2016 04 12

Seimas pradeda naujojo Darbo kodekso svarstymą, profesinės sąjungos protestuos

Seimui antradienį pagaliau pradedant svarstyti darbo santykius reglamentuosiančio naujojo Darbo kodekso pataisas, jomis nepatenkinta Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija prie Seimo rengia protesto akciją.
Mitingo akimirka
Mitingo akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Artūras Černiauskas BNS tvirtino, kad šia akcija ketinama paraginti Seimą neskubėti socialinio modelio svarstyti, o tuo labiau neskaidyti jo dalimis. Jis taip pat reikalauja, kad Seimas apskritai šių įstatymų pataisų imtųsi tik tada, kai parlamentinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas visas jas apsvarstys ir pamatys, kaip dera tarpusavyje.

Konfederacijos pirmininkas piktinasi, kad Seimas Darbo kodeksą ketina svarstyti, nors dar net nesvarstyti kai kurie lydintieji įstatymai, pavyzdžiui, dėl kitokios nedarbo draudimo tvarkos, dėl išmokų fondo, iš kurios ketinama mokėti pašalpas darbo netekusiems darbuotojams, įkūrimo.

Jis įsitikinęs, kad per diskusijas Seime norime panaikinti tai, kam po diskusijų buvo pritaręs komitetas. „Jau priregistruota pataisų, kuriomis projektą norima grąžinti į tokią būseną, kokios jis atėjo į Seimą iš Vyriausybės“, – BNS teigė jis.

Kodekso pataisos yra tik dalis socialinio modelio. Kita dalis – „Sodros“ pertvarką numatančių įstatymų pakeitimai, tačiau jų Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas dar nesvarstė.

Siūloma dirbti iki 180 valandų viršvalandžių per metus – 60 valandų daugiau nei dabar.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sako, jog kodekso projektas bus svarstomas dvi dienas – antradienį ir ketvirtadienį, tikėtina, kad svarstymai bus tęsiami ir vėliau.

„Pradėsime nuo Darbo kodekso, nes jis yra pagrindinis (socialinio modelio – BNS) dokumentas. Kai bus baigtas svarstyti Darbo kodeksas, tada bus pradėti svarstyti lydintieji įstatymai“, – BNS teigė Seimo vadovė.

Pasak L.Graužinienės, naujo Darbo kodekso įsigaliojimo data priklausys nuo to, kaip seksis jį svarstyti Seime. Dabar numatyta, kad jis įsigalios nuo 2017 metų.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai anksčiau išreiškė abejonių, ar naujasis reglamentavimas tikrai padės liberalizuoti darbo santykius, ko siekė socialinio modelio kūrėjai, tačiau jų vadovas Tomas Davulis įsitikinęs, kad pagrindiniai kūrėjų tikslai realizuoti.

Pavyzdžiui, terminuotos sutartys nuolatiniam darbui kodekso projekte suvaržytos labiau negu dabar – jos galės būti sudaromos, jeigu dėl to bus sutarta kolektyvinėje sutartyje, tačiau tik su penktadaliu įmonės darbuotojų. Tačiau numatyta galimybė darbdaviui be priežasties ir labai greitai – per penkias darbo dienas – atleisti darbuotoją, sumokant 6 atlyginimų kompensaciją.

Be to, siūloma dirbti iki 180 valandų viršvalandžių per metus – 60 valandų daugiau nei dabar.

Darko kodekse siūloma palikti vadinamuosius „mamadienius“ ir „tėvadienius“, nors tam darbdaviai priešinasi. Kolektyvinėse derybose darbuotojams galėtų atstovauti tik profesinės sąjungos, o ne jų narių interesus gintų darbo tarybos arba darbuotojų įgaliotiniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų