą.

Taip pat sutarta dėl suminės darbo laiko apskaitos, nustatant maksimalią 48 valandų darbo savaitę.

Numatoma suteikti galimybę dalintis darbo vietą, pavyzdžiui, du kolegos patys tarpusavyje galėtų tartis, kaip pasiskirstys darbo krūvį, kuriomis dienomis/valandomis kuris dirbs.

Darbdaviai turėtų suteikti kasmet po 5 papildomas atostogų dienas mokymuisi.

Darbdaviai turėtų suteikti kasmet po 5 papildomas atostogų dienas mokymuisi.

Pakeistas Darbo kodeksas reikalaus darbo laiko apskaitą vesti tik esant viršvalandžiams, darbui švenčių dienomis arba poilsio dienomis, kai dirbama ne pagal grafiką.

Naujajame modelyje siūloma trumpinti ilgiausią terminuotų sutarčių terminą. Kad nebūtų piktnaudžiaujama, siūloma riboti terminuotų sutarčių trukmę tam pačiam darbui atlikti iki 2 metų, skirtingiems darbams iki 5 metų.

Jei terminuota sutartis trunka ilgiau nei 2 metus, išmokama išeitinė išmoka, ko iki šiol nebuvo.

Siūloma leisti keistis poilsio dienas – tuomet du tėvai galėtų dalintis vaikų priežiūrą skirtingomis dienomis ir tuo pačiu turėtų darbą.

Tėvams siūloma numatyti galimybę turėti 3 laisvas dienas per savaitę, darbą iš namų, o dirbantiems pagal terminuotą darbo sutartį – išeitinę vieno darbo užmokesčio išmoką pasibaigus terminuotai sutarčiai.

Priėmus pataisas bedarbiai turės galimybę teikti paslaugas su išankstiniais kvitais, dalį paslaugos apmokės valstybė.

Darbo ginčai, ilgai vykę teismuose, bus sprendžiami darbo ginčų komisijose.

Pirmą kartą siūloma įdiegti automatinį pensijų indeksavimą, susietą su realiomis šalies ekonomikos galimybėmis.

Indeksavimo koeficientas bus skaičiuojamas pagal darbo užmokesčio fondo augimo vidurkį, jis bus susietas su socialinio draudimo fondo pajamų surinkimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų