Parlamentarai antradienį pritarė tokioms Darbo kodekso nuostatoms. Dėl viso kodekso projekto bus balsuojama vėliau.
Seimas atmetė Socialinių reikalų ir darbo komiteto narių Mečislovo Zaščiurinsko bei Rimanto Jono Dagio pataisas – jie siūlė leisti profesinėms sąjungoms ateityje atstovauti ne tik savo nariams, bet ir kitiems įmonės darbuotojams, jeigu būtų tokie tarpusavio susitarimai.
R.J.Dagys mano, kad toks Seimo sprendimas, jeigu jis bus patvirtintas per paskutinį balsavimą, padarys Darbo kodeksą nelankstų.
„Jeigu profesines sąjungas paliksime atstovauti tik savo nariams, mes jas susiauriname iki paprasčiausios nevyriausybinės organizacijos lygio, jos praras prasmę“, – vėliau žurnalistams sakė R.J.Dagys.
Ekonomikos komiteto narė Birutė Vėsaitė piktinosi, kad tokiu sprendimu silpninamos profesinės sąjungos.
Tačiau opozicijos lyderiui Andriui Kubiliui kilo klausimas, kaip reikės elgtis tais atvejai, kai kolektyve bus ne viena, o kelios profesinės sąjungos.
R.J.Dagys priminė Konstitucinio Teismo sprendimą, kad profesinės sąjungos atstovauja visiems įmonės darbuotojams, jeigu to jie pageidauja.
„Jeigu dabar kolektyve bus kelios profesinės sąjungos, darbdavys su kiekviena turės pasirašyti kolektyvines sutartis“, – teigė jis.
Socialdemokratės Irenos Šiaulienės teigimu, jeigu profesinės sąjungos „gerai atstovautų“ darbuotojų, jos turėtų daugiau narių negu dabar.
Seimas taip pat pritarė, kad ateityje, jeigu darbovietėje yra veikianti profesinė sąjunga, kurios nariais būtų daugiau kaip pusė visų darbuotojų, darbo taryba nebūtų sudaroma, o profesinė sąjunga įgytų visus šios tarybos įgaliojimus.
Parlamentarai siekia, kad darbo tarybos veiktų visuose kolektyvuose, kuriose yra daugiau negu 20 darbuotojų. Dabar Lietuvoje tik 6 tūkst. darbuotojų priklauso darbo taryboms.
Profesinių sąjungų konfederacijos teisininkė Evelina Šilinytė BNS yra teigusi, kad profesinių sąjungų nariai yra apie 8-10 proc. šalies darbuotojų
Pasak jos, daugelis darbuotojų, įvertinus nedidelius atlyginimus, nesutinka stoti į profsąjungas – negali leisti sau atimti 1 proc. iš darbo užmokesčio – tokio dydžio yra profsąjungos narystės mokestis.